Planeta plná plastů

Plastic Planet - limitierte plastikfreie Öko-Verpackung

Plastová planéta

Dokumentární

Rakousko / Německo, 2009, 95 min

Tento dokument je podľa mňa mierne nedocenený. To, kde niekde, niektorí vidia chyby, ja vidím dôležitosť, účelovosť poukázať na holý fakt, ktorý je pravdivý, len sa mu stále bránime, nie je zlé. Objektivita je podľa mňa veľká, to že sa spoločnosti bránia, čo i len vyjadriť sa, je už ich problém. Myslím si, že tento film by mali ľudia vidieť, aby si uvedomili ako žijú, hľadali alternatívy, lebo nás to všetkých ovplyvňuje, v ekológii neexistujú hranice, príroda je len jedna, život máme len jeden. Vymenovanie vecí z tohto dokumentu by mi trvalo dlho, ono je to ako celok výborné a veľmi dôležité, treba si to skrátka pozrieť.(22.12.2012)

Na tento film som dnes nahodou narazila v televizii. Mala som pokusenie ho niekolkokrat prepnut, kedze tam boli dost hluche miesta a celkovo myslim, ze ten styl vypravania asi mohol byt lepsi. Samotna tema ma ale zaujala natolko, ze som ostala film sledovat az do konca a bola som zhrozena... deprimovana, smutna... ak aspon polovica toho, co tam spominaju, je pravda, tak by sme sa mali nad sebou zamysliet...(3.3.2013)

Plast je past! Lidi si na sebe ušili bič v podobě plastu. Na první pohled odolný a univerzální materiál, v němž se vyrábí snad úplně všechno, až to klasickému konzumentovi už ani nepřipadá divné. To, že vlastně nikdo neví, z čeho přesně to je a velké společnosti s plastem to tají, mluví samo za sebe. Dnes už existuje spousta odborných výzkumů o tom, že jsou plasty škodlivé, vypouští nebezpečné látky do ekosystémů i našich těl. Každý kus plastu, který byl vyroben, tu na téhle planetě nějakým způsobem ještě je. Zasahují už i do přírodního řetězce, a přesto jsme plasty doslova zavaleni a kupujeme (a vyrábíme, ve velkém!) další. Tenhle dokument by měl dle mého názoru vidět každý člověk na planetě. Třeba by si pak každý nosil vlastní pytlík a snažil se plastům vyhýbat, jako to dělám já. I když mi tak trochu připadá, že pro většinu lidí je jednodušší říct "To je hrozný, a nedá se s tím ani nic dělat!" - Ano, s takovýmhle přístupem opravdu ne. Ale když začneme každý sám u sebe, bude to mít smysl.(21.3.2019)

NEUČ SE,ŽIVOT TĚ NAUČÍ-zní to pravdivě jen se to nevztahuje na chování člověka k přírodě,protože některým věcem se uniknout nedá a plast se vkradl jako vzduch mezi obyvatele planety,mezi zvířata i zkrátka mezi celou přírodu.Nedotčená příroda jako symbol minulosti která mizí každým dnem a mezitím co tu píšu komentář jsou plastem zamořovány další kouty planety.Lokální problémy se nabalily do největšího globálního problému v historii lidstva.Neprobíhá skutečná válka kdy by bylo slyšet řinčení zbraní,ale probíhá tichá válka ve vzduchu,ve vodě i na souši jejíž dopad je mnohem závažnější a konec v nedohlednu.Praktické důkazy v dokumentu jako tažení vlečné sítě za lodí a následné vylovení úlomků plastů nebo úklid OSTROVA PŘÍRODY kde 300 lidí za dva dny nasbíralo 120 nákladních aut odpadu jsou nezpochybnitelné.Rozklad plastů je od 200 do 500 let a mezitím se do přírody uvolňují škodlivé látky.Není možné zastavit průmysl,není možné najít alternativu k náhradě plastické hmoty a proto není možné uzdravit naší planetu.Globální oteplování,uprchlíci, přelidnění a k tomu se přidal největší problém současnosti a to zamoření plasty.Stovky,možná tisíce let bude trvat uvést planetu Zemi do stavu v jakém byla na začátku 20.století.Shlédnout ještě pár takových dokumentů tak se ze mě stane bojovník za životní prostředí po boku "zelených mozků" z Greenpeace i když vím že na každou změnu nebo zlepšení už je pozdě,ale pro dobrý osobní pocit bych do takové bitvy šel a výrobce plastů bych přitlačil ke zdi i za cenu vlastního ohrožení,protože čas je proti nám.(1.4.2019)

• nascendi

Znervózňovala ma sebaprezentácia režiséra, chaotický pohľad na fenomén plastov, bezradnosť pri úvahách, či problémy s plastovým odpadom sú menšie, ako ich prínos a množstvo ďalších otázok, ktoré používanie plastov prináša. Samotný film je zbytočne nakrútený, pretože jeho efekt bude porovnateľný s efektom filmu, ktorý by burcoval proti škodlivosti áut, mobilov, mikrovlniek a prakticky všetkého, čoho sa bezbolestne nedokáže vzdať.(23.1.2014)

• - Snímka vyhrala na filmovom festivale Romy Gala 2010 v Rakúsku cenu za najlepší dokument. (Marek1991)

• - Po zhliadnutí tohto filmu sa istá rodina v Štajersku rozhodla žiť bez plastov. (Marek1991)

• - Dokument Plastic Planet sa natáčal v Rakúsku, Belgicku, Číne, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Indii, Taliansku, Japonsku, Maroku, Veľkej Británii a USA. (Othellko)