Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (26)

Luther (2010)

Skvelá hlavná postava, skvelo vybraté lokácie, to pretože takto hnusne ste Londýn ešte nevideli. Skvelá hlavná antagonistka v štýle Moriartyho, ale predsa len viac Lutherovi blízka. Nie príliš vyrovnané série, čo sa dá pričítať snahe vždy ich uchytiť iným spôsobom, najmä keď sa skáče od dvoch po šesť epizód v rámci jednej série. Človek sa potom čuduje, prečo je napríklad tá štvrtá považovaná vôbec za sériu a nie skôr za akýsi špeciál. Každopádne celková spokojnosť, niektoré prípady vás prikovajú ku kreslu, iné si len tak odsedíte. Príbeh sa uzavrel a pokračovať by sa asi už ďalej nemalo. ()

Série 1 (2010) (S01)

Luther vsadil na to, že každá epizóda sa bude venovať ako jednému prípadu, ktorý sa vyrieši vďaka Lutherovej analytickej logike, tak v hre bude aj jeho súkromný život a bude mať aj netradičného spojenca v boji so zločinom. Občas sa tlačí, čo sa týka emócií, príliš na pílu, ide ale len o taký menší postreh v rámci celej série, nie žeby išlo o nejaký závažnejší nedostatok. Prípady sú príťažlivé, ich riešenia pomerne prekvapivé, ale pri takto koncipovanej logickej konštrukcii vyšetrovania by to mohlo byť bez problémov aj menej akčné. Opäť ide len o taký malý postreh... ()

Epizoda 1 (2010) (S01E01)

Zapeklitý prípad, excentrický vyšetrovateľ, ktorý je extrémne chytrý, ale prepadá návalom hnevu a ovládajú ho emócie. Súkromný život bude dôležitou vedľajšou dejovou líniou a hneď od prvej časti je prepojený aj s detektívnou zápletkou. Luther sa riadi viac klasickými princípmi spravodlivosti, rozumej tými logickejšími, než súčasným právom. Hneď od začiatku to má vďaka takto napísanej postave poriadny spád, nenadarmo mu jeden z kolegov odporúča, aby spomalil. ()

Epizoda 2 (2010) (S01E02)

Druhá epizóda prvej série nám predstavuje britského Ramba, veterána novodobých blízkovýchodných vojen. Dej ale nie je tak priamočiary ako v prípade amerického predobrazu, za nitky možno ťahá niekto iný. Nekompromisný obraz toho, čo robí vojna s vojakmi a ako sa k nim neskôr správa spoločnosť. Na vine sú však v prvom rade vlády. Záverečná ruská ruleta je trochu "prestrelená", aspoň vzhľadom na počet vystrelených guliek. Ide ale len o malý kaz na inak výbornej epizóde. ()

Epizoda 3 (2010) (S01E03)

Páchateľ je tentokrát možno až príliš z ríše fantázie, ale nakoniec ide skôr o tie okolnosti. Aj vyšetrovatelia hneď vedia, o koho ide, otázka je, ako vraha dolapiť, keďže už raz bol oslobodený od obvinení. Luther to má vážne ťažké, ale je dobre, že si kvôli prípadu napozeral celého Columba a presne v jeho štýle vraha aj nachytal na hruškách. ()

Epizoda 4 (2010) (S01E04)

Londýn bez masového vraha lapajúceho svoje obete to typického mestského taxi by nebol tým pravým miestom na poriadnu kriminálku. Tentokrát je páchateľ nie príliš inteligentný zástupca cca nižšej strednej vrstvy a jeho motivácia je založená na emóciách. Jeho manželka im taktiež rada prepadá a tak tu máme emocionálne najvypätejšiu epizódu. Luther je tu potom na to, aby si práve týmito emóciami pomohol k chladnej logickej analýze potrebnej k chyteniu vraha. Len škoda, že jedna dôležitá postava priebežne vytvárajúca napätie nás navždy opúšťa... ()

