Mandingo

Drama / Akční / Romantický

USA, 1975, 127 min

Hodně rasistický film se skvělým hereckým obsazením hlavně v podání Richarda Warda a Perryho Kinga kteří podaly hodně slušný výkon. Černý bojovník je otrokem ale zároveň ho mlácení baví, co je na tomto filmu zatraceně drsné je chování k otrokům a zároveň vydělávání peněz za box aniž by z toho zápasník něco měl. Kostýmy jsou naprosto unikátní a i když to není bůh ví jaký film a není to ani typ filmu na který si za rok vzpomenu tak při jeho sledování jsem se bavil a zároveň cítil nesvůj. Hlavním problémem filmu je délka která dokáže být celkem neůnosná. Ale jinak solidní průměr.(15.12.2014)

,,You sure look a-funny hanging there.“ Mandingo je docela nepříjemný film. Nebere si servítky a bez obalu ukazuje rasistickou společnost 19. století. Více méně se soustředí na všechny možné prohřešky vůči etice a morálce současnosti. To občas způsobuje, že se příběh upozaďuje a film vypadá jako sled scén mučení, ponižování a sexuálního zneužívání. Postavy jsou však dobře prokreslené, např. z Jamese Masona přímo mrazí a přitom vypadá velmi věrohodně. Přes své nesporné kvality však tento film nebyl dle mého gusta.(29.11.2013)

zajímalo by mě proč Susan George a další půlka osazenstva mluví jak totální mamrdi. I kamarádi z Turecka po roku studia angličtiny zněli lépe. Jestli mi chce někdo nakecat, že se takhle mluvilo na jihu ameriky ve 40tých letech, tak mi asi uhnije pytel. Na druhou stranu James Mason byl do posledního chlupu otrokář až na dřeň. Totální syrový rasismus sršící na všechny strany je tak odpudivý, že i já se po dodívání cítím jako král slušňáků. Blaxploatation filmek, který vedle rolí Franca Nera posloužil nemálo jako inspirace Tarantinova Djanga. Pro spoustu lidí jistě dnes už nesledovatelný dvouhodinový snímek, ale mě téma amerického otrokářství nepřestane nikdy takovým mrazivým způsobem fascinovat(2.7.2019)

Pod slovem kontroverze si představuji sice něco jiné, ale uznávám, na tehdejší dobu to muselo zapůsobit. Film o době plné paradoxů a o tom, jak si bílý muž frkne semenem, kde se mu zlíbí, bílá žena však musí držet hubu a krok, neb století a postavení si to žádá. Bezpochyby jeden z počinů, který inspiroval Tarantina, aby natočil očekávanou pecku Nespoutaný Django.(13.1.2013)

Ve své době ve společnosti, kde sex byl několikanásobně větší tabu než násilí, kde stále přežívaly rasistické stereotypy, bylo téma mezirasového sexu asi vhodně namíchaný dráždivý koktejl obého - zřejmě dobrý marketingový tah, který filmu zajistil kontroverzní pověst a tím zřejmě větší výdělečnost. Přitom tam ten sex nakonec samozřejmě prakticky ukázaný není, zatímco násilí běžně a často. Ten souboj černých zápasníků na život a na smrt je každému, kdo viděl Tarantinova Djanga, nějak povědomý. Je to prostě komerční film, byť s vůbec ne špatnými hereckými výkony, takže i ta demytizace „starého dobrého Jihu“ je pojednána s přívažkem senzace.(18.3.2014)