Johnny Guitar

Johnny Guitar

Western

USA, 1954, 110 min

Western z jiného světa. Alegorický prostor na pomezí reality a špatného snu (nebo se ocitáme přímo v podvědomí postav?), chvíli vypjatý psychothriller (úvod s točící se ruletou a venku hučící meluzínou), chvíli satanistický horor (noční lynč, zřejmě reflektující mccarthyovský hon na čarodějnice), v jádru těžkotonážní melodrama, v němž ale až do finále není zcela zřejmé, kdo touží po kom. Cyničtí a psychicky nestabilní hrdinové (jako ve většině Rayových filmů) představují reprezentativní vzorek poválečné americké společnosti s Viennou coby emancipovanou ženou, k níž se z války vrací nových poměrů neznalý muž. Osudový motiv kruhu (ruleta, lustr), na pomezí campu zdůrazňovaná barevná symbolika (Crawfordová se v jednom kuse převléká), formální virtuozita a strhující tempo vyprávění. Film, ve kterém je toho opravdu hodně a lze jej „číst“ tolika různými způsoby, že první zhlédnutí bude pro každého milovníka odvrácené strany klasického Hollywoodu pouze začátkem jednoho krásného přátelství. 85%(11.6.2016)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Podivný, rozporuplný, feministický western, možná spíš divadelní art drama ve westernových kulisách. Johnny Guitar je jedním z filmů, které si buď zamilujete pro jeho výjimečnost a dramatičnost, nebo budete nenávidět pro jeho divadelnost a neustálý svár. Podle mne byl film zpočátku pouhým statickým konverzačním dramatem, ale neustálé hádky mezi (anti)postavami mne brzy vyčerpaly a otrávily. Ve druhé části se děj již rozjede podle pravidel westernového žánru, obě konfikní hrdinky s chlapskými "gulemi" už jsou v pohybu, pomstychtivá fanatička typu Jany z Arku se neustále snaží přesvědčit dav, aby zlynčoval neústupnou majitelku saloonu. Johnny Guitar je pak jen vedlejší hrdina, který se vedle hraní na kytaru chová jako macho, ujme se záchrany konfliktní majitelky a vydrží nezastřelit její oponentku. Symbolickou alegorickou rovinou snímku je pak otázka morálky honu na nepohodlné potenciálně nevinné oběti, což bylo aktuální v době vzniku filmu v Americe, kdy probíhaly nedemokratické soudní procesy s možnými sovětskými špiony. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=yl6pc5de51w(30.5.2012)

Netradičný western, ktorý zaujme najmä skvelými dialógmi a napätou atmosférou od asi 4 minúty až do konca. Čo sa mu dá vytknúť, je ale chovanie a motivácia postáv. To vážne bola Emma poháňaná len obyčajnou ženskou žiarlivosťou, ktorá ju hnala cez mŕtvoly? A prečo ju všetci chlapi v meste počúvali na slovo a báli sa jej protirečiť? A čo to je za nápad, že keď neprávom obvinia štyroch slušných chlapov zo zločinu, tak tí sa za to rozhodnú zločin spáchať a tak potvrdiť tie podozrenia, ktoré voči nim obyvatelia majú? Taktiež to priznanie Turkeyho bolo prazvláštne a veľmi málo uveriteľné, že tak spravil kvôli tomu, že sa bál o život (tu za to môže slabý herecký výkon Bena Coopera) a počínanie Toma v okamihu, keď to pre jeho šéfku začínalo vyzerať lepšie tiež rozum neberie... Aj keď je toho, čo mi tu vadilo fakt dosť, stále klady prevyšujú zápory, aj hlavne vďaka obom ženským predstaviteľkám, ako Joan Crawford, tak Mercedes McCambridge.(20.11.2018)

Western, který je pojmenovaný po takovém klasickém floutkovi, který si myslel, že vládne divokým západem, ale přitom si ho tu snadno strčí do kapsy dvě uzurpátorky a dominy v jednom, u kterých Vám je okamžitě jasné, kdo zde v danou chvíli vládne. Určitě zajímavý film v rámci žánru, ale jediné, na co opravdu nezapomenu, byly ty dvě divy. To se jen tak nevidí.(24.8.2019)

Klasika, ktorá nechýba v žiadnom rebríčku naj westernov na popredných miestach. A naozaj, je to nádherná akčná dráma s perfektným, na tú dobu dokonca trochu revizionistickým príbehom, luxusne napísanými dialógmi ("Ak sa chlapec hrá so zbraňami, musí rátať s tým, že zomrie ako muž.") a výborným obsadením na čele s úchvatnou Joan Crawford (ktorej postava evidentne inšpirovala Claudiu Cardinale vo Vtedy na Západe) a démonickou Mercedes M.. Keď sa to v poslednom dejstve rozbehne, je to z toho nečakane intenzívna, parádne vydragovaná záležitosť s doteraz fungujúcim napätím. Nečudujem sa, že na film prisahalo toľko velikánov ako Scorsese či Truffaut.(8.5.2017)

• - Mezi herečkami Mercedes McCambridge a Joan Crawford se během natáčení vytvořila velká nevraživost. Mercedes McCambridge později připustila, že Joan Crawford měla problém s pitím, což mohl mohl být důvod k nešvarům. (Terva)

• - Sterling Hayden řekl: "V celém Hollywoodu není dost peněz na to, abych natočil další film s Joan Crawfordovou. A to mám peníze rád." (Mol)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Arizona. (Terva)