Epizoda 5 (2010) (S01E05)

Zo začiatku to vyzerá ako klasický prípad únosu, kde vyšetrovatelia na základe nejakých tých stôp zistia, kde je páchateľ a jeho obeť. Myslené aj v množnom čísle. Lenže krátko po začiatku sa všetko začne komplikovať, respektíve začneme sledovať aj paralelnú dejovú líniu, ktorá môže byť pre niekoho prekvapivá, pre iného zase plná klišé. Ale potom, čo začnú umierať postavy a začnú vraždiť ľudia do ktorých by ste to nepovedali, to celé naberie iný smer a záver prekvapí už úplne každého. ()

Epizoda 6 (2010) (S01E06)

Do posledných scén na stanici neskutočná jazda, záver ale podľa mňa tvorcovia tak úplne nezvládli, asi je až príliš emotívne vyhrotený a hrá sa na to, kto práve komu vzal zbraň z rúk. Inak samozrejme Luther aj v tak ťažkej situácii používa chladnú logiku ála Columbo a vymyslí perfektný plán, ako dostať vraha. No a kto by to povedal, že po poslednej vyslovenej vete celej série máte chuť ihneď zistiť, čo sa bude diať po príchode polície, inými slovami už idete na druhú sériu. ()

Série 2 (2011) (S02)

Tvorcovia išli tentokrát na vec trochu inak. Nemáme tu 5 prípadov v rámci šiestich dielov, ale dva prípady v rámci dielov štyroch. Prečo tak učinili, keď to na prvýkrát tak výborne fungovalo, ťažko povedať. Každopádne to stále výborne funguje, ale dal by som prednosť pôvodnej schéme rozprávania. K plnej spokojnosti mi chýbal prípad číslo tri, kedy by séria obsahovala opäť 6 epizód. ()

Epizoda 1 (2011) (S02E01)

Tvorcovia sa tentokrát vydali cestou jedného prípadu na viac dielov, čo ma trochu sklamalo. Zároveň tu máme ďalšiu vedľajšiu dejovú líniu, ktorá zatiaľ nemá žiadne opodstatnenie, ale je jasné, že na výsledok si budeme musieť počkať. Takže som zvedavý, kam to celé bude smerovať a tie tri hviezdy pramenia len z mierneho sklamania, že vrah nebol dopadnutý behom oných 53 minút stopáže. ()

Epizoda 2 (2011) (S02E02)

Osobne mi tento prípad príliš nesadol, čo je spôsobené ako otravným Cameronom, tak napríklad aj Johnovou dedukciou, ktorá sa ukáže byť správna v tú pravú chvíľu, lenže cítiť, že ide o scenáristickú barličku. Svojim spôsobom sa uzavrie aj "súkromná" línia, alebo si to aspoň minútu pred koncom myslíme, lenže tvorcovia sa rozhodnú nakoniec inak. Tak som zvedavý na druhú časť série, či bude celkové hodnotenie rovnako vysoké ako na prvýkrát. ()

Epizoda 3 (2011) (S02E03)

Pre mňa osobne zaujímavejší prípad ako naposledy a s tajomnejším vrahom, i keď tentokrát bez masky. Grády nabrala aj ona privátna linka s novou podnájomníčkou, hlavne záver epizódy bol značne prekvapivý. No a mlčiaci páchateľ na stanici, to má vždy niečo do seba, takže hor sa do druhej polovice tohto príbehu. ()

Epizoda 4 (2011) (S02E04)

Prípad číslo dva v rámci druhej série ma zaujal viac a jeho vyústenie je výborne zvládnuté. S tými motiváciami dvojice vrahov je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale aspoň je to originálne. Linka s mladou prostitútkou, ktorá musí jesť na raňajky Johnovu omeletu, je nakoniec rovnocenná tej detektívnej, čo môže niekoho sklamať, ale práve tu využije Luther možno ešte viac svoje "columbovské" schopnosti. ()

Série 3 (2013) (S03)

