Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

• Austrálie

Justified

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010–2015, 54 h 36 min (Minutáž: 42 min)

Tvůrci:

Graham Yost

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Brendan McCarthy, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James Le Gros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt, James Jordan, Carla Jimenez, Rodney J. Hobbs, John Eddins, Jason Tobias, Gerald McRaney, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, Ted Welch, Leif Gantvoort, Joshua Harto, JT Alexander, Linda Gehringer, Jonathan Fraser, Troy Ruptash, Tom Beyer, Robin Pearson Rose, Abby Miller, Greg Cromer, Meghan Andrews, Mandy Levin, Rocky McMurray, Kim Robillard, Ivo Nandi, Van White, Jenni Blong, Peter Greene, Kevin Rankin, Kristin Bauer van Straten, Johnny Sneed, David Eigenberg, Alan Ruck, Michele Nordin, Lance Barber, Bill Tangradi, Eddie Jemison, Brent Sexton, Steffany Huckaby, Brett Cullen, Robert Picardo, M.C. Gainey, James Immekus, Ray McKinnon, W. Earl Brown, Malik Yoba, Chad Todhunter, Travis Wester, Sean Bridgers, Emerson Brooks, Jordi Caballero, Omar Avila, Jeremy Denzlinger, Ezra Buzzington, Tommy Savas, Anthony De Longis, Chris Butler, Joseph Lyle Taylor, David Carpenter, Scot Zeller, Carol Mansell, Christopher Douglas Reed, Justin Welborn, David Meunier (a.z.), Mary Steenburgen, Scott Grimes, Brent Briscoe, David Brisbin, Jake Busey, Rebekah Brandes, Danny Strong, Mykelti Williamson, John Ruby, K Callan, Chandler Patton, Patton Oswalt, Shea Whigham, Jeffrey Pierce, Audrey Wasilewski, Tom Proctor, David Koechner, Jack Conley, Jason Gedrick, Christopher Grove, Don Kurt, Linc Hand, Brad William Henke, Chris Mulkey, David Sullivan, Michael Mosley, Channon Roe, Larenz Tate, Jim Beaver, Randy McDowell, William Gregory Lee, Matthew Fahey, Richard Speight Jr., Rebecca Metz, Desmond Harrington, Clayne Crawford, Michael Harding, Newell Alexander, William Mapother, David Andrews, Max Perlich, Kathleen M. Darcy, Bonnie Burroughs, Adam Arkin, Michael Ironside, Madeline Blue, Cathy Cahlin Ryan, Mark Engelhardt, Uriah Shelton, Joseph Mazzello, Lindsay Pulsipher, Aja Evans, Joshua Close, Beth Grant, Don Harvey, Julia Campbell, Michael Graziadei, Josh Stamberg, Paul Rae, Navi Rawat, Bonita Friedericy, Mike O'Malley, Cathy Baron, Salvator Xuereb, Kevin Brief, Ned Bellamy, Clayton Rohner, Matthew John Armstrong, James Ferris, Damion Poitier, Bobby Campo, John Kapelos, Michael Rapaport, Edi Gathegi, Dave Foley, Jason Gray-Stanford, Amaury Nolasco, Will Sasso, Alicia Witt, Karolina Wydra, Billoah Greene, Xander Berkeley, Shashawnee Hall, Steve Harris, Wood Harris, Alan Tudyk, Patrick Hume, James Kyson, Gary Basaraba, Dale Dickey, Duane Whitaker, Kyle Bornheimer, William Forsythe, J. Anthony Pena, Vincent Rivera, Eric Roberts, Muse Watson, Jolene Andersen, Gary Cairns, Pat Skipper, Brandon Ford Green, Walter Addison, Doug Haley, Josh Clark, Charles Howerton, Scott Anthony Leet, Rolando Molina, Ashley Dulaney, James Lashly, Mel Fair, Nicole J. Butler, Bill Parks, Robert Neary, Donald Cerrone, Ethan Jamieson, Hal Havins, Karly Rothenberg, David Landry, Michael Maize, Nick Fink, Ryan Kiser, Jennifer Birmingham Lee, Ryan Dorsey, Alexandra Barreto, Tyson Turrou, Tyler Nimmons, Boo Arnold, Chet Grissom, Joel Marsh Garland, Michael FitzGibbon, Selina Kaye, Steve Bean, Andrej Batt, Clay Wilcox, Jenn Lyon, Jeannetta Arnette, Laura Niemi, Alison White, J. Marvin Campbell, Joshua Bitton, Alex Solowitz, Josh Wingate, Livia Treviño, Jocelyn Ayanna, Scarlet LaVey, Ray Porter

