Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po době kamenné, bronzové a ledové tu máme nyní na Zemi i dobu plastovou. Můžeme se stále tvářit, že se nic neděje? Ještě nedávno nebyly na planetě Zemi žádné plasty. Ale pak, v roce 1907 způsobil belgický chemik Leo Hendrik Baekeland obrat. Vynalezl bakelit, první zcela syntetickou hmotu. Po době kamenné, době bronzové a době ledové, tu máme nyní i dobu plastovou. Autor snímku Werner Boote o sobě říká, že byl obklopen plasty už od narození. V šedesátých letech byl totiž jeho dědeček generálním ředitelem německé pobočky Interplastik Werke a naučil ho milovat tento materiál. Naučil ho však i používat mozek, a tak mu postupně začalo docházet, že výroba a používání plastů s sebou nesou mnohá nebezpečí, a to nejen zamořením přírody plastovými odpady. Ještě důležitější je negativní vliv na zdraví lidí. Takže pokud o těchto věcech nezačneme realisticky uvažovat a budeme se stále tvářit, že se nic neděje, možná ohrozíme samu existenci lidstva. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

Radko 

všechny recenze uživatele

Skúste žiť deň bez plastov. Či sa Vám to podarí alebo nie, faktom je, že zamorenie týmto chemickým sajrajtom je veľké. Pomerne výstižne to ilustruje i dokument na prípadoch z celého sveta: od smetísk cez výrobné linky až po moria a tráviaci trakt vtákov a rýb. Všetko zamorené. Plastami. Plastickí ľudia, svet i vnútorné orgány. Látky, ktoré sa uvoľňujú zamedzujú tvorbe testosterónu a uvoľňujú ženské hormóny. Preto širšie vagíny, preto neplodné spermie. Navyše, z umelohmotných nádob sa uvoľňujú ďalšie svinstvá. A zďaleka nemusí ísť len o dojčenské a mäkké fľaše na minerálky. Poučné a alarmujúce, no len popisujúce neradostný stav. Neponúka sa tu dáko veľa riešení, skôr je to na také zúfalé zalomenie rukami. Preto len tri hviezdy. P.S. V čase, keď sa montovali plastové automaty na vodu som sa dozvedel o testoch, ktoré hodnoverne preukázali, že voda z vodovodu vykazuje oveľa lepšie hodnoty ako tá z horských prameňov uväznená v umelohmotných zásobníkoch z dokonale tvrdého plastu. Okrem iného je to dané uvoľňovaním karcinogénov priamo do vody vplyvom izbovej teploty a svetla. Rovnaké to je s kávou v kelímkoch z kávomatov alebo s vodou z umelohmotných rýchlovarných konvíc, deklarujúcich tvrdosť ocele, no vyrobených z umeliny. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Po dobe kamennej, dobe železnej a dobe ľadovej tu máme dobu plastovú. Prvý umelý syntetický produkt bol bakelit. Odvtedy pribudli desiatky a stovky rôznych druhov plastov. Čo ma prekvapilo najviac je zloženie, ktoré je tajné. Žiadna z oslovených firiem nebola ochotná pustiť filmový štáb do výrobne a o zložení by asi neprehovorili ani s nožíkom pri krku...Vôbec som netušil, že sú s tým také tajnosti. Fakt je, že bez plastu si dnes život ťažko predstaviť. Filmom sa mihne zaujímavý nápad, kde niekoľko rodín vynesie na dvor všetko plastové z domu a uložia to na dvor. Najviac času trávime rozborom škodlivosti a účinkom na ľudský organizmus. Iba nepatrná časť sa venuje bioplastom a snahe zmeniť zabehané postupy. Fakt je, že po tomto dokumente nebudete mať veľmi chuť piť z plastových pohárov. Slabšie povahy môžu dosť záchvat a vyhodia z bytu všetko, čo sa i podobá na plast. 80%. ()

Reklama

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Plast je past! Lidi si na sebe ušili bič v podobě plastu. Na první pohled odolný a univerzální materiál, v němž se vyrábí snad úplně všechno, až to klasickému konzumentovi už ani nepřipadá divné. To, že vlastně nikdo neví, z čeho přesně to je a velké společnosti s plastem to tají, mluví samo za sebe. Dnes už existuje spousta odborných výzkumů o tom, že jsou plasty škodlivé, vypouští nebezpečné látky do ekosystémů i našich těl. Každý kus plastu, který byl vyroben, tu na téhle planetě nějakým způsobem ještě je. Zasahují už i do přírodního řetězce, a přesto jsme plasty doslova zavaleni a kupujeme (a vyrábíme, ve velkém!) další. Tenhle dokument by měl dle mého názoru vidět každý člověk na planetě. Třeba by si pak každý nosil vlastní pytlík a snažil se plastům vyhýbat, jako to dělám já. I když mi tak trochu připadá, že pro většinu lidí je jednodušší říct "To je hrozný, a nedá se s tím ani nic dělat!" - Ano, s takovýmhle přístupem opravdu ne. Ale když začneme každý sám u sebe, bude to mít smysl. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Tento dokument je podľa mňa mierne nedocenený. To, kde niekde, niektorí vidia chyby, ja vidím dôležitosť, účelovosť poukázať na holý fakt, ktorý je pravdivý, len sa mu stále bránime, nie je zlé. Objektivita je podľa mňa veľká, to že sa spoločnosti bránia, čo i len vyjadriť sa, je už ich problém. Myslím si, že tento film by mali ľudia vidieť, aby si uvedomili ako žijú, hľadali alternatívy, lebo nás to všetkých ovplyvňuje, v ekológii neexistujú hranice, príroda je len jedna, život máme len jeden. Vymenovanie vecí z tohto dokumentu by mi trvalo dlho, ono je to ako celok výborné a veľmi dôležité, treba si to skrátka pozrieť. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Věděli jste, že jakákoliv věc vyrobena z plastu by neměla mít naprosto žádný zápach? A čichli jste si někdy k zahradnické sadě pro děti? Šli jste někdy do obchodu s hračkami a čichali, jak to tam "voní"? No, to bude nějakým sajrajtem, co do toho přidávaj. Něco, co se uvolňuje a vy to čicháte. To je právě špatně. Toto a spousty zajímavých věcí, co jste o době plastové, ve které žijete, nevěděli, se dozvíte právě zde v dokumentu, který ale tradičně nedává příliš prostoru objektivitě. Úplně z něj stříká, že je od začátku do konce natočen tak, abyste se buď plastů báli nebo je alespoň nesnášeli. Takže zavádějící, neobjektivní, manipulativní. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (5)

  • Dokument Plastic Planet sa natáčal v Rakúsku, Belgicku, Číne, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Indii, Taliansku, Japonsku, Maroku, Veľkej Británii a USA. (Othellko)
  • Po zhliadnutí tohto filmu sa istá rodina v Štajersku rozhodla žiť bez plastov. (Marek1991)
  • Na premiére v Rakúsku prezentoval Werner Boote testy o chemických BPA v dojčenských cumlíkoch. Následne boli viaceré kontaminované kusy stiahnuté z trhu. (Marek1991)

Reklama

Reklama