Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010 - 2015, 54 h 36 min (Minutáž: 78x42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, Jere Burns, David Meunier, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Natalie Zea, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Brendan McCarthy, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Jonathan Kowalsky, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James Le Gros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt, James Jordan, Carla Jimenez, Rodney J. Hobbs, John Eddins, Jason Tobias, Gerald McRaney, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, Ted Welch, Leif Gantvoort, Joshua Harto, JT Alexander, Linda Gehringer, Jonathan Fraser, Troy Ruptash, Tom Beyer, Robin Pearson Rose, Abby Miller, Greg Cromer, Meghan Andrews, Mandy Levin, Rocky McMurray, Kim Robillard, Ivo Nandi, Van White, Jenni Blong, Peter Greene, Kevin Rankin, Kristin Bauer van Straten, Johnny Sneed, David Eigenberg, Alan Ruck, Michele Nordin, Lance Barber, Eddie Jemison, Brent Sexton, Steffany Huckaby, Brett Cullen, Robert Picardo, M.C. Gainey, James Immekus, Ray McKinnon, W. Earl Brown, Malik Yoba, Chad Todhunter, Travis Wester, Sean Bridgers, Emerson Brooks, Jordi Caballero, Omar Avila, Jeremy Denzlinger, Ezra Buzzington, Tommy Savas, Anthony De Longis, Chris Butler

Někteří hlavní hrdinové, aby připoutali pozornost seriálových fanoušků, musí být, buď charizmatičtí a sociopatyčtí diagnostičtí géniové, nebo musí mít nad sebou Blue Sky, či snad být neomylní a neporazitelní právničtí pidbulové. No a jiným stačí mít pořádnej kovbojskej klobouk. Raylen Givens je zkrátka fešák, skvělej maršál, kterýmu žádná neodolá a nikdo mu neunikne. První sérka otevírat nekonečný vesmír vtipných a zábavných charakterů amerického Buranlandu, kde všichni kradou, vražděj a prodávaj, nebo vyráběj fet.(10.7.2014)

S01E01: První epizoda nového šerifského seriálu s jedním z nejcharakterističtějších seriálových herců poslední doby - Olyphantem - se náramně vyvedla. Timothy se zhostil nenápadného, rázného detektiva se ctí, a mě nečinil sebemenší problém uvěřit mu veškeré jeho herectví během celých padesáti minut. Osobně si již delší dobu myslím, že tento herec má před sebou velice slibnou kariéru, a stále čekám na jeho první Oscarovou roli... Raylan v jeho podání je drsný týpek schovávající se za nevýmluvného samotáře, který ctí zákon a pořádek nadevše. Bez skrupulí bere spravedlnost do svých rukou a zločincům nedává po důsledném varování příliš možností na výběr. Givens je typickým poldou, který bere trest smrti smrtelně vážně - prostě se s ničím nese*e! A tak to má být. Rozhodně sleduji dále (tématika nacistů má koule na celou sezónu). Update po 3. dílech: Dal jsem Ti šanci, Time, ale táhneš to jenom ty, a ztrácí to pro mne význam sledovat. Olyphant je hvězda, ovšem náboj pilotu si vzal dovolenou. Veskrze průměrný krimi seriál.(2.5.2010)

Po čtvrté sérii, kterou považuju zatím za asi nejsilnější, je mi trochu líto, že jsem se to hodnocení rozhodl navýšit na 5* už před nějakou dobou, teď by to vyniklo víc. Boží. Když jsem se na třikrát prokousával přes pilot, nikdy bych býval neřekl, že si dokážu Olyphanta tak oblíbit. "So if you saw a crime committed against him, you wouldn't, as a lawman, feel the obligation to intervene?"   "I'm suspended." EDIT: po poslední epizodě - nejvíc underrated seriál posledních několika let. Konec fajn.(3.12.2014)

Výborný seriál s neuvěřitelně charismatickým Timothy Olyphantem v hlavní roli. Tenhle chlapík potřeboval podobnou roli jako sůl a zde se ji chopil dokonale. Jeho postava Raylana Givense táhne seriál hlavně ze začátku, kterej má docela pomalej rozjezd a chvilku trvá než se vám seriál dostane pod kůži. Když se tak ale stane, tak budete velice spokojeni. Seriál těží s celkem zajímavé atmosféry zasažené do oblasti Kentucky a i ty zprvu nezajímavé charaktery se začnou postupem času slibně vyvíjet. A u finále jsem jenom vrčel blahem. Prostě další seriálová spokojenost.85%. 2. série: 90%(9.8.2010)

Timothy Olyphant si hraje na Eastwooda v moderním hávu a navíc v seriálovém prostředí.Roztomilá nostalgie, vzpomínka na starý časy, slušná nekopromisnost zabíjení zločinců a sympatických hlavní představitel ovšem nemůžou zachránit tu scénáristickou a tvůrčí bídu, která kromě retro hávu nepřinese nic nové a většina dílů pekelně nudí.Samozřejmě další mínus, který se ale neprojevuje v mém hodnocení je imbecilní dabing.Průměrná záležitost, které sem viděl všeho všudy 20 částí a nijak zvlášť mě neláká ve sledování pokračovat.50%.(7.10.2013)

• - Spoiler: SPOILER k pilotní epizodě! Walton Goggins se nechal slyšet, že pilot k seriálu původně natočil pouze jako laskavost pro svého dobrého kamaráda Timothy Olyphanta. Postava Boyda Crowdera tedy na konci úvodní epizody zemřela stejně jako v povídce "Fire in the Hole". Ovšem Boyd testovací obecenstvo nadchl natolik, že bylo rozhodnuto ponechat ho jako jednu z vedlejších postav a závěrečná scéna tedy byla přetočena tak, aby byl "pouze" postřelen; nikoli však zastřelen. Jeho oblíbenost však rostla i dále. Což nakonec vedlo až do stavu, kdy se stal jednou ze dvou hlavních postav seriálu. Zdroj: Entertainment Weekly (DaViD´82)

• - Pilot byl natočen v Pensylvánii. Zbytek série je natočen v Los Angeles County, Kalifornie. (Elwanelyn)

• - Autor předlohy k seriálu Elmore Leonard sice postavu Boyda původně použil pouze v povídce Fire in the Hole, kde ho i nechal zemřít, ale nakonec ho po letech znovu využil v románu Raylan. Natolik si totiž zamiloval co tvůrci a Goggins s Boydem udělali. Zdroj: Entertainment Weekly (DaViD´82)