Gravitace

Scénografie:

Andy Nicholson

Kostýmy:

Jany Temime

Člověk ze zoufalství snadno pomate se. Znáte to. Vstoupíte do sálu, nasajete ten vydýchaný odér, jakýsi zápach celuloidu ztracen mezi proseděnými sedačkami, nasoukáte svou obstarožní zadnici mezi dvě lakovaná opěradla, která pamatují ještě Husáka na náměstí. V mžiku se vám vybaví matné vzpomínky na dobu, kdy jste z toho stejného sedadla čekali, až se na plátně rozsvítí nápis Constantin film bringt a zpoza rohu vyběhne Vinnetů s Oldou. Sedíte tedy a tak nějak tušíte, že letos to bude fakt pecka, že jdete na něco výjimečného. Něco jste se už doslechli, víte, že to je tak trochu jiný film. Prásk. Odezní čtyři kreténské trailery na filmy pro úplně jinou diváckou skupinu a najednou tma; začal film Gravitace. Pak trvá asi devadesát minut, než se nadechnete. Cestou domů, navzdory dírám v chodníku, poskakujete nadšením, koluje ve vás dlouho zapomenutý pocit, který není ničím jiným, než radostí, že láska k filmu ve vás ještě neumřela, že ještě tam pod tou ztvrdlou krustou naváleného marastu negace, nudy a neuspokojenosti, to tepe. Že ještě se dá najít film, u kterého se cukáte, nedýcháte, nepolykáte, nevnímáte. Jste v transu, jste ve vesmíru a jste tam sami. Pak jdete po tom chodníku a zažíváte pocit, jako kdyby jste se z toho kosmu vrátili. Jdete z kina.(3.10.2013)

Komorní Armageddon s míň vtipy, míň zachráněnými živočichy a přibližně stejnou dávkou patosu a uvěřitelnosti. Kdyby k těm dokonalým beztížným trikům bylo ve vesmíru navíc konečně vážně TICHO, bylo by to o něco působivější, akorát by ho vyplnila hodina a půl ambientního žvejkání popcornu. Holt cílovka.(2.1.2015)

• TeeAge

|| Scenár: Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón | Hudba: Steven Price | Produkcia: Alfonso Cuarón, David Heyman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Esperanto Filmoj, Heyday Films | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: 516,003,879 $ || Väčšinou, keď idem tak silno proti prúdu, je pravdepodobné, že v deň videnia filmu bola pre mňa nepriaznivá konštalácia hviezd z uhlu pohľadu diváckého, takže bude potrebné daný kus vidieť znova. Každopádne, aj napriek tomu, že som nemal svôj filmový deň, viem celkom iste, že toto dielo, ktoré stavia svoje inak nepopierateľné kvality na vizuálnom perfekcionalizme reflektovania vesmírnej reality, podkopáva príliž veľa fyzických zákonov na to, aby neurazil základnú inteligenciu diváka so stredoškolským vzdelaním. Bolo to omnoho bolestivejšie, než fakt, že ten film nemá žiaden príbeh, vývoj postáv a obsahuje najviac samoúčelných, nefunkčných záberov na Bullockovú v gaťkách, než všetky ostatné filmy v jej kariére. Pre mňa zatial sklamanie. Avšak nikdy nezahadzujem, Blu-Ray to možno obháji. Ps: Tržbovo neprávom vysokoúspešný film oproti skromnému, ale širokospektrálne fungujúcemu Rush. 40% | Videno v Cinema City - Slovanský dům, sál 3, 27.10.2013 |(27.10.2013)

Na nejbližší pocitový dojem útočí Cuarón dokonale, ale po odeznění prvního bezprostředního nebezpečí musí nevyhnutelně zpomalit a jen nárazově dramatizovat. A v tu chvíli mě poprvé trklo, jak dokonale sestrojenou vesmírnou atrakcí Gravity je. S přiměřeně očekávaným dějovým vývojem, s výtečnou hereckou dvojicí a s výbuchy, nárazy a nehodami jako zaslouženým vrcholem. V každém vygradovaném katastrofickém momentu jsem se cítil jako na té nejvyšší horské dráze v momentě, kdy se soustava skoro zastaví, aby se vzápětí vrhla střemhlav dolů. Což je sice ve své podstatě zlehka prvoplánové, ale nic to nemění na tom, jak je audiovizuální stránka úžasná a že když Alfonso předhazuje další úchvatnou chvíli, není to zbytečné opakování, ale spíš zasloužené chvástání. Survival space-trip mě tedy snad i vzhledem ke své očividnosti nedostal úplně na lopatky, ale díky formě a očividnému poselství o síle lidské vůle mu jeho úspěch musím přát.(18.10.2013)

Tak si to přiznejme. Od Sandry Bullock už nikdo nic nečeká posledních 15 let, překvapivě ani v GRAVITACI nepřekvapila a Clooneyho vesmírný kápo by asi fungoval leckde, ale ve vesmíru se jedna jediná clooneyho trademarková rola moc nechytla (v momentě kdy Clooney odlétá do temnoty vesmíru mu už v ruce chybí jenom šálek s Nespressem). Technicky je to sice parádní, převratná záležitost a kdesi cosi, však už ste to četli asi stokrát. Podbízivý scénář, který se ale po prvních 40 minutách změní na Titanic ve vesmíru je fakt nepříjemná facka. Ještě v momentě, kdy Sandra Bullock prolítá atmosférou jsem uvažoval o 4*, ale to bylo proto, že sem tajně doufal, že ten modul nakonec shoří i s ní. A dojmout se u tohohle může tak maximálně stará senilní kobliha, co nikdy neviděla hollywoodský film. V momentě kdy doktorka Ryan Stone povstane v tílku a kalhotkách a se zaťatou pěstí se raduje ze znovu nabytého života, se musí začít snad každý smát, ne? To, že shodou okolností přistála na nejvíc fotogeničtejším místě na planetě už rozebírat nebudu.(18.10.2013)

• - V úvodním záběru, když prolétá Matt Kovalski (George Clooney) poprvé kolem kamery, můžete si v odrazu jeho přilby všimnout dvou kosmonautů - Alfonsa Cuaróna s mikrofonem a Emmanuela Lubezkiho s kamerou - kteří nebyli "schválně" z filmu digitálně odstraněni. (Brousitch)

• - STS je zkratka pro Space Transportation System. (eMeMko)

• - Aningaaq, muž se kterým mluví dr. Stone (Sandra Bullock), je hlavním charakterem stejnojmenného krátkometrážního snímku režiséra Jonáse Cuaróna z roku 2013. Ve snímku hraje eskymáckého rybáře, který kempuje se svou dcerou a smečkou psů na zamrzlém moři. (HellFire)