Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010 - 2015, 54 h 36 min (Minutáž: 78x42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Brendan McCarthy, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James Le Gros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt, James Jordan, Carla Jimenez, Rodney J. Hobbs, John Eddins, Jason Tobias, Gerald McRaney, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, Ted Welch, Leif Gantvoort, Joshua Harto, JT Alexander, Linda Gehringer, Jonathan Fraser, Troy Ruptash, Tom Beyer, Robin Pearson Rose, Abby Miller, Greg Cromer, Meghan Andrews, Mandy Levin, Rocky McMurray, Kim Robillard, Ivo Nandi, Van White, Jenni Blong, Peter Greene, Kevin Rankin, Kristin Bauer van Straten, Johnny Sneed, David Eigenberg, Alan Ruck, Michele Nordin, Lance Barber, Bill Tangradi, Eddie Jemison, Brent Sexton, Steffany Huckaby, Brett Cullen, Robert Picardo, M.C. Gainey, James Immekus, Ray McKinnon, W. Earl Brown, Malik Yoba, Chad Todhunter, Travis Wester, Sean Bridgers, Emerson Brooks, Jordi Caballero, Omar Avila, Jeremy Denzlinger, Ezra Buzzington, Tommy Savas, Anthony De Longis, Chris Butler, Joseph Lyle Taylor, David Carpenter, Scot Zeller, Carol Mansell, Christopher Douglas Reed, Justin Welborn, David Meunier (a.z.), Mary Steenburgen, Scott Grimes, Brent Briscoe, David Brisbin, Jake Busey, Rebekah Brandes, Danny Strong, Mykelti Williamson, John Ruby, K Callan, Chandler Patton, Patton Oswalt, Shea Whigham, Jeffrey Pierce, Audrey Wasilewski, Tom Proctor, David Koechner, Jack Conley, Jason Gedrick, Christopher Grove, Don Kurt, Linc Hand, Brad William Henke, Chris Mulkey, David Sullivan, Michael Mosley, Channon Roe, Larenz Tate, Jim Beaver, Randy McDowell, William Gregory Lee, Matthew Fahey, Richard Speight Jr., Rebecca Metz, Desmond Harrington, Clayne Crawford, Michael Harding, Newell Alexander, William Mapother, David Andrews, Max Perlich, Kathleen M. Darcy, Bonnie Burroughs, Adam Arkin, Michael Ironside, Madeline Blue, Cathy Cahlin Ryan, Mark Engelhardt, Uriah Shelton, Joseph Mazzello, Lindsay Pulsipher, Aja Evans, Joshua Close, Beth Grant, Don Harvey, Julia Campbell, Michael Graziadei, Josh Stamberg, Paul Rae, Navi Rawat, Bonita Friedericy, Mike O'Malley, Cathy Baron, Salvator Xuereb, Kevin Brief, Ned Bellamy, Clayton Rohner, Matthew John Armstrong, James Ferris, Damion Poitier, Bobby Campo, John Kapelos, Michael Rapaport, Edi Gathegi, Dave Foley, Jason Gray-Stanford, Amaury Nolasco, Will Sasso, Alicia Witt, Karolina Wydra, Billoah Greene, Xander Berkeley, Shashawnee Hall, Steve Harris, Wood Harris, Alan Tudyk, Patrick Hume, James Kyson, Gary Basaraba, Dale Dickey, Duane Whitaker, Kyle Bornheimer, William Forsythe, J. Anthony Pena, Vincent Rivera, Eric Roberts, Muse Watson, Jolene Andersen, Gary Cairns, Pat Skipper

Ze začátko mě to celkem štvalo stylem co díl, to případ. Ale jakmile se zajede do souvislýho děje a Olyphant se z novodobýho Eastwooda vyšvihne v mnohem osobitější postavu, šlape to fakt dobře. První sérce bych napálil opatrnějších sedmdesát, druhá už je za solidní devadesátku. Hot bloncky, hláškující Raylandův šéf, Walton Goggins (!)... super.(14.10.2011)

