Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka o uhlíři Petrovi a skřítku Sklenáříčkovi... Možná Vám přijde nepochopitelné, že někdo lační po bohatství tak silně jako uhlíř Petr v dnešní pohádce. A aby se ho domohl, přijímá neuvěřitelně krutou nabídku. Věřte, že ale nepotrvá dlouho, a i Petr pochopí, v čem tkví opravdové bohatství života. Toho totiž chorobná touha po bohatství přivedla až na pokraj záhuby. Zlému lesnímu duchovi Obrmichalovi se sice podaří vyměnit Petrovo srdce za kus chladného kamene, ale ne na dlouho. Znovuzískání vlastního lidského srdce navrátí Petrovi lásku k lidem i soucit k bližnímu... Jednu z nejkrásnějších pohádek německého spisovatele Wilhelma Hauffa natočil podle scénáře J. Bednáře režisér M. Sobota, který do hlavních rolí mladého uhlíře Petra a dobrého ducha Sklenáříčka obsadil Martina Dejdara a Aťku Janouškovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Není to špatné, ale na příbězích sahajících k náboženskému vidění světa mi vadí, že ona proměna k lepšímu vyvěrá ze strachu. Hrozba trestu je sice pro lidskou společnost důležitá, ale není to o dobrotě srdce. Když mnozí věřící častují nás ateisty poznámkami "vy nevěříte v boha, abyste si mohli hřešit", vypovídá to spíš o nich než o nás. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Vyměnit srdce za kámen a oproštěn od emocí zbohatnout. Myšlenka, která se objevuje ve více pohádkách. Opakovaná transplantace dopadne na jedničku, v IKEMu by po Obrmichlovi sáhli všemi deseti. Nedělňátka mají vystaráno, zavolají si Sklenáříčka. Co máme dělat my, ubohá úterňátka, nám pohádka neporadí. Diskriminace vládne i pohádkovému světu. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Nějak nevím, jak to hodnotit. Beru to morální poselství, stále platné, stále aktuální, ale přece jen to ztvárnění mi přišlo podivné a Dejdar chvílemi poněkud tupě hrající, nevím, jak jinak to vyjádřit. Docela mě mrzelo, že některé věci se odbyly krátce nebo jednou scénou, protože celkově pak hlavní postava nevíme, jaký měla charakter, jestli v ní bylo něco dobra, nebo šlo už od začátku o lenocha, kterému se nechce dělat (o čemž by svědčilo, jak nechá zkrachovat sklárnu ještě v době, kdy má své srdce), a stejně tak vlastně chybí ten okamžik uvědomění, kdy ho šutr místo srdce začne tlačit a život se mu znelíbí - jen o tom mluví, ale ten zlom nevidíme. Potěšila mě Aťka, a chudák vzhledem k tomu, co na ni navlékli, to odehrála myslím nejdůstojněji. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Odpusť vzácný pane !!" - "Zanech tý kočičí písničky, dědku !!" ;) Nesmírně zábavný pohádkový camp !! Wilhelm Hauf by se nejspíš dost podivil, jak s jeho výtečnými náměty většinou naložili filmaři o spoustu let později.. Sobota ovšem tentokrát s vydatnou Bednářovou pomocí stvořil televizní inscenaci natolik vzdálenou knižnímu předobrazu, navíc natolik filmařsky bizarní a naivní, až jednoho bolí koutky úst.. Dejdar znovu dokazuje svoji hereckou nemohoucnost, ač se snaží jako o duši, a Aťce Janouškové, co zjevně našla inspiraci v Mrazíkovi, by kostým záviděli i emzáci z Mars útočí.. Famózní a především nečekaná zábava.. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Pěkná pohádka s morálním ponaučením, včetně výstupu exekutora :-). Výborný Dejdar a pan Kratina tu má vynikající šlehu! ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Bez srdce se prostě nedá spokojeně žít, ale uhlíř by potřeboval vyměnit především mozek. Je ale pravdou, že jsem také přemýšlel nad rýmem... ()

zette 

všechny recenze uživatele

Hezky a pro deti poucny namet. Ten by si dost mozna zaslouzil i celovecerni zpracovani. Mozna, ze by teto pohadce prospel i jiny herec v roli uhlire... ()

otík 

všechny recenze uživatele

Lepší průměrná pohádka s hodně naivním Dejdarem, pro kterého je majetek důležitější než své srdce. Ale v pohádce už to tak chodí, že i zlý člověk může prohlédnout, což se stalo právě tady. Rozhodně zajímavě natočená pohádka. Hudba: Václav Zahradník ()

