Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

Cival

Poutavě sestavené ohlédnutí, v němž prezentované filmy kolikrát vyznívají zajímavěji, než jaké v reálu jsou. Nástrahu skýtá samotná filmová nadílka - v roce 2001 se to takžíkající láme, kvalita filmů jde dolů a o to víc schází adekvátní sérii kritická reflexe (ne nutně od kritiků). Prezentovat za sebou jako inspirativní snímky Bolero, Post Coitum, Milenci a vrazi a další břečky, a nezaujmout k nim nějaký hodnotící postoj - nezastavit se a nepodivit se, kam se český film dostal - to vlastně celý chytlavý projekt sráží dolů. Podnětných poznámek totiž ubývá a dokumentární série víc připomíná pouhý lexikon. ()

Matty

K účelům elementární osvěty vhodné, podané lehce a srozumitelně, i když je na druhou stranu třeba kriticky uvažujícího diváka, který barvitá vzpomínání (zejména) filmařů před konzumací párkrát předestiluje. ()

Tosim

Proboha, některé ty zkratkovité reakce...subjektivní vzpomínání lidí, co byli při tom, ne odosobněná učebnice, takže podle toho pořad i vypadal...mě osobně se více líbila ta dřívější léta, snad kvůli těm převratným rokům a v pozdějších dílech se snímkům věnovalo méně prostoru, asi taky vzhledem k četnosti produkce. 70%. ()

Radek99

Z převažujících dojmů na mne zapůsobila především síla nostalgie, která z retrospektivního pořadu Petra Vachlera přímo čpí. Nápad rekapitulovat dějiny české polistopadové kinematografie je vděčný, problematická je ovšem zcela přirozená stylizace oslovených umělců, tolik pozitivních vjemů se v jednom pořadu hned tak nesejde. Dotyčné filmy jsou tu častokráte prezentovány zajímavěji, než jaké ve skutečnosti jsou. Filmy se točí, cyklus běží a mně ani těch dvacet let nepřijde, stejně jako množství zajímavých, ale ne příliš objevných postřehů řady oslovených lidí od filmu. Tvůrcům pak díky za připomenutí a vyzdvižení té řady polozapomenutých a nedoceněných filmů, jako například úžasného baladického Vojtěcha, řečeného sirotka Zdeňka Tyce, asi nejvíce neprávem pozapomenutého porevolučního filmu. Petr Vachler zřejmě natáčí celkem záslužný počin... ()

tron

V podstate pozoruhodné, hoci 52 minút (na jeden rok) je stále málo. Závisí to aj od toho, KOĽKO českých filmov v ňom malo premiéru, obecne by sa ale dalo skonštatovať, že ani takmer hodinová minutáž nestačí. Dvojnásobne, ak je zdržovaná kontroverzným rozhodnutím na začiatok každej časti umiestniť „sumarizačný“ monológ, monitorujúci najdôležitejšie nielen české udalosti (napr. politické, dokonca športové) toho roka, čo je na filmový dokument rozporuplné, až naivné. Samotný seriál každopádne super, myslím, že za pozitívny výsledok najviac zodpovedá Jaroslav Sedláček. Ten sa v českom časopise „Cinema“ špecializoval práve na českú kinematografiu. Jeho prístup vždy bol možno nadhodnotený, ale písal kvalitne a vedel o čom a za X rokov si s tvorcami (od režisérov cez hercov po producentov) vytvoril nadštandardné vzťahy. V dokumente teda dostane slovo každý, kto v rokoch 1990 – 2010 aspoň niečo (stačí máličko) v českom svete filmu dokázal. Určite by sa našli nejaké chybičky, ale i tak obrovský kus práce. ()

igi B. odpad!