1. série - **** (75%) No, Deadwood to není ;-), přestože v hlavní roli se s šerifskou grácií sobě vlastní pohybuje Timothy Olyphant, který právě ve zmíněné HBO westernové modle definoval nový prototyp muže zákona. Tady zastává obdobnou roli, jen v trochu jiné době a ve výrazně méně ambiciózním provedení. Ale pozor, ať nenabydete hned zpočátku špatný dojem, Justified je dobrý seriál, s výborným ústředním hrdinou a i ostatní herci v čele s Waltonem Gogginsem odvádí solidní práci. Jen to holt není první liga ala HBO. Justified sluší jeho přímočarost a také to, že i když u prvních dílu má epizodický formát, postupně od něj první série upustí, vrátí se ke Gogginsovi a jeho prohnilé famílii a na závěr si podařenou koncovkou vydobude chuť diváka přejít plynule na druhou sezónu. A propos, Natalie Zea taky stojí za druhosezónní hřích. 2. série - *** (65%) Druhá série mě docela zklamala, i díky vcelku nevýrazným zlosynům, v podobě jedné zaprděné vidlácké rodiny pod taktovkou nudné matky drtitelky. Za řeč stojí pouze Jeremy Davies, který nepůsobí jednotvárně a jeho postava je dobře napsaná. Je fajn, že se příběh vyvíjí a nesleduje epizodický formát, ale Justified mně zatím utvrzuje, že jde spíše o nenáročný seriál, který dokáže jednou za čas zahřát, než o prvoligový nášup, který jsem v souvislosti s obsazením Timothyho očekával. Navíc pseudochytrácká postava Waltona Gogginse balancuje na hraně sebeparodie a místy vrávorá i v bezvětří. Justified působí skrze své postavy docela bezstarostně, což je u projektu s ambicemi moderní kovbojky jednoznačným nedostatkem. 3. série - **** (80%) Třetí série vrací Justified do polohy, kdy chci vidět další díly. Hodně dělá samozřejmě zápletka, která je dynamičtější a má celkově větší tah na branku, než měla redneck village storyline ve druhé sérii. Elegantní psychouš s albínsky andělskou tváří, Neal McDonough, se povedl a čeří vody do všech světových stran, což dává věci do pohybu, ale i další nové postavy zapadnou a stálice Timothy Olyphant a dokonce i Walton Goggins, kterého jsem minule kritizoval, ale teprve teď docenil, drží Justified herecky v nadstandardu. Jedna velká slza mi ovšem ukápla za téměř celou sérii absentující Natalie Zea, což nevyžehlí ani jednodílná účast další alfasamičky, Carly Gugino :-). 4. série - **** (85%) Je třeba říct, že čtvrtá sérka si ukrojila zejména z vypravěčského hlediska zatím největší kus ke strávení, a přestože jsem byl zprvu rozpačitý, nakonec musí přijít pochvala. Novými postavami okořeněný rozjezd mě, jak už jsem naznačil, trochu zaskočil, každopádně šlo jen o přípravu pro na poměry Justified výborně vygradovanou druhou polovinu, v níž si hlavně Raylan s chutí zastřílí a prakticky všechny hlavní postavy se posunou do míst, kde jsme je ještě neviděli. Přes pár nonsensů, nelogičností a špetky naivity jde o prozatím nejlepší sérii a to hlavně proto, že Timothy Elephant, jehož ledově klidným proslovům nelze nepodlehnout (a pokud ty nezaberou, tak přichází ostrostřelba), je ten nejstylovější U.S. Marshall ever. 5. série - ***** (90%) Nečekal bych, že to řeknu, ale pátá série je prozatím nejlepší a to přestože v ní hraje Michel Rapaport, který v roli vidláckého kriminálníka vůbec není špatný. Zábavnosti a kvalitě přispívá hlavně scénář, který se nebojí pustit děj až za "nepropustnou" mexickou hranici a tam je, však to známe, vždycky mnohem větší sranda. Je tady hlavně spousta katalyzátorů, které neustále pumpují každé epizodě palivo do žil, ať už je to vztah Avy a Boyda, nebo náš Raylan Givens, který je prostě samorost. Moc se těším, jak to tvůrci zakončí, protože, co sérii roste řemeslná i celková kvalita. 6. série - ***** (95%) Obvykle to bývá naopak, ale Justified šlo s každou další sérií kvalitativně nahoru a poslední, šestá, série je tím správným vyvrcholením. Dějově dotažené, výborně zahrané a ani scénáristi nemuseli vymýšlet kostrbaté nonsenzy, aby to vše dávalo smysl. Šestá série více než kterákoliv před ní těží z konfrontace Timothyho Olyphanta a Waltona Gogginse. Ti dva jsou ve svých rolích bezchybní a jejich rivalita tady vystoupá na vrchol. Pozadu ale nezůstavají ani další postavy, kde svým letitým charismatem boduje logicky mazák Sam Elliott, který má v těsném závěsu známého nesympaťáka Garetha Dillahunta. Justified možná není vypilovaný jako produkce HBO, ale nabízí dobře zahrané a napsané postavy a ani za příběh se stydět nemusí. Naopak za celých šest sérií se zde vystřídala spousta vynikajících herců, kteří skvěle doplnili základní casting v čele mistrem pistolnické chůze, Timothy Olyphantem.(18.4.2016)

