Reklama

Reklama

Slunce za mraky – boj Tibeťanů za svobodu

(festivalový název)
  • Velká Británie Sun Behind the Clouds, The (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie / Indie / Rakousko / Francie, 2010, 79 min

Obsahy(1)

V loňském roce uplynulo padesát let od čínské invaze do Tibetu. Po celou tuto dobu prosazuje světská a duchovní hlava Tibetu dalajlama pro svůj národ nenásilnou střední cestu kompromisních dialogů s čínskou vládou, které by měly vést k tibetské autonomii. Jelikož Čína tyto snahy zcela ignoruje a nikam zatím nevedou ani dalajlamovy diplomatické cesty po celém světě, radikálním Tibeťanům dochází v okupované zemi trpělivost. Důsledkem byly krvavé nepokoje ve Lhase v březnu 2008, ale také demonstrace exilových Tibeťanů před dalajlamovým sídlem v indické Dharamsale, během nichž požadovali úplnou nezávislost své země a pálili čínské vlajky. Tibetská filmařská dvojice Ritu Sarinová a Tenzing Sonam dává ve svém snímku velký prostor nejen dalajlamovi, ale také řadě tibetských intelektuálů. S využitím unikátních archivních záběrů přibližuje film podobu čínské okupační politiky a zamýšlí se nad budoucností Tibetu. (Jeden svět)

(více)

Recenze (2)

Stanley 

všechny recenze uživatele

Stěžejní dokument o současném stavu tibetského národa a jeho kultury, který sleduje především důležité dění posledních několika let (povstání ve Lhase v r. 2008 apod.). Výpovědi Dalajlámy působí vesměs dost smutně a asi nikdo by nechtěl být na jeho místě. Bojím se, že s Tibetem je navěky amen. :-( ()

FilmWave 

všechny recenze uživatele

"Slunce za mraky" sleduje dlouholetý problém nadvlády Číny v Tibetu a velmi intimně také vztah Dalajlámy (usilujícího o "kompromisní" autonomii) a početné skupiny Tibeťanů, kteří požadují úplnou samostatnost. Dokument je mnohem filmovější a formálně náročnější než předchozí dílo (pozn: "Kimčongílie" z článku http://www.facebook.com/FilmWave), na druhou stranu si tímto získává větší odstup. Fascinující je hlavně část o hromadném stěhování Číňanů do Lhasy, které je vlastně nejdrsnější (na první pohled méně násilnou) formou potlačování tibetské společnosti. ()

Reklama

Reklama