Čtyři lvi

We Are Four Lions

Štyri levy

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie, 2010, 97 min

Aláááhu-akbar!!!...Bum!!! Nie, to nebola bomba, iba papierové, vystreľovacie konfety, ale reakcie davu som si užil. Aj z takej vážnej témy akou je samovražedný atentátnik sa dá vytrieskať slušná komédia. Štvorica tupcov arabského pôvodu sa dá dohromady a plány sú veľké. Ak by sa dalo, odpálili by aj celý Londýn. Ešteže sú nielen tupci ale aj babráci, preto cesta k odpáleniu je fakt vtipná. Najviac ma pobavil "Abdul" so sluchátkami na ušiach, fakt dobrá maska. Jeho výklad o nakupovaní v rôznych hlasoch(hlas IRA !) ma pobavil a jeho nečakaný odpal ma dostal takmer do kolien. Že to v závere zájde až tak ďaleko je jediný problém tejto skvelej komédie. Ako komédia by to malo mať o niečo veselší záver, ale inak zábava. "Aláááhu-akbar!!!" Bum!- Bum!-Bum!-Bum! Štyri hviezdy...80%.(24.10.2012)

Christopher Morris je stále ještě naživu? To se asi schovává v nějakém přísně střeženém a dobře utajeném protiatomovém krytu, jinak si nedokážu vysvětlit, že se v jeho blízkosti ještě neodpálil žádný čuramedánský běžec v plyši, ba ani ta sebevražedná vrána/atentátnice neproletěla okénkem do Morrisova pokojíku. Nasmála jsem se: pobavily mě (hrubě nekorektní) slovní přestřelky mudžahedínů, jejich černohumorné eskapády i techniky utajení před všudypřítomnýma očima i ušima výzvědných služeb. Po vysloveně komické první polovině mě překvapil odklon k událostem ne až tak k uchechtání. Ale nemůžu si pomoct, vnitřně se mi jaksi nepozdává způsob, jakým tvůrci z fanatiků, odhodlaných kvůli svého posraného imaginárního boha odpálit třeba mateřskou školku, dělají v podstatě neschopné kašpárky, neškodné dementíky, co nerozeznají kuře od králíka a kterých se vůbec není třeba obávat. 77,7%(27.6.2011)

A zde prosím vás vidíme, že stejně jako čert, ani terorista není tak hroznej, jak ho malujou a dokonce i džihád může mít lidskou tvář... takže, jestli i ostatní vládnou podobnou duchaplností jako Omar, Waj, Barry, Faisal a Hassan, nemáme se čeho bát. Na druhou stranu se divím, že snímek v Británii nevyvolal odvetu, třeba v podobě několika zlikvidovaných drogérií... Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(14.4.2015)

Až tohle poběží v osm večer na Al-Džazíře (snad tam nebude moc reklam na prací prášky, které dokonale odstraní z chalátů skvrny od krve a mozků), bude se pan Morris patrně chvíli nudit se svými spolubydlícími na anglickém venkově. Doufám, že snese pár let autorského čtení Satanských veršů v pokojíku vytapetovaném karikaturami Mohameda. Jeho trampoty retardované buňky Al-Kajdy budou zajisté kolem Perského zálivu obrovským hitem a určitě vyvolají pár výbuchů smíchu. Tedy vlastně průmyslového hnojiva. Něco takového tu chybělo jako vepřové v Jemenu.(12.10.2010)

Hodně britská záležitost. Jestli jsou všechny buňky teroristů v západní Evropě takové, tak se zase až tak nemusíme bát. Na druhou stranu z filmu mrazí. Nad scénou, kdy si manžeka Omara u večeře s Omarem v klidu povídá, že s ním byla dřív větší legrace když se chtěl odpálit sám, než že když teď řídí teroristickou buňku a to za přítomnosti jejich malého synka jsem nevěřícně kroutil hlavou. Prostě pohoda, jako by se bavila o počasí. Satirický náhled na islámský terorismus se velmi podařil a pár záležitostí bylo opravdu vtipných. Na druhou stranu jsem se smíchy ani jednou nedusil a od uvolněné zábavy mne i přes množství inteligentních narážek a vtipů odrazovala závažnost tématu. Je to tiž dost pravděpodobné, že někde ne až tak daleko od nás pohybuje podobná partička magorů, co se chce dostat do toho svého isámského nebe......(12.6.2011)

• - Pokud jste si koupili DVD filmu, počkejte v sekci "vystřižené scény" na přílet racka a poté zmáčkněte ENTER. Dostane se vám pohledu na více bonusových scén. (HellFire)

• - V roce 2007 vznikl scénář, ale jak BBC, tak i Channel 4 jej odmítly s tím, že se jedná o příliš kontroverzní téma. Morris pak v hromadném mailu pod názvem Funding Mentalism vyzval fanoušky, aby přispěli na realizaci filmu částkou 25-100 liber, a nabídl všem přispívajícím možnost zúčastnit se natáčení v komparzních rolích. Nakonec to nebylo třeba – produkce se ujaly Film 4 Productions a Wrap Film. [Zdroj: HCE] (POMO)

• - Satiru na moderní terorismus se rozhodl zkušený komediograf Morris napsat po vyslechnutí několika neuvěřitelných historek o zákulisí džihádu. Tři roky strávil výzkumem, hovořil s experty na terorismus, s příslušníky policie i tajné policie, ale i s obyčejnými muslimy. [Zdroj: HCE] (POMO)