Motto: STOKRÁT OPAKOVANÁ FABULACE SE STÁVÁ FAKTEM, STOKRÁT OPAKOVANÝ BLÁBOL SE STÁVÁ MYŠLENKOU... PRAVDA už vlastně nikoho ani nezajímá. A potrefené husy kejhají a zloději křičí "chyťte zloděje"... Stádo nakrmeno si pobekává... Bohužel. - - - - - - - - - - Tuny kydů, samochvály a vylhaného fňukání v pokřiveném zrcadle čudláků převážně pražské provenience - a ejhle je DNES všechny ty velké revolucionáře a budovatele té nové, lepší pisskultůry!... 8-o - o tom, co mohli ale nemohli - a nakonec to po dalších dvacet let pod vedením sice nestranických, zato všestranných kamarádšoftů a pisskulturních mafií za podpory všelijakých těch polostátních >rewů, čezů, českolesů a vodotečů< , státních grantů a dotací a všech těch starých i nových televizí napříč kulturně-ekonomickým spektrem zdatně dokázali. O těch ryzích zlodějinách a vej varech (no tak páni žurnálisti a kulthistorici, prolézači kaďáků...) ani nemluvě. No, nakonec se stačí podívat do těch jejich filmografií, že... A čest ojedinělým(!) a jedinečným(!!) výjimkám!!! . . . Ono už to vlastně ani není smutné, ani směšné, ono je z toho jednomu - co jen trošku bystře a nezávisle pozoruje ten náš popřevratový pseudošoubizarní socializhnus - vlastně na blití. Jasně kluci a holky, vraťte se do... (nejlíp nějakého zasraného serriálu...) %-o . . . A tak si Vachler a kumpáni zase nadělali z veřejnejch zdrojů a škoda víc už nad tím slov... - - - P.S. Po prvním dílu poprvé a naposled - šmytec. Ztráta času a víc už nic. Jedna hvězdička tedy jen(!) za to (nechutné) připomenutí si základních historických okolností! Až se člověk škodolibě těší, v co se to tedy (i tady) zase vyvine. Nakonec, stran relevantních faktů a informací si svobodně už dnes může každý dohledat z různých zdrojů cokoli, že... - - - P.P.S. Jak vidno po pár hodinách (23:30) z prozatimního hodnocení zde na dadabázi (ještě během projekce prvního dílu už podivnými entitami čsfd uměle vyhnáno do červené!), >marketingové< metody a stádnost opět fungují. Šaškárna a sračky v hodně špatném rozmaru... °-/ - - - P.P.P.S. Po třetím dílu (18.1.) týkajícím se roku 1992, kde tedy došlo i na žvásty o "privatizaci" Barrandova, ruším svoje původní alibisticko-tolerantní jednohvězdičkové hodnocení. Jo, kurva hoši, odpad patří do odpadu. - - - - - (Poprvé viděno 4.1.2011 na ČT1, hodnocení - po shlédnutí první části! - 21., komentář zde jako druhý - 4.1.2011) - - - - - - - - - - Bonus: Jen tak mimochodem k tématu - jako >povinnou< četbu pro vnímavější pamětníky i mladé frekventanty zdejších stádních kurzů plytkosti doporučuji ke stabilně průběžnému nahlížení a studiu tyto tři knihy ze své skromné knihovničky: - - - 1. Robert Buchar - SAMETOVÁ KOCOVINA - vydal Host, 2001, 170 stran (potoky krokodýlího pláče a pár zajímavých postřehů starších i mladých protagonistů vší té naší filmové bídy...) - - - 2. Andrej Stankovič - CO DĚLAT, KDYŽ KOLJA VÍTĚZÍ - vydali Revolver revue a Triáda, 2008, 700 stran (kvantum postřehů jednoho z nejbystřejších a vskutku neodvislých pozorovatelů vší té naší nejen filmové bídy...) - - - 3. Slavomir Ravik - KRONIKA POLISTOPADOVÉHO VÝVOJE / 1. DÍL / 1989-1994 - vydaly Levné knihy KMa, 2006, 616 stran (krutě vyčerpávající soupis všech těch - i kulturních - potažmo filmových a filmařských - sraček prvních let svobody a vší té naší společenské bídy...) - - - Dále pak hlubiny internetu a jiných zdrojů jsou bezedné. Tak nasrat Vachlerovi i všem těm magazínovým, novinovým a vůbec mediálním manipulátorským píárovým pissálkům obého pohlaví! A nasrat tvůrcům a protagonistům všech těch trapných a stádu se podbízejících účelových informačních bublin a mediálních masáží, kryjících a podporujících >stav věcí< v podobě jako odporného páchnoucího vředu stále více se rozrůstajícího nepotismu, klientelismu či ryzího parazitizmu a zlodějiny, majících za následek jen prohlubující se degeneraci naší kultury a v principu společnosti vůbec! - - - - - - B.P.S. A jak to teda bylo DOOPRAVDY s tím Barrandovem? Že by něco prozradil Miloš? Nebo že by zaprášil Milan?? A co k tomu řeknou Eva a Vašek??? - - - - - - - - - - Bonhnus: Taky dobrá soda - http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2227947&drm= - Ejhle je, "aktivisty", čtveráky o čtvrté, co si sám nepochválíš... %-o . . . Edukačky sračky, za všechny kačky... :,-[.. - - - - - - - - - - Howgh. () (méně) (více)

