Planeta plná plastů

Rakousko / Německo, 2009, 95 min

Werner Boote

Werner Boote

Daniel Zuta

Množstvo informácií o PVC, ftalátoch a bisfenoloch pekne pohromade. A natočené nielen dokumentárne, ale investigatívnym spôsobom s výpoveďami rôznych strán vrátane nešťastnej pracovníčky v čínskej továrni, ktorá až na pokyn šéfa prestala poskytovať informácie. Európske a americké továrne pre istotu neposkytli absolútne nič a neumožnili natáčanie vôbec.(3.3.2013)

Věděli jste, že jakákoliv věc vyrobena z plastu by neměla mít naprosto žádný zápach? A čichli jste si někdy k zahradnické sadě pro děti? Šli jste někdy do obchodu s hračkami a čichali, jak to tam "voní"? No, to bude nějakým sajrajtem, co do toho přidávaj. Něco, co se uvolňuje a vy to čicháte. To je právě špatně. Toto a spousty zajímavých věcí, co jste o době plastové, ve které žijete, nevěděli, se dozvíte právě zde v dokumentu, který ale tradičně nedává příliš prostoru objektivitě. Úplně z něj stříká, že je od začátku do konce natočen tak, abyste se buď plastů báli nebo je alespoň nesnášeli. Takže zavádějící, neobjektivní, manipulativní.(21.10.2014)

Tento dokument je podľa mňa mierne nedocenený. To, kde niekde, niektorí vidia chyby, ja vidím dôležitosť, účelovosť poukázať na holý fakt, ktorý je pravdivý, len sa mu stále bránime, nie je zlé. Objektivita je podľa mňa veľká, to že sa spoločnosti bránia, čo i len vyjadriť sa, je už ich problém. Myslím si, že tento film by mali ľudia vidieť, aby si uvedomili ako žijú, hľadali alternatívy, lebo nás to všetkých ovplyvňuje, v ekológii neexistujú hranice, príroda je len jedna, život máme len jeden. Vymenovanie vecí z tohto dokumentu by mi trvalo dlho, ono je to ako celok výborné a veľmi dôležité, treba si to skrátka pozrieť.(22.12.2012)

Skúste žiť deň bez plastov. Či sa Vám to podarí alebo nie, faktom je, že zamorenie týmto chemickým sajrajtom je veľké. Pomerne výstižne to ilustruje i dokument na prípadoch z celého sveta: od smetísk cez výrobné linky až po moria a tráviaci trakt vtákov a rýb. Všetko zamorené. Plastami. Plastickí ľudia, svet i vnútorné orgány. Látky, ktoré sa uvoľňujú zamedzujú tvorbe testosterónu a uvoľňujú ženské hormóny. Preto širšie vagíny, preto neplodné spermie. Navyše, z umelohmotných nádob sa uvoľňujú ďalšie svinstvá. A zďaleka nemusí ísť len o dojčenské a mäkké fľaše na minerálky. Poučné a alarmujúce, no len popisujúce neradostný stav. Neponúka sa tu dáko veľa riešení, skôr je to na také zúfalé zalomenie rukami. Preto len tri hviezdy. P.S. V čase, keď sa montovali plastové automaty na vodu som sa dozvedel o testoch, ktoré hodnoverne preukázali, že voda z vodovodu vykazuje oveľa lepšie hodnoty ako tá z horských prameňov uväznená v umelohmotných zásobníkoch z dokonale tvrdého plastu. Okrem iného je to dané uvoľňovaním karcinogénov priamo do vody vplyvom izbovej teploty a svetla. Rovnaké to je s kávou v kelímkoch z kávomatov alebo s vodou z umelohmotných rýchlovarných konvíc, deklarujúcich tvrdosť ocele, no vyrobených z umeliny.(4.3.2013)

Po dobe kamennej, dobe železnej a dobe ľadovej tu máme dobu plastovú. Prvý umelý syntetický produkt bol bakelit. Odvtedy pribudli desiatky a stovky rôznych druhov plastov. Čo ma prekvapilo najviac je zloženie, ktoré je tajné. Žiadna z oslovených firiem nebola ochotná pustiť filmový štáb do výrobne a o zložení by asi neprehovorili ani s nožíkom pri krku...Vôbec som netušil, že sú s tým také tajnosti. Fakt je, že bez plastu si dnes život ťažko predstaviť. Filmom sa mihne zaujímavý nápad, kde niekoľko rodín vynesie na dvor všetko plastové z domu a uložia to na dvor. Najviac času trávime rozborom škodlivosti a účinkom na ľudský organizmus. Iba nepatrná časť sa venuje bioplastom a snahe zmeniť zabehané postupy. Fakt je, že po tomto dokumente nebudete mať veľmi chuť piť z plastových pohárov. Slabšie povahy môžu dosť záchvat a vyhodia z bytu všetko, čo sa i podobá na plast. 80%.(7.3.2013)

• - Po zhliadnutí tohto filmu sa istá rodina v Štajersku rozhodla žiť bez plastov. (Marek1991)

• - Desať dní po premietnutí filmu na MEIFF v Abú Dhabí zakázali tamojší úradníci plastové tašky v Spojených arabských emirátoch s účinnosťou od roku 2013. (Marek1991)

• - Dokument Plastic Planet sa natáčal v Rakúsku, Belgicku, Číne, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Indii, Taliansku, Japonsku, Maroku, Veľkej Británii a USA. (Othellko)