Zločin Davida Levinsteina

• Francie

Crime de David Levinstein, Le

Francie, 1967, 90 min

Těžko se mi hodnotí, stejně jako je těžké soudit události filmem popsané. Vždyť dvacet let po válce už nelze rozlišit, kdo byl Náckem z přesvědčení a kdo proto, že se těžko dalo v Třetí řiši živit jinak. Časová osa uprostřed filmu trochu dělala potíže, není snadné se zorientovat, kde se zrovna pohybujeme. Režisér a hlavní představitel André Charpak se narodil v Polsku, režíroval jen tři filmy, podle IMDB pět (zahrál si ve 22), a hned ten druhý byl v koprodukci Izraele. Nedokážu z kusých informací na Wikipedii vyčíst, jestli měl na tématu filmu osobní zájem či ne, ale ze stylu vyprávění a úhlu pohledu na Davida L to trochu předpokládám. Le Crime de David Levinstein je absolutně neznámý film, který i na IMDB čeká na prvních pět hodnocení. Tempo je vlažné, a já se docela divím, že barrandovští dramaturgové zrovna tohle vytáhli (i když nezávadné téma za bolševika vždy bodovalo).(12.2.2017)

Je rok 1965 a brány Spandau opúšťajú jedny z posledných odsúdených vojnových zločincov. Tu prívrženci Odessy čakajú na svojho spolubojovníka Schranka, ale na neho čaká aj David Levinstein so svojimi kamarátmi z koncentračného tábora Osvienčim Hermannom a Simonom. Dostanú sa do ústredia neonacistov a Schranka unesú do Francúzska. Tu ho vyložia mŕtveho v blízkosti miesta, kde pred 23 rokmi nechal popraviť Davidových rodičov. Ale David Levinstein sa musí pomstiť všetkým žijúcim vinníkom svojho utrpenia, vrátane učiteľa Donnadieua, ktorý kolaboroval s gestapákmi v Paríži a ktorý prezradil jeho úkryt u riaditeľa školy. Po zastrelení učiteľa im je v pätách už aj polícia a po prestrelke David zomiera na letisku Orly v Paríži v prítomnosti svojej manželky..(12.12.2015)

Tento film je o pomstě.Ale bohužel si vzpomínám jen na scénu,kdy mladý Žid vnikne na setkání neonacistů a všechny je tam postřílí.Film měl šmrnc a rejža se s tím moc nepáral.Emoce a tak podobně.Mně se to tenkrát jako puberťákovi moc líbilo.(26.10.2015)