Reklama

Reklama

Krajan G. M.

(seriál)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Spisovatel Zdeněk Mahler má na kontě mj. scénáře k dokumentům ANO, MASARYK a DVOŘÁK V AMERICE. Po Masarykovi a Dvořákovi tentokrát svou pozornost obrátil k pořadí již třetí významné osobnosti 19. a 20. století, ke svému příbuznému, dirigentovi a hudebnímu skladateli Gustavu Mahlerovi. Spolu s Jiřím Nekvasilem vytvořili sedmidílný cyklus mapující život umělce od jeho narození v Kališti u Humpolce roku 1860 až po úmrtí ve Vídni v roce 1911. V dokumentu lze vidět archivní fotografie, matriční záznamy a další dobové prameny, stejně jako současné záběry míst, o kterých Zdeněk Mahler svým typickým způsobem zrovna vypráví. Jeho přednes je doprovázen výhradně hudbou G. Mahlera. Krajan G. M. o sobě prohlásil: „Jsem vlastně trojnásobný vyhnanec; jako Čech mezi Rakušany, jako Rakušan mezi Němci a jako Žid na celém světě. Všude vetřelec, nikde vítán." Vítán tak snad bude alespoň dokumentární seriál o něm přicházející na televizní obrazovky v předvečer významných výročí - 150 let od jeho narození a 100 let od jeho úmrtí.

Jednotlivé díly:  1. Zrod osobnosti
2. Líheň mistrů
3. Úděl potulného tovaryše
4. Cesta po vrcholech
5. Ředitelem opery
6. Alma - sladká apokalypsa
7. Sestup do věčnosti (xenopus)

(více)

Recenze (2)

Bohemák 

všechny recenze uživatele

Ohromný záběr. Vynikající. Ale asi nemá šanci zaujmout tak vysoké procento diváctva, jako tomu bylo u předchozích projektů Zdeňka Mahlera. ()

xenopus 

všechny recenze uživatele

Bohužel u Zdeňka Mahlera nikdy se stoprocentní jistotou nevíte, které historky jsou pravdivé a které již ne, zde se však kritici ocitají na poměrně tenkém ledě, neboť některé, ač působí nevěrohodně, se stát mohly a v Mahlerovic rodině se takto třeba tradují ústním sdělením. Jinak: po letech čekání přišel dokument, na který jsem se těšil. Jenže v sedmidílné formě, která byla zvolena nevím proč, a v porovnání s předchozími Mahlerovými životopisnými projekty v podobě značně zestručněné. Nic lepšího tu ale holt není... Ve výsledku tedy poněkud rozporuplný dojem a těžko se mi věří, že se jedná o tvůrčí záměr mající plně korespondovat s rozporuplnou osobností G. M. ()

Reklama

Galerie (1)

Reklama

Reklama