Čtyři lvi

We Are Four Lions

Štyri levy

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie, 2010, 97 min

Brilantný čierny humor na veľmi citlivú tému. Spočiatku som si myslel, že ma film nezaujme, hlavne som si nevedel predstaviť ako sa dá robiť sranda na tak vážnu vec ako je terorizmus. Ale predstavte si, ono to fungovalo a ja som sa bavil až do trpkého konca. Hereckým výkonom sa nedá nič vytknúť a hlášky naozaj stáli za to. Zároveň si človek na konci uvedomí, aký absurdný je terorizmus a čo sa za tým skrýva. Stačí iba trocha fanatizmu a nešťastie je na svete, nešťastie hlavne pre nevinných. Zaslúžene 4*(19.3.2013)

Trefa do čierneho…a to v rámci pikantného humoru, politickej nekorektnosti a toho príznačneho anglického absurdizmu. Ku Cohenovi by som to neprirovnával, ten je napriek svojmu konceptuálnemu podpichovaniu viac cheesy a user-friendly než Morris ktorý nezakrýva vážne mienenú angažovanosť a jeho situačné vtípky sú čo do komplexného uchopenia viac cutting edge. Po expozícii to vyzeralo na odvážny mockument so spoločenským komentárom na margo slobody slova, ale som rád, že sa to nakoniec zvrtlo do perfektne vypointovaného a vrstevnatého satirického pekla, ktoré to montypythonovské velice záživne variuje.(27.8.2014)

Hodně dobrá britská komedie o radikálních muslimech. Střílí si z nich opravdu neskutečně. Celou dobu nemotorně připravují útok, který nakonec nevyjde úplně podle jejich plánu. Je to spousta skvělých hlášek a obsazení je taky dobré. Například část ve výcvikovém táboře je super. Asi bych tento film muslimům nedoporučil. "Cíl je medový méďa." :D(11.10.2017)

Tak dobre som sa uz davno nezasmiala! Fantasticky humor, ktory mi sadol ako prdel na serbel, tazko vyberat nejaku obzvlast zapamatatelnu. Ale rozhodne nezabudnem na scenu, kedy Faisal vysvetluje, ako kupoval bielidlo... Zmenil som hlasy :D Hilarious :D Rozhodne pozerat s kvalitnymi titulkami, inak to nema vyznam. Pre koho nie je anglictina silna stranka, nepustajte sa do filmu, mohlo by to uskodit dojmu, ktory na vas zanecha, ak mu spravne neporozumiete :)(27.8.2010)

• bassator

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum Nezávislých (Four Lions / FOUR LIONS / Čtyři lvi) - Obdivuji herce Christophera Morrise, ale jako režisér to trošičku přehnal... Aby se mu toto "zesměšňování" nevymstilo... - 2. 7. 2010 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary + 2011 - 25%(15.7.2011)

• - Na oficiálním britském plakátě filmu je velmi malým písmem napsáno "Pokud čtete tento text, měli byste se nechat vyšetřit". (HellFire)

• - Režisér a spoluscenárista snímky Christopher Morris si bol svoje dielo odobriť aj u slávneho "justičného omylu", bývalého väzňa z Guantanáma Moazzama Begga, ktorý bol nesprávne považovaný za člena organizácie Al-Káida. Ten, nielen že scenár schválil ako pre islam neškodný, dokonca si vraj premiéru vychutnal. (MikaelSVK)

• - Film bol natočený v anglickom Sheffielde, pričom aj slávny Londýnsky maratón je tiež nasnímaný v uliciach Sheffieldu, nie v Londýne. (odvedle)