The 10 Conditions of Love

Režie:

Scénář:

Kamera:

Rebiya Kadeer

Hlavní postavou časosběrného dokumentu Jeffa Danielse o ?největší noční můře Číny" je třiašedesátiletá politická aktivistka za lidská práva a prezidentka Světového ujgurského kongresu Rebija Kadírová. V polovině 90. let se stala sedmým nejbohatším člověkem v Číně a současně pracovala jako vládní poradkyně. V nemilost upadla poté, co otevřeně kritizovala čínskou politiku v své rodné provincii Sin-ťiang neboli Východním Turkestánu, který Číňané okupují od roku 1949. Po šesti letech strávených ve vězení byla na nátlak humanitárních organizací v roce 2005 propuštěna a mohla odjet za svým manželem, politickým disidentem Sidikem Ruzím, do USA. Tady pokračovala v kritice Číny za porušování lidských práv Ujgurů, kvůli čemuž byly záhy uvězněny dvě z jejích jedenácti dětí a ona sama se stala obětí pokusu o atentát. Snímek pracuje s unikátními archivními záběry dokumentující utrpení utlačovaných Ujgurů a zblízka také sleduje život charismatické Rebiji Kadírové, která ve své práci pokračuje s energií sobě vlastní. (Jeden svět)

clementinka

Kebyže sa ma niekto spýta, kto je mojou hrdinkou, poviem mu, že Rebija Kadírová. Jednoznačne to tu teraz zveličujem, ale keď spoznáte túto ženu, aspoň cez tento dokument, tak ako ja, tak jednoznačne s ňou budete sympatizovať a zamyslíte sa nad tým, aké to musí byť, keď je na vás sčasti odkázaná budúcnosť vášho národa? Keď sa budete musieť rozhodovať medzi vašou rodinou a vašou krajinou. My, na Slovensku, moja generácia, sa nikdy nemusela zatiaľ našťastie rozhodovať v niečom takomto. Nemusela bojovať proci totalite, proti nadvláde parazitom, ako je Čína. Nikdy som o Ujgursku pred tým nepočula. Avšak je veľmi dôležité, čo sa v ňom deje. Podobne ako v Tibete, aj tu Číňanania praktizujú svoje nekalé komunistické praktiky a snažia sa rozdeliť a zahubiť urgujských ľudí a ich kultúru. Je to smutné, cerlý príbeh Rebijy. Takáto žena sa narodí 1 z mála. Ktorá sa dokáže vzoprieť veľmoci, verejne protestovať, aj s tým, že ohrozí seba i svoju rodinu. Sama skončila vo vezení, muža si našla vďaka svojim desiatim podmienkám lásky ( a nakoniec si našla svoju životnú lásku ), jej deti zatkli a skončila v Amerike, kde môže verejne poukazovať na to, čo Čína naozaj robí. Obdivujem ju a odporúčam každému, koho aspoň trochu zaujíma dianie vo svete a nielen to, čo sa deje u neho doma. ()

SeanLSD

O objektivitu sa nesnažiaci oslavný portrét. Ale tá žena, to je fascinujúci človek. Svojou neskrotnou energiiou, nasratou i stýranou, utiahla mdlého režiséra, vykladajjúceho nezáživnú historku hovoriacich hláv. ()