VOD (1)
Série(7) / Epizody(86)
Obsahy(1)
Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)
Videa (3)
Recenze (115)
"What do you think, how deep is it? Dont know, jump down and find out for yourself ." Olyphant sa mi ako šerif páčil už v Deadwoode, a aj tento seriál taží najmä z jeho postavy. Prostredie zapadákova v Kentucky je pomerne neotrelé, každý zaťahuje ako sa len dá a pestovanie trávy je tam primárnym zdrojom obživy. Naimplantujte tu ešte šerifa, ktorý raz merá a 3x strieľa, nechýba mu asertívne správanie a všade nosí klobúk z 19. storočia a získate zaujímavý mix, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. ()
Jak by řekl Aleš - Miluju! EDIT: Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že to jde trošku dolů, ale jak jsem se malověrný mýlil. Jsem u konce třetí série a je to pořád neskutečně boží. A tak neskutečně dobře napsaný (samozřejmě stále v mantinelech "policejní soap opery" o bandě debilů z vidlákova), že nezbývá než koukat hladově dál. Nikdy jsem nechápal oblíbenost Walker Texas Rangera u svých vrstevníků a tohle je konečně Walker Texas Ranger pro mě. Jsem v půlce a už teď smutním, že to jednou skončí. EDIT 2: Dokoukáno a ano, byly chvíle, kdy už jsem se trochu nudil a kdy mě scénáristická "ekvilibristika" zdvíhala z gauče....ale pořád je parádní béčkovej krimi výlet mezi vidláky z Kentucky, kterej mi bude chybět. A proto tam nechám těch pět Raylanových klobouků, dlouho mi seriál nepřipravil tak pěkný chvíle a radost ze sledování a chtěl bych vzkázat všem těm lidem tam v Brně, co je znám, že je to skoro tak dobrý jako jejich máma. ()
Pohodový moderní western. 1) Moderní westernová stylizace není sice příliš přesvědčivá, ale to se, předpokládám, u této žánrové skupiny ani neočekává. O co méně přesvědčivosti, o to více zábavy. Od pistolnického vystupování maršála Raylana Givense (včetně jeho vizáže) až po řešení nejrůznějších sporů. Western jako vyšitý._____ 2) Skvělé jsou vtipné a duchaplné dialogy, kterým zcela chybí to nejhorší, čím zpravidla podobné žánry oplývají - vata. Zde jsou rozhovory úderně rychlé, stručné a výstižné a mluví se tu, aby se něco řeklo a ne, aby se zaplácl natáčecí čas._____ 3) Hlavní i vedlejší postavy jsou buď k sežrání sexy anebo příkladní charismatičtí (!) záporáci._____ 4) Přihoďte pěknou vlezlou znělku, přehledný nenudný děj a je vyšito._____ 5) Spoustu pěkných chlapů zastupují především 42letý Timothy Olyphant (šerif Raylan Givens) ve slušivém kovbojském ohozu, 31letý Jacob Pitts (Raylanův kolega a válečný veterán Tim), 39letý Walton Goggins (Raylanův hlavní protihráč Boyd Crowder), 29letý Jesse Luken (Boydův pistolník Jimmy), 34letý Kevin Rankin (Boydův pistolník zvaný Ďábel) a mnozí další v menších rolích. Věk protagonistů uvádím k roku, kdy se poprvé objevili v seriálu._____ 6) Koment píši po páté řadě. ()
Justified vychází z detektivek, nicméně od těch vědeckých a přetechnizovaných z poslední doby se radikálně odlišuje. Hlavního hrdinu, US maršála stylizuje jako westernového hrdinu (oblečení, konflikty, souboje, přestřelky), seriál se pak odehrává převážně v zapadlých končinách. Protivníci mají punc venkovských křupanů. Většinu dějových linií jsou hlavní postavy osobně provázány mezi sebou a původně zločinec se často stane pomocníkem policisty a naopak. Právě posun ve vztazích a jejich osobní zangažovanost (otcovsko-synovské konflikty) se výrazně liší od ryze profesionálně laděných krimi.____Givens je svérázný maršál, který už leccos zažil a má cynický přístup k vymáhání zákona. Proto může v jedné chvíli přátelsky konverzovat s bývalým parťákem, aby ho vzápětí postřelil. Boyd je mistrem nevyzpytatelnosti, který umí jedinečným způsobem využít situace ve svůj prospěch. A nejen on ale i další postavy vynikají v pohybovaní se na pomezí zločinu, což se odehrává příjemně jednoduše - výhružka je opravdová a použití baseballových pálek či střelných zbraní tu vyznívá zatraceně drsně.____ Celkově je to hodně ukecané a pomalé, ale právě proto je to originální. 1. série (5*), 2. série (5*).____ 3. série ztrácí na hlavních záporácích, kteří zejména v osobě Quarlese představují jiný typ než předchozí dvě sezóny. Přesto je je finále podobně hutné, ale zároveň mnohem trpčí. Vyústění zřejmě do budoucna počítá s návazností na další díly, kde bude zachována kontinualita vztahu hlavních protivníků - Raylana a Boyda. 3. série (5*).____ 4. série postrádá nového záporáka a jednotlivé případy jdoucí mimo hlavní linii, která rozvíjí novou zápletku táhnoucí se z minulosti a zahrnující většinu dosavadních postav. Zpočátku to nevypadá nijak vyjímečně, ale po ekapádě Ellen May, vězeňské vsuvce a hledání Drewa nabere děj obrátky a dostane hrdiny do stejně krajních situací jako předchozí série. 4. série (5*). ()
Sympatická kriminálka, která neoplývá velkou akcí ani strhujícím tempem. Sází spíš na charismatického hrdinu a jeho odhodlání, průpovídky, neortodoxní způsoby vyšetřování a ochotu zastřelit každého, kdo poruší zákon. Po několika samostatných případech se objeví jednotná dějová linka, která celý příběh zvedá o notný kus výš. První série 80 %. Druhá série nastartovala ještě lépe než první. Jak jednotlivé případy, tak ústřední linie jsou výborné. A stejně jako před rokem, i tato série ve své druhé polovině téměř bez odbočky sleduje ústřední linii a zvyšuje tak kvalitu. Druhá série 100 %. Třetí série: Vítejte zpátky ve vidlákově, kde je atmosféra dusivá k zalknutí a uzavřené dohody se respektují až za hrob. Záporáků se vyloupne hned několik, což zbytečně tříští děj, ale vynahradí to Raylan přesně takový, jak ho máme rádi - pravidelně s rukou na pažbě pistole a k tomu naštvaný. Doplněno o tradiční hlášky a návrat některých starých známých. 100 %. ()
Galerie (709)
Zajímavosti (16)
- Vo finále každej série hrá na konci pesnička "You'll Never Leave Harlan Alive" od speváka a skladateľa Darrella Scotta. (Kaceris)
- V úvode epizódy je spomenutý známy westernový seriál vychádzajúci z pôvodne z rozhlasovej hry Gunsmoke (od r. 1955) a Utečenec (od r. 1963). (Real Tom Hardy)
- Autor předlohy k seriálu Elmore Leonard sice postavu Boyda původně použil pouze v povídce Fire in the Hole, kde ho i nechal zemřít, ale nakonec ho po letech znovu využil v románu Raylan. Natolik si totiž zamiloval co tvůrci a Goggins s Boydem udělali. Zdroj: Entertainment Weekly (DaViD´82)
Reklama