Komentáře uživatelů k TV filmu (14)

Dvoudílná inscenace podle povídky A.C.Doylea, po níž jsem se léta pídila (a nakonec ji vykutal kolega pávek - děkuji), protože mi tu zásadně chyběla. Dodnes si pamatuji: 1) okouzlujícího hipíka Kratinu, který vyšetřoval inkognito masakr jisté farmářské rodiny kdysi kdesi v Americe (ku-klux-klanem to zavání, bílé kutny uvidíme), 2) průpovídku, dle níž se poznávaly spřízeněné brakýřské duše - "noc je temná - temnější pro cizince na cestách - bratr bratru podá světlo - bratr je sám bratrovi světlem" - a za 3) neskutečně přitažlivou a podmanivou atmosféru, která by mě přirazila k televizi i dnes, ať už by to mělo dopadnout jakkoli :).(14.3.2010)

Tématicky silná televizní hra o počátcích organizovaného zločinu ve Spojených státech amerických. Podobným způsobem vznikl např. Ku-klux-klan a řada dalších organizací. Slušně obsazené, takový Jiří Bartoška v roli majitele pohřebního ústavu, který přibližně polovinu svých klientů posílá na onen svět sám, představuje skutečně mrazivou postavu, kdežto Petr Haničinec náleží k zakladatelské elitě organizace, která si neuvědomuje, že společnost se vyvíjí a organizovaný zločin se těm změnám musí přizpůsobovat. Celkový dojem: 90 %. Mrazivý závěr napovídá, že boj s chobotnicí nikdy neskončí.(29.3.2010)

"Brakýře" jsem na CSFD marně hledal několik let a ani mé úsilí o jejich nahození nikam nevedlo, protože jsem nebyl schopen najít bližší údaje o této výborné televizní inscenaci. Po delší době jsem je zkusil vyhledat a ejhle - dobrá věc se podařila :-) . Kleopatřin komentář mi mluví z duše, za sebe bych ještě z hereckých představitelů kromě vynikajícího Kratiny vyzdvihl "rodinné" trio Shafferových - Zdeňka Řehoře, Janu Švandovou a Lukáše Vaculíka, který v roli Ettiina bratra opravdu exceluje. Nezapomenutelná je i titulní píseň s textem a v podání Zdeňka Rytíře, kterou s jinými slovy pod názvem "Hallo, Mr. Dejavu" později nazpíval i Michal Tučný.(16.10.2010)

Bratr sám je bratru světlem. Dvoudílná televizní adaptace jednoho z nejlepších románů A. C. Doyla se pod režijním vedením Jiřího Adamce stává opravdovou filmařskou lahůdkou pro fajnšmekry. Jen stěží existuje v českém prostředí zdařilejší silueta Divokého západu. Nechybí tomu nic – banda bezskrupulózních vrahů a vyděračů, sympatický gangster s temnou minulostí, plavovlasý anděl, pro kterého stojí za to žít i strach, zalezlý až do morku kostí. Mnozí z herců nebyli snad nikdy lepší – to platí nejen o Vladimíru Kratinovi, který je ideálním představitelem tvrdých a nesmlouvavých mužů pevných zásad, ale také o Petru Haničincovi, Jiřím Bartoškovi, Lukáši Vaculíkovi i Janě Švandové. Špičkové dílo, škoda, že tak opomíjené.(16.11.2017)

(2x) ,,Noc je temná... temnější pro cizince na cestách... Bratr bratru podá světlo... bratr sám je pro bratra světlem... Mraky jsou těžké... ale rozplynou se navždy." Hodně jsem se na Brakýře těšil, byť jsem je kvůli dvoudílné stopáži déle odkládal. Určitě jsem nezůstal zklamán, jde o nadprůměrně odvedenou televizní inscenaci netradičního žánru (nazval bych je snad komorním westernem) s atmosférou, stylovou výtvarní stránkou i hudbou Zdeňka Rytíře, postupně gradujícím napětím včetně milostního motivu až do strhujícího konce, povedenými hereckými výkony. Užil jsem si zejména Petra Haničince v jedné z jeho dalších jedinečných hereckých kreací v rámci televizní dramatické tvorby /Královská hra, Ubohý pan Kufalt, Vyhnanství,.../, hodně mě zaujala Jana Švandová v roli půvabné americké krásky Divokého západu s tragickým osudem. Tak proč nakonec není plný počet? Jaksi zůstalo v pozadí mého zájmu téma, trvalo mi víc než polovinu prvního dílu, než jsem se s příběhem a postavami jaksi stotožnil. Vznikl československý snímek dle americké knižní předlohy, s ryze americkým tématem tamnějších zločineckých organizací a politického systému. S výjimkou těch skrytých myšlenek v odcitované brakýřské mluvě mi jaksi unikalo poselství. Pro česko-slovenského diváka, nezajímajícího se aktivně o historicko-politické dění v zahraničí, chybí narozdíl od jiných podobných inscenací ta správná nadčasovost... a Miloš Skalka ve filmu opravdu nemá co dělat! 75%(26.5.2018)

Vážení přátelé - všichni zůčastnění v nejlepší formě - tehdy ještě...(25.12.2010)

Parádní dobrodružný příběh s westernovými prvky, ve kterém Vladimír Kratina bojuje s organizovaným zločinem (kluci maj hábity jak z ku-klux-klanu, jen ti černoši tam nějak chybí). Osobně to mám zafixováno jako Kratinovu životní roli. Za zmínku stojí taktéž Petr Haničinec jako šéf záporáků (i když taková záporácká liga jako v případě jeho Boška z Jakuba skláře to pochopitelně není). A z pódia v báru na vše dohlíží Michal Tučný, odpovědný vedoucí.(18.8.2018)

Podle mého asi nejlépe natočený Doylův román Údolí strachu. Z TV filmu byla vypuštěna postava Sherlocka, které je i v knize nadbytečná. Skvělý Kratina v roli tajného agenta McMurda i Haničinec v roli šéfa Kukluxklanu. Škoda, že ho snad od té doby znovu nedávali.(9.10.2014)

Film si pamatuju i po těch 30-ti letech. To něco znamená....(20.3.2017)

Od té doby jsem měl pana Kratinu jako jednoho z drsných hrdinů! :)(28.11.2010)

• Pitryx

Já četl předlohu jako skoro dítě, tak si to nemohu moc srovnat. Přišlo mi to zdlouhavé a utahané. Některé postavy zbytečné. Překvapení v závěru dobré, z knihy jsem si to nepamatoval a tak se mi to líbilo. Bohužel pro mne příliš pomalé a zdlouhavé.(7.6.2018)

Tak tohle zpracování sira Conana Doyla je jedinečné a skutečně výborné!!(17.6.2017)

Jo, jo. Na toto dílo si vzpomínám. Škoda, že ho už dlouho neuváděla žádná televize (alespoň jsem nezaregistroval). Po dalším zhlédnutí bych možná hodnocení upravil (možno oběma směry). Je vidět, že Adamec netočil jen přihlouplé seriály. Bohužel na své hodnotnější dílka nechává zapomenout. 80 %.(22.2.2011)

Konečně jsem je po letech našel na ulozto.cz! Z dávného dětství jsem si pamatoval jen ty bílé kápě a pistolníka Kratinu, který nakonec neskončil vůbec dobře. Plejáda skvělých herců v kulisách detektivky zasazené do prostředí drsného amerického venkova. DJ "ostrý zvuk" Miloš Skalka v roli zpravodaje nic moc, za to M. Tučný jako Mexikánec a jeho foukací harmonika, provázející téměř celý děj filmu, nemají chybu...(13.8.2018)