Tohle není žádná superrealistická rekonstrukce policejní práce (The Wire), ani konstantní napětí (The Shield), naopak Justified představuje poměrně pohodový (divoký) západ plný neomalených buranů a uprostřed jednoho kvalitního, avšak nikoli neomylného flegmatika s hvězdou šerifa a rychlým koltem u pasu. Příběh obsahuje spoustu zajímavých vedlejších postav, mezi nimíž kraluje unikátní Boyd v excelentním podání Waltona Gogginse. Bez něj by seriál upadl nebezpečně blízko průměru. Justified není extáze na hltání jednoho dílu za druhým, ale svou pohodovou atmosférou, barvitými charaktery a snad i špetkou suchého humoru dokáže vždy zpříjemnit večer... 8/10(4.8.2015)

Nejdřív jsem se toho trochu bál, protože první série začala jak nějakej Walker - Texas Ranger, akorát tady je to Givens - US Marshal, tzn. co díl, to samostatnej děj. Na štěstí Timothy Olyphant není Chuck Norris, právě naopak - je to sympaťák a děj má potom i svou linii přesahující jednotlivé díly. Jako záporáci tady vystupují ukázkoví vidláci, ať už jde o árijské bratrstvo, vařiče drog, náboženské fanatiky, zbraňové nadšence a jinou smetánku amerického ultra-venkova. I když vypadají, že chytrosti moc nepobrali, nejsou to úplně tupí idioti... Takže idioti to jsou, jen ne tak tupí. Člověk fakt věří, že takoví lidé fakt existují. Olyphant to táhne, to je jasny... a hlavně kvůli jeho postavě ten seriál stojí za to. Dost se tam hláškuje a nejen tím je to zábava. Ještě musím zmínit titulkovej song, kterej je dobrej, dokud se tam rapuje - jak nastoupí ten country refrén, sračka nastane. Druhá série čeká... A ta je opět z buranova kdesi v Kentucky. Sympaťák Olyphant boduje, ale i Walton Goggins dostane mnohem víc prostoru a to je dobře! Záporáci jsou vedení poměrně solidně nekompromisní mamkou Bennettovou, jsou vesměs z jedné rodiny a ději se dá v podstatě všechno věřit. A to mě baví. Série č. 3 - mám chuť dát tomu 5 hvězd. Úplně mě to totiž chytlo. Nejvíc se mi na tom líbí to, že to je reálné, plné drsnejch a vtipnejch hlášek a násilím se tam nešetří. Mínusem je to, že je to už docela dost zamotané - je tam množství postav, jmen a gangů. Givens si v téhle sérii sice tak moc nezastřílel, ale ta ruka, chchch, sen. 4., 5. a 6. série do mě vjela jak omaštěná jitrnice! Ta čtvrtá sice nebyla zas taková bomba, ale ty další dvě měly k dokonalosti fakt hodně blízko. S pátou sérií se mrtvoly hromadí závratným tempem, v šesté nápodobně a krví se rozhodně nešetří. To vše ale v mezích uvěřitelnosti a to je to, co z toho dělá tak perfektní, geniální a překvapující seroš. Takže apeluju na to, abyste se nedali zmást tím, že to na první pohled vypadá hrozně nenápadně - tohle fakt stojí za to. Vůbec bych se nezlobil, kdybych se někdy ještě s Raylanem Givensem (např. jeho působení na Floridě) nebo s Boydem Crowderem (např. jeho osudy ve vězení) opět setkal.(1.10.2018)

