poster

Mandingo

Drama / Akční / Romantický

USA, 1975, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • fragre
  ***

  Ve své době ve společnosti, kde sex byl několikanásobně větší tabu než násilí, kde stále přežívaly rasistické stereotypy, bylo téma mezirasového sexu asi vhodně namíchaný dráždivý koktejl obého - zřejmě dobrý marketingový tah, který filmu zajistil kontroverzní pověst a tím zřejmě větší výdělečnost. Přitom tam ten sex nakonec samozřejmě prakticky ukázaný není, zatímco násilí běžně a často. Ten souboj černých zápasníků na život a na smrt je každému, kdo viděl Tarantinova Djanga, nějak povědomý. Je to prostě komerční film, byť s vůbec ne špatnými hereckými výkony, takže i ta demytizace „starého dobrého Jihu“ je pojednána s přívažkem senzace.(18.3.2014)

 • majo25
  ****

  Pozoruhodná dráma z čias otrokárskych Spojených štátov. Surová, priama, neberúca si servítky pred ústa čo sa týka otrokárstva a jej zaužívaných princípov. Mason je vynikajúci, ako keby sa priam narodil niekde na americkom Juhu. Príbeh má dobre vykreslené charaktery, svižný dej a aj občasné súboje sú fajn zmáknuté. A záver ma dostal. Nechápem síce, čo mala vtedajšia cenzúra proti nahote vo filme, kedže tej nahoty nie je až toľko, pokojne by som privítal viac, hlavne biele paničky sú až príliš oblečené. 70. roky práveže takýmto odvážnejším počinom priali. Akurát, keď si pozriem tých černošských otrokov, tak podľa režiséra asi príliš nehladovali - všetci urastení, svalnatí.(6.3.2019)

 • Campbell
  ***

  Hodně rasistický film se skvělým hereckým obsazením hlavně v podání Richarda Warda a Perryho Kinga kteří podaly hodně slušný výkon. Černý bojovník je otrokem ale zároveň ho mlácení baví, co je na tomto filmu zatraceně drsné je chování k otrokům a zároveň vydělávání peněz za box aniž by z toho zápasník něco měl. Kostýmy jsou naprosto unikátní a i když to není bůh ví jaký film a není to ani typ filmu na který si za rok vzpomenu tak při jeho sledování jsem se bavil a zároveň cítil nesvůj. Hlavním problémem filmu je délka která dokáže být celkem neůnosná. Ale jinak solidní průměr.(15.12.2014)

 • JFL
  ****

  V době, kdy se z produkce blaxploitation filmů stahovala velká hollywoodská studia a dokonce i pro danou kategorii klíčová produkční firma American International Pictures, u níž byly největší hvězdy jako Pam Grier, Fred Williamson či Jim Brown, se do produkce orientované na afroamerické publikum pustil ambiciózní producent Dino De Laurentiis. Jeho spektakulární projekt dal afroamerickému publiku výpravný obraz amerického Jihu v době otrokářství, který si vzal za cíl demytizovat tradiční obraz doby a tehdejší plantážnické společnosti, jaký přinášely jižanské romány, potažmo tradiční hollywoodské tituly jako "Jih proti Severu" (ikonický plakát tohoto snímku ostatně tvůrci "Mandinga" parafrázovali při propagaci svého díla). "Mandingo" coby okatě šokantní plantážový blaxploitation film sestává ze sekvencí, které ukazují ideologické tmářství i excesivní rasismus ze strany bílých a fyzické i verbální ponižování černochů. Vyprávění pak demytizuje tradiční nepřítomnost tělesnosti a sexuality mezi zdmi plantážnických sídel. Zatímco klasické jižanské příběhy rázně separují bestiální přízemnost černochů od bohabojné cudnosti jejich bílých pánů, zde diváci utvrzují své domněnky o tom, jak si ve skutečnosti bílí pánové užívali s černoškami, ale i jak paničky dávaly průchod svému libidu s příslušně vybavenými černými samci. "Mandingo" se svého času stal velkým hitem, což vedlo ke krátkodobé popularitě plantážových blaxploitation filmů. Sám Dino De Laurentiis na hit navázal podobně koncipovaným a obrazoboreckým eposem "Drum" (1976).(16.4.2013)

 • mac000
  ****

  Desetiletí 1966 - 1976 považuje za nejplodnější a z tvůrčího hlediska nejlepší období režisérské kariéry tohoto mistra filmového řemesla. Jeho žánrové rozpětí je opravdu široké, což dokazuje i filmem Mandingo. Akční scény jsou podány přiměřeně k tématice filmu - rasismus na americkém Jihu, ovšem v podobě, na kterou nejsme tak zvyklí. Je otázka, zda by dnešní Hollywood se odvážil film natočit tímto způsobem, ale klobouk dolů před Mistrem Fleischerem !(23.9.2018)