Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (9)

Luther (2010)

Prvá séria štartovacia a teda trošku opatrná, ale i tak super (70%). Idris Elba stvárnil svoju pravdepodobne životnú rolu. Luther je ikonická postava, atmosféra pochmúrnej a drsnej Veľkej Británie je stvárnená krásne stiesňujúco (milujem tú krajinu) a super sú i dialógy, temné zápletky a drastickí vrahovia. Tvorcovia nemajú občas problém odpraviť ani pre dej kľúčovú postavu. V druhej a tretej sérii sa to ešte zlepšilo (obe 80%). Bohužiaľ, štvrtá (60%) séria sa príliš nevydarila. Bola síce skrátená, obsahovala len dva diely, ale aj to bolo o dva viac, než bolo treba. Piata (40%) na tom bola ešte horšie. Štvrtá a piata vyslala Luthera na cestu, ktorá ho sprotivila mnohým jeho fanúšikom. Mne určite. Najvýraznejším mínusom seriálu je nepochopiteľné sústredenie na nesympatickú psychopatku Alice, z ktorej sa tvorcovia (márne) snažili urobiť Lutherovu Nemesis. ()

Série 1 (2010) (S01)

Super atmosférická drsná šupa s temnými scenármi a ešte temnejším ústredným (anti?)hrdinom, ktorý sa nebojí poriadne si zašpiniť ruky v mene vyššieho dobra. Tvorcovia sa neboja drasticky odpravovať ani pre dej zdanlivo kľúčové a teoreticky neodstrániteľné postavy. ()

Série 2 (2011) (S02)

Rovnako vynikajúca záležitosť, ako prvá séria. Drsné, temné, nebezpečné, pochmúrne a miestami dokonca až šokujúce. Luther je skvelá postava. ()

Série 3 (2013) (S03)

Mám pocit, že scenáre boli plné nezrozumiteľných zvratov, nad ktorými som musel dlho premýšľať a nakoniec som aj tak na nič neprišiel. Občas nesedí ani Lutherova psychológia: v jednom momente nemá problém nechať po slobode behať ženu, ktorá brutálne zavraždila svojich rodičov (a psa!) a v druhej zaprisahane tvrdí, že nemá právo zabiť ťažkého zločinca. Hmmm, tomu som teda fakt moc nerozumel. Takisto som nepochopil, prečo ho na konci nikto nezatkol. No a čo, že Stark zomrel? Čo jeho nadriadení? Tí predsa z takéhoto vývoja deja nemali ako usúdiť, že v tom Luther bol nevinne. Naopak, mali ešte pritvrdiť. Takisto nechápem, prečo „pomstiteľ“ nezabil Erin. A dosť ma štvalo (je to klišé bývajúce s nami už desaťročia a myslím, že by sa s ním malo začať konečne niečo robiť), ako stále policajti chodili na miesto činu X minút po tom, čo vrah ušiel, bol zabitý alebo niekoho zabil. Inak ale bomba. ()

Série 4 (2015) (S04)

Spoilery. Najslabšia séria. Na druhý deň som ani nevedel, že som to videl. Údernosť a strhujúcosť prvých 3. sérií zmizla a zostal len znudený starý známy, ktorý sa raz za rok staví na kávu. Občas to chytí dych (výbuch, telo rozpustené vo vani), Idris Elba ako Luther s prvými šedinami v brade je ikonická, majestátna postava, výprava exteriérov a interiérov Veľkej Británie prekrásne pochmúrna a nádherne desivá a potešia postavy kolegov (starý Michael „Benny“ Smiley a nováčikovia Rose Leslie a zádumčivý mentor, ktorý pôsobí takým dobrým dojmom, že by mohol dostať spin-off) a večne zachmúrený a rozhodne nie blbý šéf Schenk (Dermot Crowley). Nanešťastie scenár je slabý, od neviditeľného zlosyna až po „vedľajší“ prípad, ktorý tu ani byť nemusel. Nechápem, čo tvorcovia vidia na otravnej Alice Morgan, že ju pchajú do každej série. Čo mal znamenať koniec? To naozaj mienia jej smrť (alebo „smrť“?) riešiť ešte nasledujúcich 98 sérií???? Dosť mimo je bohužiaľ aj „hlavný“ prípad šialeného sériového vraha, ktorého dejová linka čudne kĺže po povrchu a nie je bohvieako zaujímavá. Paradoxne možno vinou privysokého počtu vrážd. Dokonca je taký slabý, že ani nie je poriadne „vidno“, že ide o kanibala (pokojne tak mohlo ísť o smetiara). V neposlednom rade hapruje logika (na Luthera je vypísaná odmena a v praxi sa to prejaví tak, že jeden chlapík naňho 4x vystrelí z motorky a dvaja machri naňho v parku škaredo zagánia). ()

Série 5 (2019) (S05)

Luther bol kedysi super seriál. Bol. Prvé 3 sezóny. Už počas nich ma síce štvala Alice, ktorá ma iritovala a znechutila mi mnohé scény (nie som si istý, či to bolo nesympatickosťou postavy, alebo herečky, ale asi šlo o kombináciu obidvoch faktorov), no hlavná postava, pochmúrna anglická atmosféra a brutálne zločiny z Luthera urobili jeden z najvydarenejších dramatických seriálov desaťročia. Skrátená štvrtá séria (obsahujúca len dva diely oproti dovtedajším štyrom resp. šiestim) bola nemilým precitnutím, ale piata je ešte výraznejším utrpením a po tomto by naozaj bolo najlepšie, ak by šiesta nevznikla. Vedel by som si ju síce predstaviť (alebo filmový celovečerák na spôsob Mlčania jahniat), ale keď vidím, čo Neil Cross so svojím dieťaťom stvára posledné dve série, tak si myslím, že stratil súdnosť a bol by na obtiaž. Piata séria nie je nič extra, niektoré zločiny a magori sú síce tradične lutherovsky pôsobiví, ale „hlavný“ mafiánsky scenár je biedny a ZNOVA nás otravuje príšerná Alice. Navyše už mám vážne dojem, že scenáristi Luthera zahnali do slepej uličky a sprotivili ho fanúšikom, i samému sebe. ()

Epizoda 1 (2019) (S05E01)

Bože, zas tá mrcha. Pokazila už štvrtú sériu a teraz pravdepodobne pokazí aj piatu. Čo s ňou stále majú, čo sa na ňu už konečne nevy...? Inak solídny návrat, vedľajšia linka s uneseným synom síce o ničom, vrátane trápnej bomby na hlave, ale hlavný psychopat poriadny magor, rovnako tak vraždy. Plazenie v autobuse dosť nepríjemné, brrr. Otázne je, či to tvorcovia troška neprepálili s absurdným postavením polície v UK. Skutočne sa tu bežne unášajú priamo z ulice vysoko postavení detektívi, sú mučení a brutálne vraždení? ()

Epizoda 2 (2019) (S05E02)

Ja neviem, 5. séria je proste skoro celá zlá. V druhej epizóde 5. sezóny sa síce nájde pár plusov, to určite. Ale príde mi úplne postavené na hlavu ustavičné unášanie policajtov (!) a úplne na nervy je príšerná postava Alice, ktorá zabila už predchádzajúcu sériu a vyzerá to tak, že úspešne zabije aj túto. ()

Epizoda 4 (2019) (S05E04)

Konečne je koniec. Dúfam, že šiesta séria nikdy nevznikne (možno by som strpel celovečerák na spôsob Mlčania jahniat, ale určite nie pokračovanie v duchu štvrtej a piatej sezóny). ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)