Přemek 

všechny recenze uživatele

Výborná předloha Wilhelma Hauffa, kterou v tomtéž roce výborně v rozhlase zpracoval Karel Weinlich, se v televizi stala v podstatě nekoukatelným dílem: hlavní chyba tkví v obsazení Martina Dejdara do hlavní úlohy - jemu se ta ušlápnutost v hospodském kolektivu vážně věřit nedá (a také je ke škodě díla v tv inscenace oslabena), skřítek Sklenáříček (alias Zlatapán) vypadá jako mimozemšťan z tureckého filmu 80. let a jediné, co vypadá trochu k světu, je obr Michal alias Velký Michl v podání Vladimíra Kratiny. Slabé. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Pohádkový příběh, kde nic nepřekvapí a to ani v tom negativním slova smyslu. Milý příběh, kde je jasně odlišeno dobro od zla, umocněno ještě kamenným srdcem. Dejdar v pohodě, A´tka dobrá, jen škoda,že Kratina nedostal více prostoru. Také kostým obou pohádkových postav nestál za nic, ale to se u studiovek dá pochopit. U mě 55%. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch lepších vyloženě ateliérových pohádek. Dejdarovi ta role hloupého ňoumy toužícího po penězích dokonale sedla. Ještě více mu seděla role továrníka, který neví, jak se má postarat o svoji fabriku a vůbec nejlepší byl jako neústupný lichvář. Kulisy jsou vkusné, napsané je to také dobře, jen ty cigarety s filtrem nejsou důvěryhodné pro pohádku z 19. století. [175. hodnocení, 18. komentář, 57%] ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Divná pohádka. Nikdo nemá ani vindru, ale v hospě slope pivo. Dvacítku přidávám panu Kratinovi. A dvacet panu Dejdarovi za ty jeho vlasy na začátku, které opravdu rozesmály. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Mezi studiovými pohádkami jedna z nejlepších. A v dětství jedna z mých nejoblíbenějších. Velmi mě děsila hlavně ta proměna skřítka z malého ve velkého. Jak postupně roste a jeho hlas vypouští proroctví. A právě to mě celé dětství provázelo. Samozřejmě výborné obsazení, skvělá Aťka Janoušková a skvělé kulisy. Jako by se ani nenatáčelo v interiéru. Povedly se i triky. ()

dogrose 

všechny recenze uživatele

Celkem sympatický duch s podivným jménem provádí transplantace srdce na počkání, bezbolestně a za pár vteřin a navrch vám přidá kopec zlaťáků. Jeho koníčkem je bytová architektura a recyklace, neboť lidská srdce nevyhazuje, ale cpe do zavařovaček v obýváku, vzorně vyrovnaných na polici, navíc srdce ve tmě svítí, super! Tahle konkurence ale vadí hodnému duchovi Sklenáříčkovi, který si sám nechce špinit ruce, a tak mnoho let "zhodňuje" Petra, až tento konečně Obrmichala zneškodní... Jméno Obrmichl je trochu zavádějící (v knížce je Michl Holandaň), protože děti jsou zbytečně mateny, zda je to zlý duch či obr. Je to dobře natočeno, ale nečekejte ani ždibec humoru, ačkoli se možná pousmějete nad kostýmem Aťky Janouškové, který spíš připomíná kosmonauta. Tvůrci si s pohádkou docela pohráli, dokonce se nenechali zlákat oblíbeným klišé a nevpravili do hospody české tanečky, folklor a muziku, ale snažili se zachovat německý ráz. Co se bohužel na rozdíl od knihy nepodařilo, je živost vyprávění, dobrodružná atmosféra, kdy jste v knize zvědavi, jak to dopadne, zatímco tady máte spíš pocit strachu. Určitě k tomu přispívá natočení ve studiu, pohádka je sterilní, což je škoda. Zfilmovat ji v reálných lokacích a přidat něco triků by byl dobrý nápad! Zajímavost: Hauff zemřel v 25 letech na tyfus, ale stihl toho dost napsat, tahle pohádka vyšla rok po jeho smrti v roce 1828 (!). Je to velmi působivé vyprávění několika pověstí a příběhů se zajímavým rámcem: v hospodě ve Spessartu (ano, v tom známém Spessartu, viz) si hosté vyprávějí příběhy, aby neusnuli a mohli se bránit přepadení loupežníky. ()

Mitch645 

všechny recenze uživatele

Pohádka v klasickém stylu, jaké jsme měli možnost vídat v normalizačních časech. Pro někoho možná minus, ale morální poselství, které přináší, je nadčasové. Rozhodně lepší než fantasy blivajzy západní provenience. ()

Reklama

Reklama