Čtyři lvi

Four Lions

Štyri levy

Komedie / Drama

Velká Británie, 2010, 97 min

Aláááhu-akbar!!!...Bum!!! Nie, to nebola bomba, iba papierové, vystreľovacie konfety, ale reakcie davu som si užil. Aj z takej vážnej témy akou je samovražedný atentátnik sa dá vytrieskať slušná komédia. Štvorica tupcov arabského pôvodu sa dá dohromady a plány sú veľké. Ak by sa dalo, odpálili by aj celý Londýn. Ešteže sú nielen tupci ale aj babráci, preto cesta k odpáleniu je fakt vtipná. Najviac ma pobavil "Abdul" so sluchátkami na ušiach, fakt dobrá maska. Jeho výklad o nakupovaní v rôznych hlasoch(hlas IRA !) ma pobavil a jeho nečakaný odpal ma dostal takmer do kolien. Že to v závere zájde až tak ďaleko je jediný problém tejto skvelej komédie. Ako komédia by to malo mať o niečo veselší záver, ale inak zábava. "Aláááhu-akbar!!!" Bum!- Bum!-Bum!-Bum! Štyri hviezdy...80%.(24.10.2012)

Hodně dobrá britská komedie o radikálních muslimech. Střílí si z nich opravdu neskutečně. Celou dobu nemotorně připravují útok, který nakonec nevyjde úplně podle jejich plánu. Je to spousta skvělých hlášek a obsazení je taky dobré. Například část ve výcvikovém táboře je super. Asi bych tento film muslimům nedoporučil. "Cíl je medový méďa." :D(11.10.2017)

Heh tohle byla správná bejkárna. Když jsem náhodou natrefil na trailer na tenhle film, tak jsem si říkal, že tohle prostě musím vidět! A i když je pravda, že se z toho dal možná vytěžit ještě větší úlet, tak výsledek je i tak dost dobrej. Pěkně zparodovaný téma s typicky Britským sarkazmem. První půlka ještě není takovej mazec i když pár fórů je ultimátních (pokus o sestřelení letadla, explodující vrána) nicméně film má dobrou gradaci a to finále je epický, kdy jsem se při některých scénách válel smíchy po zemi. Cíl má kostým medvěda. Sejmul jsem ho! Mě to připadá jako žvejk! Sejmul si žvejka!!! narážka na zabití Usámy taky super plus titulek, že jedna ovce byla vyhozena do povětří při výrobě filmu. No nic nebudu už bojlerovat mrkněte na to doporučuji to jako dvojprogram spolu s kolekcí teroristických failů na youtube a zjistíte, že tenhle film není zase až tak daleko od pravdy. I když v dnešní době ve světle posledních událostí už aby asi jenom tak neprošel.80%(29.4.2016)

A zde prosím vás vidíme, že stejně jako čert, ani terorista není tak hroznej, jak ho malujou a dokonce i džihád může mít lidskou tvář... takže, jestli i ostatní vládnou podobnou duchaplností jako Omar, Waj, Barry, Faisal a Hassan, nemáme se čeho bát. Na druhou stranu se divím, že snímek v Británii nevyvolal odvetu, třeba v podobě několika zlikvidovaných drogérií... Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(14.4.2015)

Už jenom pohled do galerie tohoto filmu vám napoví, že se bude jednat o poněkud ujetou ptákovinu. Muslimští teroriské v karnevalových kostýmech, to tu ještě nebylo. Navíc když jsou tak trochu trdla, je jasné, jak to celé musí dopadnout. Milovníci černého humoru tento film uvítají s jásotem, u ostatních, zejména pak blízkovýchodních sousedů, už si nejsem tak jistá.(27.3.2011)

• - V den premiéry filmu na festivalu Sundance, tedy 23.ledna 2010, byla ve Velké Británii zvýšena pohotovost v důsledku nepotvrzených spekulací ohledně teroristického útoku. (HellFire)

• - V roce 2007 vznikl scénář, ale jak BBC, tak i Channel 4 jej odmítly s tím, že se jedná o příliš kontroverzní téma. Morris pak v hromadném mailu pod názvem Funding Mentalism vyzval fanoušky, aby přispěli na realizaci filmu částkou 25-100 liber, a nabídl všem přispívajícím možnost zúčastnit se natáčení v komparzních rolích. Nakonec to nebylo třeba – produkce se ujaly Film 4 Productions a Wrap Film. [Zdroj: HCE] (POMO)

• - Satiru na moderní terorismus se rozhodl zkušený komediograf Morris napsat po vyslechnutí několika neuvěřitelných historek o zákulisí džihádu. Tři roky strávil výzkumem, hovořil s experty na terorismus, s příslušníky policie i tajné policie, ale i s obyčejnými muslimy. [Zdroj: HCE] (POMO)