Djoker

Zajímavý a v rámci možností objektivní pohled na porevoluční rozjezd českého filmu. Nevidím jediný důvod, proč bych měl na tento dokument házet špínu. Navíc v době, kdy se na nás valí splašky v podobě reality-show pro náctileté a pořadech o vaření, hubnutí a uklízení zahrady. Podle mě se jedná o záslužný počin, který má běžnému divákovi co říct, ale je mi jasné, že přehledná šablona, podle které jedou jednotlivé díly, vnitřně neuspokojí naší odbornou elitu. ()

NinadeL

Děkuji Jardovi Sedláčkovi, že má dodnes pocit, že jediné, co za to stojí, jsou nahodilé bláboly a odtržené postřehy na téma porevoluční dvacítky, kterou srovná tak ještě s vlnou a dál je mu všechno putna. Takže až filmovou výchovou projde každý ze současné rádoby elity, můžeme se začít bavit. ()

viperblade

Hodnoceno po všech (dvaceti) dílech: Takovýhle pořad zde opravdu chyběl. A to teď (náhodou) nemyslím ironicky. Tenhle dokument, mapující prvních dvacet let české porevoluční kinematografie, se opravdu povedl. Je zde spousta (zajímavých, někdy i poměrně neznámých) herců, většina se mi představila v úplně jiném světle než je znám z filmů či rozhovorů (Vetchý např. má strašně smutný osud, jeho povídání o jeho otci a pak o panu Brodském mě dostalo) a hlavně jsem narazil na pár opravdu zajímavých filmů, které by jinak kolem mě zřejmě jen "prolétly" (za všechny musím jmenovat skvělý český film Jízda - pokud jste jej neviděli, udělejte si laskavost a sežeňte si ho, nebudete litovat) a o tohle jde především - o (české) filmy. Nejen ty, které známe, ale i ty, které (mnohdy neprávem) zapadly a zaslouží si pozornost. Jinak to, co tomuto dokumentu vyčítá Cival (nehodnocení filmů, pouze jejich představení) se mi např. líbilo. Protože o tomhle má být dokument - má mně předat nějaká fakta (hele, v tomhle roce vzniklo tolik filmů, byl to ten, ten a tenhle), ale nemá hodnotit (na ten se ani nedívej, tohle zase distribuovala Nova, to mluví za vše…) - na to si snad má udělat názor divák, ne? Takže za mě dávám plný počet. Co mi taky zbývá, když jsem člověk, co miluje filmy a povídání o filmu, že… 90 %. ()

paascha

Takových keců už tu bylo. Pro mě je vzorem retrospektivního souhrnu třeba takový Bigbít, to bylo pošušňáníčko, tohhle jsou jen kecy pár blbů, kteří mají patent na rozum. ()

