Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

igi B. odpad!

Motto: STOKRÁT OPAKOVANÁ FABULACE SE STÁVÁ FAKTEM, STOKRÁT OPAKOVANÝ BLÁBOL SE STÁVÁ MYŠLENKOU... PRAVDA už vlastně nikoho ani nezajímá. A potrefené husy kejhají a zloději křičí "chyťte zloděje"... Stádo nakrmeno si pobekává... Bohužel. - - - - - - - - - - Tuny kydů, samochvály a vylhaného fňukání v pokřiveném zrcadle čudláků převážně pražské provenience - a ejhle je DNES všechny ty velké revolucionáře a budovatele té nové, lepší pisskultůry!... 8-o - o tom, co mohli ale nemohli - a nakonec to po dalších dvacet let pod vedením sice nestranických, zato všestranných kamarádšoftů a pisskulturních mafií za podpory všelijakých těch polostátních >rewů, čezů, českolesů a vodotečů< , státních grantů a dotací a všech těch starých i nových televizí napříč kulturně-ekonomickým spektrem zdatně dokázali. O těch ryzích zlodějinách a vej varech (no tak páni žurnálisti a kulthistorici, prolézači kaďáků...) ani nemluvě. No, nakonec se stačí podívat do těch jejich filmografií, že... A čest ojedinělým(!) a jedinečným(!!) výjimkám!!! . . . Ono už to vlastně ani není smutné, ani směšné, ono je z toho jednomu - co jen trošku bystře a nezávisle pozoruje ten náš popřevratový pseudošoubizarní socializhnus - vlastně na blití. Jasně kluci a holky, vraťte se do... (nejlíp nějakého zasraného serriálu...) %-o . . . A tak si Vachler a kumpáni zase nadělali z veřejnejch zdrojů a škoda víc už nad tím slov... - - - P.S. Po prvním dílu poprvé a naposled - šmytec. Ztráta času a víc už nic. Jedna hvězdička tedy jen(!) za to (nechutné) připomenutí si základních historických okolností! Až se člověk škodolibě těší, v co se to tedy (i tady) zase vyvine. Nakonec, stran relevantních faktů a informací si svobodně už dnes může každý dohledat z různých zdrojů cokoli, že... - - - P.P.S. Jak vidno po pár hodinách (23:30) z prozatimního hodnocení zde na dadabázi (ještě během projekce prvního dílu už podivnými entitami čsfd uměle vyhnáno do červené!), >marketingové< metody a stádnost opět fungují. Šaškárna a sračky v hodně špatném rozmaru... °-/ - - - P.P.P.S. Po třetím dílu (18.1.) týkajícím se roku 1992, kde tedy došlo i na žvásty o "privatizaci" Barrandova, ruším svoje původní alibisticko-tolerantní jednohvězdičkové hodnocení. Jo, kurva hoši, odpad patří do odpadu. - - - - - (Poprvé viděno 4.1.2011 na ČT1, hodnocení - po shlédnutí první části! - 21., komentář zde jako druhý - 4.1.2011) - - - - - - - - - - Bonus: Jen tak mimochodem k tématu - jako >povinnou< četbu pro vnímavější pamětníky i mladé frekventanty zdejších stádních kurzů plytkosti doporučuji ke stabilně průběžnému nahlížení a studiu tyto tři knihy ze své skromné knihovničky: - - - 1. Robert Buchar - SAMETOVÁ KOCOVINA - vydal Host, 2001, 170 stran (potoky krokodýlího pláče a pár zajímavých postřehů starších i mladých protagonistů vší té naší filmové bídy...) - - - 2. Andrej Stankovič - CO DĚLAT, KDYŽ KOLJA VÍTĚZÍ - vydali Revolver revue a Triáda, 2008, 700 stran (kvantum postřehů jednoho z nejbystřejších a vskutku neodvislých pozorovatelů vší té naší nejen filmové bídy...) - - - 3. Slavomir Ravik - KRONIKA POLISTOPADOVÉHO VÝVOJE / 1. DÍL / 1989-1994 - vydaly Levné knihy KMa, 2006, 616 stran (krutě vyčerpávající soupis všech těch - i kulturních - potažmo filmových a filmařských - sraček prvních let svobody a vší té naší společenské bídy...) - - - Dále pak hlubiny internetu a jiných zdrojů jsou bezedné. Tak nasrat Vachlerovi i všem těm magazínovým, novinovým a vůbec mediálním manipulátorským píárovým pissálkům obého pohlaví! A nasrat tvůrcům a protagonistům všech těch trapných a stádu se podbízejících účelových informačních bublin a mediálních masáží, kryjících a podporujících >stav věcí< v podobě jako odporného páchnoucího vředu stále více se rozrůstajícího nepotismu, klientelismu či ryzího parazitizmu a zlodějiny, majících za následek jen prohlubující se degeneraci naší kultury a v principu společnosti vůbec! - - - - - - B.P.S. A jak to teda bylo DOOPRAVDY s tím Barrandovem? Že by něco prozradil Miloš? Nebo že by zaprášil Milan?? A co k tomu řeknou Eva a Vašek??? - - - - - - - - - - Bonhnus: Taky dobrá soda - http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2227947&drm= - Ejhle je, "aktivisty", čtveráky o čtvrté, co si sám nepochválíš... %-o . . . Edukačky sračky, za všechny kačky... :,-[.. - - - - - - - - - - Howgh. () (méně) (více)

Cival

Poutavě sestavené ohlédnutí, v němž prezentované filmy kolikrát vyznívají zajímavěji, než jaké v reálu jsou. Nástrahu skýtá samotná filmová nadílka - v roce 2001 se to takžíkající láme, kvalita filmů jde dolů a o to víc schází adekvátní sérii kritická reflexe (ne nutně od kritiků). Prezentovat za sebou jako inspirativní snímky Bolero, Post Coitum, Milenci a vrazi a další břečky, a nezaujmout k nim nějaký hodnotící postoj - nezastavit se a nepodivit se, kam se český film dostal - to vlastně celý chytlavý projekt sráží dolů. Podnětných poznámek totiž ubývá a dokumentární série víc připomíná pouhý lexikon. ()

Chandell

Tak jsem viděl téměř všechny díly (až na dva kusy z doby po roce 2000, což mě ani tak moc nemrzí) a musím říct, že jsem s tímto ohlédnutím za dvaceti lety české kinematografie více než spokojený. Především to o začátcích po revoluci jsem si s chutí poslechl a prohlédl. V podstatě v každém díle jsem se dozvěděl několik zajímavostí a rozšířil jsem si povědomí o několik (především starších) filmů, které mi doposud zůstávaly utajeny. Jakožto pouhopouhý konzument jsem ani v tomto dokumentu nic jiného hledat nechtěl … ()

Vančura

Skvělý cyklus, který mě v době vysílání připoutal každé úterý k obrazovce České televize. Díky němu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí, které jsem neznal. Ještě zajímavější pak možná bylo jakési "sdělení mezi řádky", které jsem tam často zaznamenal. Vachler má u mě za tento ambiciózní projekt hluboký obdiv. A mluvený komentář Viktor Preisse byl jedním slovem dokonalý. ()

BoPo

Dobre spravený prehľad toho, čo nám česká filmová škola za posledné roky ponúkla. Komentáre priamych účastníkov sú vždy stokrát lepšie, než keby to tam rozoberali nejaký filmový "odborníci", kritici. Aj keď samozrejme, nie každý dostal rovnaký priestor. Ale to by v potom prípade nebol dokument, ale učebná pomôcka pre filmové školy. ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)