Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010 - 2015, 54 h 36 min (Minutáž: 78x42 min)

Tvůrci:

Graham Yost

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Brendan McCarthy, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James Le Gros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt, James Jordan, Carla Jimenez, Rodney J. Hobbs, John Eddins, Jason Tobias, Gerald McRaney, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, Ted Welch, Leif Gantvoort, Joshua Harto, JT Alexander, Linda Gehringer, Jonathan Fraser, Troy Ruptash, Tom Beyer, Robin Pearson Rose, Abby Miller, Greg Cromer, Meghan Andrews, Mandy Levin, Rocky McMurray, Kim Robillard, Ivo Nandi, Van White, Jenni Blong, Peter Greene, Kevin Rankin, Kristin Bauer van Straten, Johnny Sneed, David Eigenberg, Alan Ruck, Michele Nordin, Lance Barber, Bill Tangradi, Eddie Jemison, Brent Sexton, Steffany Huckaby, Brett Cullen, Robert Picardo, M.C. Gainey, James Immekus, Ray McKinnon, W. Earl Brown, Malik Yoba, Chad Todhunter, Travis Wester, Sean Bridgers, Emerson Brooks, Jordi Caballero, Omar Avila, Jeremy Denzlinger, Ezra Buzzington, Tommy Savas, Anthony De Longis, Chris Butler, Joseph Lyle Taylor, David Carpenter, Scot Zeller, Carol Mansell, Christopher Douglas Reed, Justin Welborn, David Meunier (a.z.), Mary Steenburgen, Scott Grimes, Brent Briscoe, David Brisbin, Jake Busey, Rebekah Brandes, Danny Strong, Mykelti Williamson, John Ruby, K Callan, Chandler Patton, Patton Oswalt, Shea Whigham, Jeffrey Pierce, Audrey Wasilewski, Tom Proctor, David Koechner, Jack Conley, Jason Gedrick, Christopher Grove, Don Kurt, Linc Hand, Brad William Henke, Chris Mulkey, David Sullivan, Michael Mosley, Channon Roe, Larenz Tate, Jim Beaver, Randy McDowell, William Gregory Lee, Matthew Fahey, Richard Speight Jr., Rebecca Metz, Desmond Harrington, Clayne Crawford, Michael Harding, Newell Alexander, William Mapother, David Andrews, Max Perlich, Kathleen M. Darcy, Bonnie Burroughs, Adam Arkin, Michael Ironside, Madeline Blue, Cathy Cahlin Ryan, Mark Engelhardt, Uriah Shelton, Joseph Mazzello, Lindsay Pulsipher, Aja Evans, Joshua Close, Beth Grant, Don Harvey, Julia Campbell, Michael Graziadei, Josh Stamberg, Paul Rae, Navi Rawat, Bonita Friedericy, Mike O'Malley, Cathy Baron, Salvator Xuereb, Kevin Brief, Ned Bellamy, Clayton Rohner, Matthew John Armstrong, James Ferris, Damion Poitier, Bobby Campo, John Kapelos, Michael Rapaport, Edi Gathegi, Dave Foley, Jason Gray-Stanford, Amaury Nolasco, Will Sasso, Alicia Witt, Karolina Wydra, Billoah Greene, Xander Berkeley, Shashawnee Hall, Steve Harris, Wood Harris, Alan Tudyk, Patrick Hume, James Kyson, Gary Basaraba, Dale Dickey, Duane Whitaker, Kyle Bornheimer, William Forsythe, J. Anthony Pena, Vincent Rivera, Eric Roberts, Muse Watson, Jolene Andersen, Gary Cairns, Pat Skipper, Brandon Ford Green, Walter Addison, Doug Haley, Josh Clark, Charles Howerton, Scott Anthony Leet, Rolando Molina, Ashley Dulaney, James Lashly, Mel Fair, Nicole J. Butler, Bill Parks, Robert Neary, Donald Cerrone, Ethan Jamieson, Hal Havins

Kdyby celý den nebylo venku hnusně, nedostala bych se přes druhý díl. Laciná Eastwoodovská kopírka bez koulí a přesvědčivosti a trocha křesťanského fanatismu k tomu. Nevěrohodné aniž je to záměr, brokovnice jako standardní výbava domácnosti a ploché charaktery. Přitom potenciál tu je... paradoxně se seriál lepší s přibývající romantickou linií. Nic smutnějšího se při pokusu oživit osmdesátkový testosteron stát nemohlo. Edit: buď jsem si zvykla (ať už jde o nevěrohodnost či klobouk), nebo se něco změnilo (minimálně posun od epizodnosti k příběhu je velké plus. Nemluvě o zkvalitnění záporáků) a třetí sezóna mě vyloženě bavila.(16.12.2012)

