Reklama

Reklama

Zemřít ukamenováním

(festivalový název)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Trest smrti ukamenováním mohou v Íránu dostat ženy a někdy i muži, kteří se provinili cizoložstvím, prostitucí či zabitím v sebeobraně. Advokátka Šadi Sadrová, novinářka Asijeh Aminiová a další aktivistky za práva žen se snaží pomáhat těm, které byly odsouzeny k tomuto nehumánnímu, ponižujícímu a velmi bolestivému způsobu popravy. Jejich práce je však obtížná - sesbírat důkazy je téměř nemožné, neboť íránská vláda se snaží vše ututlat vzhledem ke kritice, kterou ji zahrnují mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy. Dokument režisérů Farida Haerinejada a Mohammada Rezy Kazemiho vypráví příběh několika žen, které díky pomoci Šadi a její neziskové organizace unikly trestu smrti ukamenováním. Lejla Mafi, Parissa a Nazanin se v očích íránského trestního zákoníku ?provinily" sexuálním stykem s příbuzným, cizoložstvím a zabitím. Lejlu znásilnil její bratr, Parissu prodával manžel a Nazanin bránila sebe a svou neteř při pokusu o znásilnění. Změnit zavedenou praxi není snadné, ale íránské ženy se nevzdávají, byť pro ně samé znamená veřejná obhajoba ženských práv obrovské riziko. Film získal na letošním Berlinale Cenu za mír a spravedlnost (Peace Award for Justice). (Jeden svět)

(více)

Zajímavosti (3)

  • Irán je jedna z mála zemí, kde se popravují i nezletilí. (rerabinka)
  • V trestním zákoníku je definováno, že kameny mají být tak velké, aby zranily, ale nezabily. Nejedná se tedy o popravu, ale o mučení. (rerabinka)
  • Kamenování podle Šaríji bylo uvedeno do praxe ne z Koránu jak by se dalo očekávat, ale ze Starého zákona, kde je zmínka o kamenování. (rerabinka)

Reklama

Reklama