Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010 - 2015, 54 h 36 min (Minutáž: 78x42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Brendan McCarthy, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James Le Gros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt, James Jordan, Carla Jimenez, Rodney J. Hobbs, John Eddins, Jason Tobias, Gerald McRaney, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, Ted Welch, Leif Gantvoort, Joshua Harto, JT Alexander, Linda Gehringer, Jonathan Fraser, Troy Ruptash, Tom Beyer, Robin Pearson Rose, Abby Miller, Greg Cromer, Meghan Andrews, Mandy Levin, Rocky McMurray, Kim Robillard, Ivo Nandi, Van White, Jenni Blong, Peter Greene, Kevin Rankin, Kristin Bauer van Straten, Johnny Sneed, David Eigenberg, Alan Ruck, Michele Nordin, Lance Barber, Bill Tangradi, Eddie Jemison, Brent Sexton, Steffany Huckaby, Brett Cullen, Robert Picardo, M.C. Gainey, James Immekus, Ray McKinnon, W. Earl Brown, Malik Yoba, Chad Todhunter, Travis Wester, Sean Bridgers, Emerson Brooks, Jordi Caballero, Omar Avila, Jeremy Denzlinger, Ezra Buzzington, Tommy Savas, Anthony De Longis, Chris Butler, Joseph Lyle Taylor, David Carpenter, Scot Zeller, Carol Mansell, Christopher Douglas Reed, Justin Welborn, David Meunier (a.z.), Mary Steenburgen, Scott Grimes, Brent Briscoe, David Brisbin, Jake Busey, Rebekah Brandes, Danny Strong, Mykelti Williamson, John Ruby, K Callan, Chandler Patton, Patton Oswalt, Shea Whigham, Jeffrey Pierce, Audrey Wasilewski, Tom Proctor, David Koechner, Jack Conley, Jason Gedrick, Christopher Grove, Don Kurt, Linc Hand, Brad William Henke, Chris Mulkey, David Sullivan, Michael Mosley, Channon Roe, Larenz Tate, Jim Beaver, Randy McDowell, William Gregory Lee, Matthew Fahey, Richard Speight Jr., Rebecca Metz, Desmond Harrington, Clayne Crawford, Michael Harding, Newell Alexander, William Mapother, David Andrews, Max Perlich, Kathleen M. Darcy, Bonnie Burroughs, Adam Arkin, Michael Ironside, Madeline Blue, Cathy Cahlin Ryan, Mark Engelhardt, Uriah Shelton, Joseph Mazzello, Lindsay Pulsipher, Aja Evans, Joshua Close, Beth Grant, Don Harvey, Julia Campbell, Michael Graziadei, Josh Stamberg, Paul Rae, Navi Rawat, Bonita Friedericy, Mike O'Malley, Cathy Baron, Salvator Xuereb, Kevin Brief, Ned Bellamy, Clayton Rohner, Matthew John Armstrong, James Ferris, Damion Poitier, Bobby Campo, John Kapelos, Michael Rapaport, Edi Gathegi, Dave Foley, Jason Gray-Stanford, Amaury Nolasco, Will Sasso, Alicia Witt, Karolina Wydra, Billoah Greene, Xander Berkeley, Shashawnee Hall, Steve Harris, Wood Harris, Alan Tudyk, Patrick Hume, James Kyson, Gary Basaraba, Dale Dickey, Duane Whitaker, Kyle Bornheimer, William Forsythe, J. Anthony Pena, Vincent Rivera, Eric Roberts, Muse Watson, Jolene Andersen, Gary Cairns

1. séria: Jediná výhoda Justified oproti ostatným seriálom (aspoň pri pohľade na prvú sériu) je Timothy Olyphant. Ten chlap má charizma, do svojej role sedí a vie predať aj lacnejšie hlášky. No mimo to seriál ničím iným nevyčnieva. Zo začiatku epizódové zápletky ponúknu trocha humoru, neskoršie diely sa zase sústreďujú na hlavnú dejovú líniu, no dokopy sa to nikdy poriadne nenakopne a celá prvá séria pôsobí prevažne priemerne. 70%(20.10.2016)