Nejdřív jsem se toho trochu bál, protože první série začala jak nějakej Walker - Texas Ranger, akorát tady je to Givens - US Marshal, tzn. co díl, to samostatnej děj. Na štěstí Timothy Olyphant není Chuck Norris, právě naopak - je to sympaťák a děj má potom i svou linii přesahující jednotlivé díly. Jako záporáci tady vystupují ukázkoví vidláci, ať už jde o árijské bratrstvo, vařiče drog, náboženské fanatiky, zbraňové nadšence a jinou smetánku amerického ultra-venkova. I když vypadají, že chytrosti moc nepobrali, nejsou to úplně tupí idioti... Takže idioti to jsou, jen ne tak tupí. Člověk fakt věří, že takoví lidé fakt existují. Olyphant to táhne, to je jasny... a hlavně kvůli jeho postavě ten seriál stojí za to. Dost se tam hláškuje a nejen tím je to zábava. Ještě musím zmínit titulkovej song, kterej je dobrej, dokud se tam rapuje - jak nastoupí ten country refrén, sračka nastane. Druhá série čeká... A ta je opět z buranova kdesi v Kentucky. Sympaťák Olyphant boduje, ale i Walton Goggins dostane mnohem víc prostoru a to je dobře! Záporáci jsou vedení poměrně solidně nekompromisní mamkou Bennettovou, jsou vesměs z jedné rodiny a ději se dá v podstatě všechno věřit. A to mě baví. Série č. 3 - mám chuť dát tomu 5 hvězd. Úplně mě to totiž chytlo. Nejvíc se mi na tom líbí to, že to je reálné, plné drsnejch a vtipnejch hlášek a násilím se tam nešetří. Mínusem je to, že je to už docela dost zamotané - je tam množství postav, jmen a gangů. Givens si v téhle sérii sice tak moc nezastřílel, ale ta ruka, chchch, sen. 4., 5. a 6. série do mě vjela jak omaštěná jitrnice! Ta čtvrtá sice nebyla zas taková bomba, ale ty další dvě měly k dokonalosti fakt hodně blízko. S pátou sérií se mrtvoly hromadí závratným tempem, v šesté nápodobně a krví se rozhodně nešetří. To vše ale v mezích uvěřitelnosti a to je to, co z toho dělá tak perfektní, geniální a překvapující seroš. Takže apeluju na to, abyste se nedali zmást tím, že to na první pohled vypadá hrozně nenápadně - tohle fakt stojí za to. Vůbec bych se nezlobil, kdybych se někdy ještě s Raylanem Givensem (např. jeho působení na Floridě) nebo s Boydem Crowderem (např. jeho osudy ve vězení) opět setkal.(1.10.2018)

Máme tady druhou sérii a nastartovaná úroveň neupadá. Stále je to takový seriálový Steven Segal pro jednadvacáté století, co je super, ještě posílila atmosféra vidláckého amerického venkova, která je neopakovatelná. Všichni jsou tlustí, retardovaní, pěstujou trávu a střílí krysy v kuchyni. A všichni jsou hrozně cool:)(14.3.2011)

Výborný seriál s neuvěřitelně charismatickým Timothy Olyphantem v hlavní roli. Tenhle chlapík potřeboval podobnou roli jako sůl a zde se ji chopil dokonale. Jeho postava Raylana Givense táhne seriál hlavně ze začátku, kterej má docela pomalej rozjezd a chvilku trvá než se vám seriál dostane pod kůži. Když se tak ale stane, tak budete velice spokojeni. Seriál těží s celkem zajímavé atmosféry zasažené do oblasti Kentucky a i ty zprvu nezajímavé charaktery se začnou postupem času slibně vyvíjet. A u finále jsem jenom vrčel blahem. Prostě další seriálová spokojenost.85%. 2. série: 90%(9.8.2010)

Fire in the hole! FX tyhle věci umí a po Shieldu jsem si Justified nemohl nechat ujít a Olyphant s Gogginsem byli veliké lákadlo. Bohužel zůstalo jenom u coolového Olyphanta a coolového pilotu. Zbyly jenom samostatné epizody a prakticky nulová hlavní dějová linka, zpackaný Gogginsův nácek a otravný jižanský akcent. Co na tom, že Raylan Givens je nehorázný "bad-ass" a frajer, když je všechno kolem něj podrůměr. Třetí hvězdička je fakticky jenom za Olyphanta a úvodní znělku. 2. řadu už sledovat nebudu. UPDATE: Nakonec jsem po přečtení pár komentů začal druhou řadu a jsem mile překvapen! "It was justified." S01 - 50% S02 - 70%(21.6.2010)

• - Vo finále každej série hrá na konci pesnička "You'll Never Leave Harlan Alive" od speváka a skladateľa Darrella Scotta. (Kaceris)

• - Potvrzení, že šestá série je poslední, přišlo od ředitele televizní stanice FX Johna Landgrafa. Rozhodnutí vzešlo především od tvůrce seriálu Grahama Yosta a hlavní hvězdy, herce Timothyho Olyphanta. (Honzulik)

• - Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)