Pepinec

Pálím plné hodnocení za snahu České televize starším připomenout a mladší vzdělat. Je dobře, že se ohlíží za českou filmovou tvorbou a přibližuje nám ji prostřednictvím samotných tvůrců. Forma je otázkou diskuze, nelze se zavděčit všem. Ovšem vyrukovat proti telenovelám a relity show tématickým večerním programem zasvěceným českému filmu zdá se mi více než chvályhodné! ()

hippyman

po jednom díle nemohu hodnotit, ale spoooustu zajímavostí a souvislostí komentováno přímo zainteresovanými protagonisty, to si teda nechám líbit... ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 4/10 Zpracování 6/10/// +s přibývajícími díly to bylo stále zajímavější, výpovědní a informační hodnota je hodně velká, nezapomnělo se snad ani na jeden film, je to vyprávěno z mnoha pohledů a z úst herců a režisérů, také je zajímavé jak se tvůrci dívají na svá díla zpětně -asi mi nejvíce vadilo, že to je vyprávěno takovým "suchým" stylem, trochu monotónně a nějakou dobu trvá, než si zvyknu na styl, zároveň i první díly (ročníky) byly o něco méně zajímavé/// Z počátku jsem v tom zrovna kvalitní počin neviděl, ale rychle jsem se zvykl na způsob jakou formou je tento dokument vytvářen a začal jsem hltat jednu epizodu za druhou. Informací bylo hodně a mnohdy to pro mě byly informace nové. Zpracování je možná až moc dokumentární a statická kamera mi zrovna nevoněla, ale veškeré vyprávění bylo proloženo záběry z filmů, že si divák nakonec uvědomí, že ho nezajímají ty záběry, ale právě to co tvůrci daného filmu říkají. Rozmarná léta jsou zajímavou a ucelenou sondou do historie naší kinematografie a rozhodně se vyplatí jí celou zhlédnout./// Celkem 73%/// ()

Ruut

Po 5 dílech - laťka hodně vysoko, hlavně Marhoul je ve vzpomínání dost ostrý, i ostatní celkem otevčení. Jen tak dál --------- První díl velice příjemné překvepení, plné netuctových archivních záběrů a otevřeného vysvětlování. Tak jsem zvědavý jak to půjde dál. P.S. Vachler by měl fakt začít zřát maso - ta znělka je hnusná. ()

Vančura

Skvělý cyklus, který mě v době vysílání připoutal každé úterý k obrazovce České televize. Díky němu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí, které jsem neznal. Ještě zajímavější pak možná bylo jakési "sdělení mezi řádky", které jsem tam často zaznamenal. Vachler má u mě za tento ambiciózní projekt hluboký obdiv. A mluvený komentář Viktor Preisse byl jedním slovem dokonalý. ()

swamp

Mně se tenhle pořad líbil. Hezky shrnul věci, které se sice dají zjistit kdekoliv jinde, ale udělal to za vás. :) Vše podal zajímavou a poměrně inteligentní formou, až mě skoro překvapilo, že za tím stojí Vachler, kterého opravdu nemusím. Jedinou výtkou, kterou bych snad podotkl, je fakt, že má pořad téměř ve všech případech (pár výjimek se najde) nekritický postoj vůči tvorbě české kinematografie, což je na škodu, vzhledem k tomu, že kromě několika dobrých filmů u nás vznikla i velká spousta sraček, o kterých se zde hovoří pouze jako o "ambiciózních projektech". :P Ale jinak palec nahoru, něco takového (spíše tedy pro laického diváka) tady chybělo. ()

Slarque

První díl měl mít dvojnásobnou stopáž, zato znělka měla být výrazně kratší. Hlavně jsem se prakticky v každém díle dozvěděl několik zajímavých informací, o kterých jsem do té doby neměl zdání, od osob nejpovolanějších. Takže dobrá práce (70%). ()

WANDRWALL

Určitě dobrý nápad provést si inventuru českých filmů za posledních 20.let. Co je ale jisté, tak je ten fakt, že ve srovnání s předchozími 20. lety je bilance smutnější a kvalita výrazně nižší. ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)