poster

Freakonomics

Dokumentární

USA, 2010, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • neoBlast
  **

  ...a nezapomeňte si běžet koupit naši knížku. Špekonomii jsem nečetl a nepochybuji, že se jedná o zábavné čtení. Celevočerní "adaptace" toto o sobě rozhodně tvrdit nemůže a působí neupřímně a uměle. Samozřejmě se dá nalézt pár zajímavých segmentů, jako ten "tupounce zábavný" od Spurlocka či ten "investigativní" od Alexe Gibneyho. 40 %(17.12.2011)

 • GodComplex
  ***

  Asi jsem prilis zhyckan dokumentarnimy masterpiecy typu Zeitgeist, ale tohle je prevazne prumerna a misty dost nezazivna sonda do sveta kauzality. Po dobrem a jeste docela chytlavem rozjezdu s vlivem jmena na nas osud to zabije nudne sumo a pokracuje par prumernych teorii a experiemntu. Dokument, ktery mate nazvem! 5/10(1.9.2011)

 • Lhurgoyf
  ***

  Nedajte sa pomýliť, Freakonomics nemá s ekonomickou vedou takmer nič spoločné, a skôr sa zaoberá teóriou kauzality, čiže vzťahom príčiny a následku. Dokument je rozdelený do 4 segmentov, a jeho najväčšia devíza je tá, že sa na postoch režisérov nachádzajú jedni z najvýraznejších dokumentaristov dnešnej doby. O to horšíe potom vyznieva fakt, že témy segmentov nie sú príliž silné. Predmetom prvého segmentu je jedna z najtriviálnejších a zároveň najdebilnejších otázok o ktorých kedy bol dokumentárny film natočený - "Existuje vzťah medzi menom človeka a jeho úspechom v živote?" - a jediná vec, ktorá segment zachraňuje, je hravá réžia Morgana Spurlocka. Druhý segment objasňuje príčiny podvádzania v sume, je príliž dlhý a z pohľadu obyčajného, nezainteresovaného diváka trochu nudný. Tretí naopak z rýchlika vysvetluje príčinu úbytku kriminality v USA, a vyznieva neúplne a povrchne. Jednoznačným víťazom je posledný segment s otázkou - "Je možné podplatiť deviataka, aby v škole dostával dobré známky?" - a je presne tým, čím mal byť celý Freakonomics - hravým, vtipným a na nič si nehrajúcim dokumentom s prekvapivým výsledkom. Moje odporúčanie? Nájdite si posledný segment na youtube a na ostatok môžte s kľudom zabudnúť. PS: koment berte z pohľadu človeka nedotknutého veleúspešným bestsellerom.(16.1.2011)

 • Daeriy
  *****

  Steven Levitt, pokračovatel jednoho z největších ekonomů snad i všech dob Garyho Beckera, ukazuje na co vše můžeme přijít pokud si osvojíme nástroje ekonomie a dokážeme je správně použít. Freakonomics nám ukáže, že ekonomie není věda jen o kapitálových trzích a penězích a že definitivně nemusí být nudná, ale naopak jsme díky ní schopny odhalit mnohá tajemství a analyzovat téměř jakékoliv lidské chování.(26.1.2011)

 • blitzer
  ****

  Levitt rozvíjí Beckerovu "imperiální vědu", když aplikuje ekonomickou analýzu na čtyři různé situace: 1. vztah mezi křestním jménem a úspěchem v životě - 5* (nejlepší režie), 2. podvádění a korupce při zápasech sumo - 2*, 3. vztah mezi legalizací potratů a mírou kriminality - 4* (trochu zklamání, protože v knize mě tahle část zaujala nejvíc), 4. podplácení deváťáka ve snaze zlepšit jeho školní výsledky - 4* (pokud si dobře pamatuju, tak tahle část v knize nebyla). Celkově slabší než kniha, ale i tak stojí za zhlédnutí.(17.4.2011)