Melodija dlja šarmanki

Melodiya dlya sharmanki

Мелодія для шарманки

Melody for a Street Organ

Ukrajina, 2009, 154 min

Lidé staří, opuštění, pološílení, žebráci, pokoutní prodavači, bezdomovecké děti – Muratova tu reflektuje tvrdou realitu současné Oděsy. Nutno říct, že stylizace filmu je celkem přívětivá – intenzitou výrazu se nekoná žádná Mandragora 2, ani Bez střechy a bez zákona. Pokud Vám schází opravdová realita východu, mrkněte radši na Aristakisianovy Dlaně. Představitelé dětí zde jsou zjevně velmi dobře živení, pro větší bizarnost je občas Muratova líčí jako dva buclaté klauny. Stále znovu potkávají a míjejí své potenciální zachránce, jsou to smolaři. Velmi příznačná je situace s matkou malého dítěte, na kterou se děti obrátí o pomoc a ona je obere o jediné peníze… Právě tady přes stylizaci probleskne „realita“… Smrdutou poošílenou obézní bezdomovku si v Melodii pro flašinet (podle google překladače je ale šarmanka niněra) střihla někdejší křehce dívčí hvězda Muratovové raných filmů, Nina Ruslanova… A vůbec - filmem projdou takřka všichni herci Muratovové stáje. Scény ze supermarketu mi připomněly Godardovo Tout va bien. Film je luxusně snímaný, Muratova přijala standartní evropský cine-styl. Je ale trošku moc dlouhý - není to u ní nezvyklé, ale je to spíš na seriál, než na jedno zkouknutí. Pozor - hudba není od Silvestrova, jak uvádí csfd. Je to standardně sesbíraný soundtrack.(9.2.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 2009 - Najlepšia herečka (Lena Kostyuk)(18.2.2012)