Tretia séria ide v dramaturgických stopách tej druhej, avšak povedal by som, že tieto novšie prípady a ich aktéri ma bavili viac. Je to proste tentokrát s vyšším tempom a silnejšími emóciami. A Luther sa ocitá v obkolesení žien, ktoré ho zrejme vážne buď milujú alebo ešte budú, ale nájde sa aj jedna, ktorá mu ide po krku. No a tým najmenej sympatickým chlapom tu určite nebude žiaden z vrahov, ale jeden člen policajného tímu, ktorý je akosi prihorený, pretože nechápe, aký je John superchlap. ()

Epizoda 1 (2013) (S03E01)

Začínajú sa vyšetrovať hneď dva prípady, k tomu sa vyskytne v Johnovom živote vďaka náhode, či skôr nehode, nová žena a v rámci oddelenia sa bude snažiť ísť niekto po hrdinovom krku. K tomu ešte začne konflikt s jeho najbližším kamarátom spomedzi kolegov. Tvorcovia si na začiatok naložili celkom dosť, snáď to ustoja. ()

Epizoda 2 (2013) (S03E02)

Podľa mňa jeden z najlepších dielov doteraz. Prípad sa uzatvára, záporáci sú ako z najhorších nočných môr a záverečná dlhá sekvencia v dome je čistý horor, niekto spomína Hitcha a má pravdu, ja som sa zase cítil ako v pôvodnom Halloweene. A pokiaľ ste chceli vidieť ako sa bozkáva Idris, tak sa konečne dočkáte. Prípad ako z Odložených prípadov sa k Lutherovi hodí, rozšírenie na dva diely tomuto prípadu prospelo. ()

Epizoda 3 (2013) (S03E03)

Pre mňa dosiaľ najlepšia epizóda seriálu, pretože najlepší prípad, najlepšie zmotivované vraždy, najsympatickejší vrah, ktorý ale v závere stráca vďaka istej vzbŕklej akcii body. Tam myslím scenár trochu klopýtol, ale zase emócie sa vybičujú na maximum. Teoreticky sa dalo ukončiť prípad už v tejto epizóde, ale ktorý prípad roztiahnuť na dva diely, ak nie ten najlepší? ()

Epizoda 4 (2013) (S03E04)

Výborné zakončenie najlepšieho prípadu doterajšieho priebehu seriálu, avšak nie priamo dokonalé. Na mňa asi až príliš akčné a ak je v prvej časti antagonista a jeho motivácie zhusta pochopiteľný, tak vo finále mu už čisto preskakuje a stáva sa z neho skrátka iba záporák, ktorého treba zastaviť. Alebo ako hovorí najlepšia ženská postava seriálu, je to ufňukanec, ktorý potrebuje, aby ho všetci milovali. Ale dobre, užil som si to a teším sa na ďalšiu sériu. ()

Série 4 (2015) (S04)

John sa snaží čo to ide, ale ako keby ani on sám nevedel, v čom sa ocitol a tak sa obracia zo strany na stranu. Dva prípady, kedy občas neviete, ktorý sa zrovna rieši a v oboch prípadoch poslabšie rozuzlenie. Stále je to ale Luther v špinavých londýnskych zákutiach, kedy nechápete, ako sa mohla v Londýne uskutočniť olympiáda. Zvláštnym javom tejto kvázi série je fakt, že prvý diel je lepší ako druhý a záverečný zároveň. ()

Epizoda 1 (2015) (S04E01)

Začína to tak, že ani nemáte pocit, že sledujete ďalšiu sériu Luthera. Ten sa "odprace" na typické britské pobrežie s osamelým domkom, až máte chuť tam ísť za ním a stráviť tak letné prázdniny pekne v chladnejšom prostredí. Ale pohoda dlho nevydrží, prichádza správa o smrti starej známej (ale kto by tomu veril) a k slovu sa dostáva ďalší psychopatický vrah, tentokrát zdatný ajtíčkár, čiže bude ešte veselo. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)