Strážce pořádku

• USA Justified (více)
USA, (2010–2023), 60 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky (více)

Série(7) / Epizody(86)

Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)

MI-380

Pěkný western: auta místo koní, mobily místo telegrafu, víc řečí, dobří střelci ale zůstávají. S01: 80% (594 hodnotících přede mnou je o jedno procento výš). S02: Když se tak hlouběji seznamuji s jednotlivými postavami tohoto kentuckého zapadákova a vidím, jak postupně ubývají, mám pocit, že by jejich vzájemná likvidace mohla probíhat rychleji: 70%. (625 hodnotících přede mnou posunulo skóre na 82%). S03: Olyphantovo kouzlo je zdá se nekonečné a tak jsem se s jeho pomocí probil i nebezpečně překombinovaným scénářem třetí série: 70% (661 hodnotících přede mnou se vrátilo na 81%). ()

geimz

1. séria: Jediná výhoda Justified oproti ostatným seriálom (aspoň pri pohľade na prvú sériu) je Timothy Olyphant. Ten chlap má charizma, do svojej role sedí a vie predať aj lacnejšie hlášky. No mimo to seriál ničím iným nevyčnieva. Zo začiatku epizódové zápletky ponúknu trocha humoru, neskoršie diely sa zase sústreďujú na hlavnú dejovú líniu, no dokopy sa to nikdy poriadne nenakopne a celá prvá séria pôsobí prevažne priemerne. 70% ()

jasiska

Zo začiatku sa mi Justified až tak veľmi nepáčilo. Olyphantov marshal, hoci silná postava a charizmatický herec, sa mi zdal, že chce byť až prehnane cool a macho. Po 4. dieli som si však uvedomila, že ten 'tough guy act' nie je len póza, ale prirodzená povaha hlavného hrdinu a pristihla som sa že mi začal byť nesmierne sympatický. 1. séria sa skončila parádnou prestrelkou a 2. séria je celá taká dobrá, ako najlepšie momenty tej prvej. Rodina Bennettovcov na čele s Mags sú úžasným doplnkom seriálu a mladá Loretta je tiež úžasná. Baví ma pozerať sa, čo urobí Boyd so svojou druhou šancou a akú úlohu tu zohrá Ava. Nebola som veľkou fanynkou Winony, ale dejovo priviedla Raylana k takým činom, ktoré boli pre diváka veľmi zaujímavou sondou do jeho duše. Hoci Justified má pomerne pomalé tempo, je to veľmi inteligentný seriál s hlbším významom a každý týždeň sa teším na nový diel. ()

geklon

Někteří hlavní hrdinové, aby připoutali pozornost seriálových fanoušků, musí být, buď charizmatičtí a sociopatyčtí diagnostičtí géniové, nebo musí mít nad sebou Blue Sky, či snad být neomylní a neporazitelní právničtí pidbulové. No a jiným stačí mít pořádnej kovbojskej klobouk. Raylen Givens je zkrátka fešák, skvělej maršál, kterýmu žádná neodolá a nikdo mu neunikne. První sérka otevírat nekonečný vesmír vtipných a zábavných charakterů amerického Buranlandu, kde všichni kradou, vražděj a prodávaj, nebo vyráběj fet. ()

Kaceris

Justified je seriál ktorý zozačiatku nezaujme ničím iným ako hlavným protagonistom, neústupnym maršálom Raylanom Givensom. Zo začiatku sa seriál drží formátu diel=nový prípad, no v momente ako sa v polke 1.série pridá do príbehu Boyd Crowder a s ním aj príbehový prvok, diely sa prestávajú zlievať dokopy a seriál dostáva nový rozmer. Westernová atmosféra je tu pevne cítiť a tento feeling začne od momentu, kedy začne hrať zvučka v intre. Okrem atmosféry ale seriál ponúka aj jeden z najlepších vývoj postáv. Raylan kolíše aj hore aj dole, ale po tom čo sa vráti do Harlanu z Miami tak sa tam udomácni a veľa problémov sa mu stáva osobných. To ako nekompromisne tasí zbraň a prakticky si robí pravidlá je to čo z tejto postavy robí slasť pre oči. Ďalej tu je ale postava Boyd Crowder. Boyd, ktorý je zo začiatku kriminálnik sa stáva katolíkom ktorý sa snaží okolie presvedčiť že už sa zlepšil, sa potom aj tak späť do kriminálneho sveta vráti. Chémia Boyd-Raylan je to najsilnejšie púto v seriáli a každá scéna kde sa títo dvaja stretli je nezabudnuteľná. Predsa len, kopali spolu uhlie. Justified je proste hláškujuca, akčná, dejovo drásajúca pecka z prostredia amerického vidieku ktorá si postupne získava diváka aby ho do finále nepustila. ()

• Postava Raylana Givense se již jednou na televizních obrazovkách objevila. A sice v TV filmu Pronto. (DaViD´82)
  • Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

15.03.2023

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

17.11.2022

Pokud se nějaké zprávy ze světa filmu jen stěží dají brát vážně, jsou to právě informace o tom, co by se mohlo stát dalším projektem režiséra Quentina Tarantina. Třetího Kill Bill ani eRkového Star… (více)

Strážce pořádku hlásí návrat

Strážce pořádku hlásí návrat

15.01.2022

Fanoušci drsných mužů v kloboucích pozor, kabelovka FX má pro vás totiž dobré zprávy. Čerstvě totiž odmávala po sedmi letech pokračování seriálu Strážce pořádku, jehož nová série ponese název… (více)