Po čtvrté sérii, kterou považuju zatím za asi nejsilnější, je mi trochu líto, že jsem se to hodnocení rozhodl navýšit na 5* už před nějakou dobou, teď by to vyniklo víc. Boží. Když jsem se na třikrát prokousával přes pilot, nikdy bych býval neřekl, že si dokážu Olyphanta tak oblíbit. "So if you saw a crime committed against him, you wouldn't, as a lawman, feel the obligation to intervene?"   "I'm suspended." EDIT: po poslední epizodě - nejvíc underrated seriál posledních několika let. Konec fajn.(3.12.2014)

Kdyby celý den nebylo venku hnusně, nedostala bych se přes druhý díl. Laciná Eastwoodovská kopírka bez koulí a přesvědčivosti a trocha křesťanského fanatismu k tomu. Nevěrohodné aniž je to záměr, brokovnice jako standardní výbava domácnosti a ploché charaktery. Přitom potenciál tu je... paradoxně se seriál lepší s přibývající romantickou linií. Nic smutnějšího se při pokusu oživit osmdesátkový testosteron stát nemohlo. Edit: buď jsem si zvykla (ať už jde o nevěrohodnost či klobouk), nebo se něco změnilo (minimálně posun od epizodnosti k příběhu je velké plus. Nemluvě o zkvalitnění záporáků) a třetí sezóna mě vyloženě bavila.(16.12.2012)

Někteří hlavní hrdinové, aby připoutali pozornost seriálových fanoušků, musí být, buď charizmatičtí a sociopatyčtí diagnostičtí géniové, nebo musí mít nad sebou Blue Sky, či snad být neomylní a neporazitelní právničtí pidbulové. No a jiným stačí mít pořádnej kovbojskej klobouk. Raylen Givens je zkrátka fešák, skvělej maršál, kterýmu žádná neodolá a nikdo mu neunikne. První sérka otevírat nekonečný vesmír vtipných a zábavných charakterů amerického Buranlandu, kde všichni kradou, vražděj a prodávaj, nebo vyráběj fet.(10.7.2014)

FX se s SoA a Justified pomalu stává mým neoblíbenějším kanálem. Justified je sice asi nejpomalejším běžícím seriálem, ale za to se vám postupně odvděčí výborným scénářem, atmosférou a příběhem. Timothy Olyphant je dokonalý drsňák se zamotanou minulostí a Walton Goggins mu sekunduje s o nic menším výkonem v roli padoucha s dvojí tváří. 1. řada je zakončená skvěle vygradovaným finále. 2. řada: No prosím, už tak dobrá první řada byla překonána fenomenální druhou řadou, která dokázala skvěle provázat hlavní postavu s kriminálními živly Harlanu. Jeden z nejlepších dramatických seriálů, na které teď můžete v tv narazit.(19.6.2010)

• - Séria sa mala pôvodne menovať Lawman (Muž zákona). Titul bol však zmenený, aby sa zabránilo zámene s TV reláciou Steaven Segal Lawman (2009). (Spilvo)

• - Potvrzení, že šestá série je poslední, přišlo od ředitele televizní stanice FX Johna Landgrafa. Rozhodnutí vzešlo především od tvůrce seriálu Grahama Yosta a hlavní hvězdy, herce Timothyho Olyphanta. (Honzulik)

• - Autor předlohy k seriálu Elmore Leonard sice postavu Boyda původně použil pouze v povídce Fire in the Hole, kde ho i nechal zemřít, ale nakonec ho po letech znovu využil v románu Raylan. Natolik si totiž zamiloval co tvůrci a Goggins s Boydem udělali. Zdroj: Entertainment Weekly (DaViD´82)