Timothy Olyphant si hraje na Eastwooda v moderním hávu a navíc v seriálovém prostředí.Roztomilá nostalgie, vzpomínka na starý časy, slušná nekopromisnost zabíjení zločinců a sympatických hlavní představitel ovšem nemůžou zachránit tu scénáristickou a tvůrčí bídu, která kromě retro hávu nepřinese nic nové a většina dílů pekelně nudí.Samozřejmě další mínus, který se ale neprojevuje v mém hodnocení je imbecilní dabing.Průměrná záležitost, které sem viděl všeho všudy 20 částí a nijak zvlášť mě neláká ve sledování pokračovat.50%.(7.10.2013)

Fire in the hole! FX tyhle věci umí a po Shieldu jsem si Justified nemohl nechat ujít a Olyphant s Gogginsem byli veliké lákadlo. Bohužel zůstalo jenom u coolového Olyphanta a coolového pilotu. Zbyly jenom samostatné epizody a prakticky nulová hlavní dějová linka, zpackaný Gogginsův nácek a otravný jižanský akcent. Co na tom, že Raylan Givens je nehorázný "bad-ass" a frajer, když je všechno kolem něj podrůměr. Třetí hvězdička je fakticky jenom za Olyphanta a úvodní znělku. 2. řadu už sledovat nebudu. UPDATE: Nakonec jsem po přečtení pár komentů začal druhou řadu a jsem mile překvapen! "It was justified." S01 - 50% S02 - 70%(21.6.2010)

Mně se hrozně líbí ty burani, kterých je každý díl plný, ústřední dvojice Raylan & Boyd a drsňáckej humor Raylana. Jsou to slabé 4 hvězdy ale první 2 série jsem skouknul během 4 dní...takže to nemůže bejt zlej seriál, když člověk pouští jeden díl za druhym:-) P.S Postava debilního nácka Deweyho je parádní:-) P.S Třetí série jen potvrzuje, že Raylan je jednou z nejlépe hláškujících seriálových postav současnosti;-)(16.6.2011)

• - Potvrzení, že šestá série je poslední, přišlo od ředitele televizní stanice FX Johna Landgrafa. Rozhodnutí vzešlo především od tvůrce seriálu Grahama Yosta a hlavní hvězdy, herce Timothyho Olyphanta. (Honzulik)

• - Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)

• - Postava Raylana Givense se již jednou na televizních obrazovkách objevila. A sice v TV filmu Pronto. (DaViD´82)