Čtyři lvi

Four Lions

Štyri levy

Komedie / Drama

Velká Británie, 2010, 97 min

nehnevajte sa na mňa, všetci zastáncovia pichľavej satiry a nekorektného humoru, ak napíšem, že ani jedno ani druhé v tomto filme nebolo až tak vydarené, ako mohlo byť, že som sa síce na pár miestach pobavil, ale rozhodne to nesplnilo moje očakávania drzej a v téme trochu kontroverznej čiernej komédie. potešujúce je, že na rozdiel od morrisovho krátkometrážneho filmu (jeho názov sa tu nebudem snažiť zrekonštruovať) som jeho debut aspoň pochopil. a prečo tá prehnaná kritickosť, keď som sa v podstate zabával a film nemá nejaké väčšie chyby? lebo som vážne, naozaj fakt čakal pecku, komédiu roka, úplný odviazaný britský nášup. a nič.(28.9.2011)

Extrémně politicky nekorektní komedie, občas možná až příliš (a to říkám jako člověk, který obyčejně filmovou nekorektnost vidí jako velké plus). Technicky nevyjímečné provedení (téměř dokumentární kamera) mě nepotěšilo (ve snímcích, které si o to vyloženě nežádají, mě tento styl spíše obtěžuje), no obsah všechno vynahrazuje. Mnoho scén je totiž vyloženě k popukání.(3.9.2010)

Christopher Morris je stále ještě naživu? To se asi schovává v nějakém přísně střeženém a dobře utajeném protiatomovém krytu, jinak si nedokážu vysvětlit, že se v jeho blízkosti ještě neodpálil žádný čuramedánský běžec v plyši, ba ani ta sebevražedná vrána/atentátnice neproletěla okénkem do Morrisova pokojíku. Nasmála jsem se: pobavily mě (hrubě nekorektní) slovní přestřelky mudžahedínů, jejich černohumorné eskapády i techniky utajení před všudypřítomnýma očima i ušima výzvědných služeb. Po vysloveně komické první polovině mě překvapil odklon k událostem ne až tak k uchechtání. Ale nemůžu si pomoct, vnitřně se mi jaksi nepozdává způsob, jakým tvůrci z fanatiků, odhodlaných kvůli svého posraného imaginárního boha odpálit třeba mateřskou školku, dělají v podstatě neschopné kašpárky, neškodné dementíky, co nerozeznají kuře od králíka a kterých se vůbec není třeba obávat. 77,7%(27.6.2011)

Bláznivá satira postavená na vážnej téme, neuveriteľne podmanivo kombinujúca dve extrémne polohy - sociálnu drámu s čiernou komédiou. Vznikajú z toho fascinujúce momenty, kedy sa človek nahlas smeje, no zároveň sa mu v hlave vrtia všetky kolieska a kalkulujú reálne presahy geniálne premyslenej fikcie. Skvelý film, vypointovaný do poslednej chvíle, extrémne zábavný aj smrteľne vážny, ktorý však nikdy neskĺzne k priehľadnému poučovaniu.(20.3.2011)

Trefa do čierneho…a to v rámci pikantného humoru, politickej nekorektnosti a toho príznačneho anglického absurdizmu. Ku Cohenovi by som to neprirovnával, ten je napriek svojmu konceptuálnemu podpichovaniu viac cheesy a user-friendly než Morris ktorý nezakrýva vážne mienenú angažovanosť a jeho situačné vtípky sú čo do komplexného uchopenia viac cutting edge. Po expozícii to vyzeralo na odvážny mockument so spoločenským komentárom na margo slobody slova, ale som rád, že sa to nakoniec zvrtlo do perfektne vypointovaného a vrstevnatého satirického pekla, ktoré to montypythonovské velice záživne variuje.(27.8.2014)

• - Na oficiálním britském plakátě filmu je velmi malým písmem napsáno "Pokud čtete tento text, měli byste se nechat vyšetřit". (HellFire)

• - Pokud jste si koupili DVD filmu, počkejte v sekci "vystřižené scény" na přílet racka a poté zmáčkněte ENTER. Dostane se vám pohledu na více bonusových scén. (HellFire)

• - Režisér a spoluscenárista snímky Christopher Morris si bol svoje dielo odobriť aj u slávneho "justičného omylu", bývalého väzňa z Guantanáma Moazzama Begga, ktorý bol nesprávne považovaný za člena organizácie Al-Káida. Ten, nielen že scenár schválil ako pre islam neškodný, dokonca si vraj premiéru vychutnal. (MikaelSVK)