Šil jsem u Kubiše

Dokumentární

Česko, 2010, 57 min

Pavel Štingl

Miroslav Janek

Název je trochu zavádějící, protože o Kubišově rodině a Kubišovi samotném tam je hodně málo, spíše to je o panu Denemarkovi, který na svém osudu od protektorátu, přes komunismus až po dnešek ukazuje vývoj vesnice. Je to posmutnělé, ale dám čtyři hvězdy za pana Denemarka, posledního tehdy žijícího pomocníka Anthropoidu. Čest jeho památce - Alois Denemark ( 1917-2014) "Byli jsme vlastenci, my jsme bojovali. Nedívali jsme se, co přijde" * v roce 1937 narukoval do armády, absolvoval mobilizace * sloužil u dragounů v Pardubicích * vyrůstal s Janem Kubišem, spojil se s ním i za války * rodina Denemarkova ukrývala parašutistu Pospíšila * smrt bratra i rodičů v koncentračních táborech * byl 18 měsíců u PTP, poté zákaz hospodaření, práce ve vinařství ve Znojmě .(28.2.2018)

V den výročí atentátu na Reinharda Heydricha dokument naláká názvem. Ovšem v hodinovém vyprávění je zmínka o Kubišovi (a jeho rodině) pouze okrajová. Víc převažuje vyprávění pana Denemarka o hospodaření. Jakkoli se ve vzpomínkách odrážejí absurdity doby, na hodinový dokument je vyprávění jednoho aktéra dlouhé. Příběh v písemné formě, např. na stránkách ČT, zaujme víc.(27.5.2010)