2. světová válka: Ztracené filmy (TV seriál)

• Česko

Druhá světová válka: zapomenuté filmy

• Česko

Ztracené filmy Druhé světové války

WWII in HD

WWII Lost Films: WWII in HD

Dokumentární / Válečný / Historický

USA, 2009, 10x45 min

Série, jejíž neobvyklé chronologické řazení množství dílčích válečných operací v Tichomoří i na evropském bojišti může pro diváka představovat klad nebo zápor. Nad zpracováním i zajímavými osobními svědectvími většinou vyčnívá unikátnost převážně barevných záběrů. (Mládežníky pak může v původním znění překvapit účast LL Cool J-e, který propůjčil hlas vzpomínkám jednoho z účastníků). 3-4*(19.5.2012)

Velice úžasně, ale i zároven smutně natočený snímek z druhé světové války.Nejen,že poprvním dílu jsem byl dojat,ale jsou tam také nezveřejněné záběry,ale i ostatní záběry,které jen tak neuvidíte i v normálních dokumentech.Jaké hrůzi prováděli nacisté,co dělali japonci a ostatní?Jaké byly další Hitlerovi plány?Tenhle dokument obsahuje vše a dodá všem milovníkům historie,ale i normálním divákům nezapomenutelný zážitek.Že aspon budou vědět,že ve válce není samé střílení,ale byly tu i jiné problémy...utlačování,politické boje a mnohé..Velice vydařený dokument!!!(16.4.2012)

Až na menšie nedostatky ktoré vyplývajú z toho že sa jedná o americký dokument s výsostne americkými hrdinami (preto absencia východnej fronty v dokumente; ale tiež prvých rokov vojny - pre Američanov vojnové ťaženie reálne začalo až niekedy v r.1942, keďže len v decembri 1941 po Pearl Harbore sa zapojili do vojny keď vyhlásili vojnu Japonsku/ následne na konci 1941 zase Hitler Američanom), je to zaujímavý dokument, ktorý sa nebojí ukázať autentické hrôzy vojny ako sú hromady mrtvol a pod., ktomu podmanivý text pôsobí niekedy naozaj mrazivo..(10.1.2019)

Musím uznat, že je tento dokument trochu chaotický, ale po 3. díle se to dalo v pohodě sledovat. Jinak šlo určitě o hodně zajímavý dokument. Můžeme například porovnávat s Apokalypsa: 2. světová válka, ta je o dost lépe shrnutá a také se člověk více dozví. Zde je oproti tomu chaotické přelínání z fronty na frontu, z příběhu na příběh, ale zase ty příběhy lidí jsou hodně zajímavé. Jinak je pravdou, že se většina příběhů (záběrů) točí okolo pacifické fronty. Škoda, že do tohoto dokumentu nezahrnulo i ruské tažení. (Tam mohlo být poctatně více zajímavých příběhů.) Z dílů samotných bych mohl vyzdvihnout nad ostatní jen ten poslední díl. V něm všichni, kteří vypráví své příběhy došly ke stejnému závěru.(9.12.2011)

I kdyby byl díky obsahu unikátních obrazových materiálů sebezajímavější, nedám pět hvězdiček historicko-dokumentárnímu pořadu, kde mi (v českém znění tuzemský) komentátor blábolí cosi o "nacistických spárech" (doslovná citace z druhé části). Otázkou pak zůstává, je-li to problém skutečně přesného překladu originálního znění, nebo si zas přihřívaly polívčičku nějaké podělávky z naší dávno >veřejnosrádní< televize. Každopádně takové tendenční fráze jak z nějakých bolševických padesátých let v současném seriozním "dokumentárním" filmu (navíc k tomu s odstupem více jak šedesát let po událostech, které popisuje) nemají co dělat. - - - P.S. Ale ono asi stačí nahlédnout na rozhovor s >odborným poradcem< (viz http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10327192882-druha-svetova-valka-zapomenute-filmy/211382550080002/bonusy/6227-rozhovor-s-odbornym-poradcem-radkem-panchartkem/ ) a člověku začíná hnedle cosi docházet, kteří další >odborníci< s podobným espritem makali na české verzi se už želbohu na stránkách ČT nedozvíme. - - - - - (Se zájmem a lehkou rozmrzelostí nahlíženo v pondělní dubnové večery na >zapomenutém prostoru< , hodnocení 25., komentář zde jako první - 23.4.2012)(23.4.2012)