Justified je seriál ktorý zozačiatku nezaujme ničím iným ako hlavným protagonistom, neústupnym maršálom Raylanom Givensom. Zo začiatku sa seriál drží formátu diel=nový prípad, no v momente ako sa v polke 1.série pridá do príbehu Boyd Crowder a s ním aj príbehový prvok, diely sa prestávajú zlievať dokopy a seriál dostáva nový rozmer. Westernová atmosféra je tu pevne cítiť a tento feeling začne od momentu, kedy začne hrať zvučka v intre. Okrem atmosféry ale seriál ponúka aj jeden z najlepších vývoj postáv. Raylan kolíše aj hore aj dole, ale po tom čo sa vráti do Harlanu z Miami tak sa tam udomácni a veľa problémov sa mu stáva osobných. To ako nekompromisne tasí zbraň a prakticky si robí pravidlá je to čo z tejto postavy robí slasť pre oči. Ďalej tu je ale postava Boyd Crowder. Boyd, ktorý je zo začiatku kriminálnik sa stáva katolíkom ktorý sa snaží okolie presvedčiť že už sa zlepšil, sa potom aj tak späť do kriminálneho sveta vráti. Chémia Boyd-Raylan je to najsilnejšie púto v seriáli a každá scéna kde sa títo dvaja stretli je nezabudnuteľná. Predsa len, kopali spolu uhlie. Justified je proste hláškujuca, akčná, dejovo drásajúca pecka z prostredia amerického vidieku ktorá si postupne získava diváka aby ho do finále nepustila.(19.7.2017)

Někteří hlavní hrdinové, aby připoutali pozornost seriálových fanoušků, musí být, buď charizmatičtí a sociopatyčtí diagnostičtí géniové, nebo musí mít nad sebou Blue Sky, či snad být neomylní a neporazitelní právničtí pidbulové. No a jiným stačí mít pořádnej kovbojskej klobouk. Raylen Givens je zkrátka fešák, skvělej maršál, kterýmu žádná neodolá a nikdo mu neunikne. První sérka otevírat nekonečný vesmír vtipných a zábavných charakterů amerického Buranlandu, kde všichni kradou, vražděj a prodávaj, nebo vyráběj fet.(10.7.2014)

Pěkný western: auta místo koní, mobily místo telegrafu, víc řečí, dobří střelci ale zůstávají. S01: 80% (594 hodnotících přede mnou je o jedno procento výš). S02: Když se tak hlouběji seznamuji s jednotlivými postavami tohoto kentuckého zapadákova a vidím, jak postupně ubývají, mám pocit, že by jejich vzájemná likvidace mohla probíhat rychleji: 70%. (625 hodnotících přede mnou posunulo skóre na 82%). S03: Olyphantovo kouzlo je zdá se nekonečné a tak jsem se s jeho pomocí probil i nebezpečně překombinovaným scénářem třetí série: 70% (661 hodnotících přede mnou se vrátilo na 81%).(16.5.2013)

• - Potvrzení, že šestá série je poslední, přišlo od ředitele televizní stanice FX Johna Landgrafa. Rozhodnutí vzešlo především od tvůrce seriálu Grahama Yosta a hlavní hvězdy, herce Timothyho Olyphanta. (Honzulik)

• - Vo finále každej série hrá na konci pesnička "You'll Never Leave Harlan Alive" od speváka a skladateľa Darrella Scotta. (Kaceris)

• - Autor předlohy k seriálu Elmore Leonard sice postavu Boyda původně použil pouze v povídce Fire in the Hole, kde ho i nechal zemřít, ale nakonec ho po letech znovu využil v románu Raylan. Natolik si totiž zamiloval co tvůrci a Goggins s Boydem udělali. Zdroj: Entertainment Weekly (DaViD´82)