Pohádka o uhlíři Petrovi a skřítku Sklenáříčkovi. Možná Vám přijde nepochopitelné, že někdo lační po bohatství tak silně jako uhlíř Petr v dnešní pohádce. A aby se ho domohl, přijímá neuvěřitelně krutou nabídku. Věřte, že ale nepotrvá dlouho, a i Petr pochopí, v čem tkví opravdové bohatství života. Toho totiž chorobná touha po bohatství přivedla až na pokraj záhuby. Zlému lesnímu duchovi Obrmichalovi se sice podaří vyměnit Petrovo srdce za kus chladného kamene, ale ne na dlouho. Znovuzískání vlastního lidského srdce navrátí Petrovi lásku k lidem i soucit k bližnímu...
Jednu z nejkrásnějších pohádek německého spisovatele Wilhelma Hauffa natočil podle scénáře J. Bednáře režisér M. Sobota, který do hlavních rolí mladého uhlíře Petra a dobrého ducha Sklenáříčka obsadil Martina Dejdara a Aťku Janouškovou. (Česká televize)

flanker.27

Není to špatné, ale na příbězích sahajících k náboženskému vidění světa mi vadí, že ona proměna k lepšímu vyvěrá ze strachu. Hrozba trestu je sice pro lidskou společnost důležitá, ale není to o dobrotě srdce. Když mnozí věřící častují nás ateisty poznámkami "vy nevěříte v boha, abyste si mohli hřešit", vypovídá to spíš o nich než o nás. ()

Přemek

Výborná předloha Wilhelma Hauffa, kterou v tomtéž roce výborně v rozhlase zpracoval Karel Weinlich, se v televizi stala v podstatě nekoukatelným dílem: hlavní chyba tkví v obsazení Martina Dejdara do hlavní úlohy - jemu se ta ušlápnutost v hospodském kolektivu vážně věřit nedá (a také je ke škodě díla v tv inscenace oslabena), skřítek Sklenáříček (alias Zlatapán) vypadá jako mimozemšťan z tureckého filmu 80. let a jediné, co vypadá trochu k světu, je obr Michal alias Velký Michl v podání Vladimíra Kratiny. Slabé. ()

Jezinka.Jezinka

Vyměnit srdce za kámen a oproštěn od emocí zbohatnout. Myšlenka, která se objevuje ve více pohádkách. Opakovaná transplantace dopadne na jedničku, v IKEMu by po Obrmichlovi sáhli všemi deseti. Nedělňátka mají vystaráno, zavolají si Sklenáříčka. Co máme dělat my, ubohá úterňátka, nám pohádka neporadí. Diskriminace vládne i pohádkovému světu. ()

honajz

Nějak nevím, jak to hodnotit. Beru to morální poselství, stále platné, stále aktuální, ale přece jen to ztvárnění mi přišlo podivné a Dejdar chvílemi poněkud tupě hrající, nevím, jak jinak to vyjádřit. Docela mě mrzelo, že některé věci se odbyly krátce nebo jednou scénou, protože celkově pak hlavní postava nevíme, jaký měla charakter, jestli v ní bylo něco dobra, nebo šlo už od začátku o lenocha, kterému se nechce dělat (o čemž by svědčilo, jak nechá zkrachovat sklárnu ještě v době, kdy má své srdce), a stejně tak vlastně chybí ten okamžik uvědomění, kdy ho šutr místo srdce začne tlačit a život se mu znelíbí - jen o tom mluví, ale ten zlom nevidíme. Potěšila mě Aťka, a chudák vzhledem k tomu, co na ni navlékli, to odehrála myslím nejdůstojněji. ()

Tommassi3

"Odpusť vzácný pane !!" - "Zanech tý kočičí písničky, dědku !!" ;) Nesmírně zábavný pohádkový camp !! Wilhelm Hauf by se nejspíš dost podivil, jak s jeho výtečnými náměty většinou naložili filmaři o spoustu let později.. Sobota ovšem tentokrát s vydatnou Bednářovou pomocí stvořil televizní inscenaci natolik vzdálenou knižnímu předobrazu, navíc natolik filmařsky bizarní a naivní, až jednoho bolí koutky úst.. Dejdar znovu dokazuje svoji hereckou nemohoucnost, ač se snaží jako o duši, a Aťce Janouškové, co zjevně našla inspiraci v Mrazíkovi, by kostým záviděli i emzáci z Mars útočí.. Famózní a především nečekaná zábava.. ()

• Ve stejném roce vznikla i rozhlasová verze této pohádky. (Janek2002)