Obří mosty (TV film)

Mega Bridges

Megamosty

Dokumentární

USA, 2006, 3x50 min

Videl som zatiaľ prvý diel (Dánsko/Švédsko), ktorý ma zaujal aj kvôli odsledovanému seriálu Bron/Broen a aj vďaka nemu som si ho pozrel aj cez GoogleEarth. Môžem iba krútiť hlavou a tíško závidieť mentalitu týchto národov ako aj vyspelosť ich spoločností a politikov. A na Slovensku nie sme schopní postaviť "blbú" diaľnicu Bratislava - Košice ani v priebehu neviem koľkých rokov už... Človeku je do plaču z toho v akej krajine sa narodil. Naproti tomu zas Afrika...(20.10.2014)

Úžasný dokumentární miniseriál o stavbách mostů. Neskutečně zajímavě a odborně podaný. Vše je perfektně vysvětleno a spokojeni budou jak odborníci, tak i laici. Celý dokument je doplněn mnoha vysvětleními technologických postupů a řešení, doplněn o animace a místy i historické události. Nejvíce mne zaujal první díl o překlenutí Oeresundu. První jsem viděl překlenutí Korintského zálivu. Přestože třetí díl Čínských výzev pojednával nejspíše o největších mostech, z hlediska zajímavosti podle mě ztrácel - možná to bylo způsobeno tím, že do 50minutové stopáže byly vměstnány hned dvě velké stavby a proto nedostaly takový prostor a mě to přišlo odfláklé (samozřejmě z hlediska natočení dokumentu, ne stavby). Sečteno podtrženo: 1.díl: 5*, 2.díl: 4.5*, 3.díl: 4*.(3.5.2013)

Člověk zírá a diví se po celou dobu dokumentu. Ty mosty jsou ohromná díla, nad autentickými záběry jsem kroutil hlavou... i digitální animace ušly... Na druhou stranu tvůrci pořadu vynechávali mnoho událostí, často třeba i dobu 2, 3 měsíců, čas pak vyplňovali neustálým opakováním faktů a děj se občas vlekl. Zkrátka čas mohl být využit lépe a zato strhávám jednu hvězdičku.(7.3.2011)

Úžasné technologie zase jednou pokořily hranice ne-možného..(16.4.2015)

To jsem netušil, kolik lidí je zaměstnáno kolem mostů i po jejich dokončení. Obří dispečinky, uvnitř mostu vedoucí malinkatý metro pro vnitřní kontrolu stavby, "lanolezci" kontrolujou ocelový lana a podobně. Historický záběry špatně postavenejch, ve větru nebo díky silnýmu proudu řeky se hroutících mostů byly rajcovní stejně jako záběry novejch megamostů a všechno okolo staveb je vysvětlováno i s pomocí animace tak, aby to pochopil třeba takovej laik, jako jsem já. Paráda.(12.3.2011)