2. světová válka: Ztracené filmy (TV seriál)

• Česko

Druhá světová válka: zapomenuté filmy

• Česko

Ztracené filmy Druhé světové války

WWII in HD

WWII Lost Films: WWII in HD

Dokumentární / Válečný / Historický

USA, 2009, 7 h 23 min (Minutáž: 43–50 min)

Líbí se mi, že dokument bere válku jako celek a není rozdělen na válku v tichomoří a v evropě. Jde tak, jak šel čas. Tato varianta má ale i nevýhody. Je to totiž na úkor informací a chybí ještě linie s východní frontou. Zatímco u série Vietnam in HD je jasné, o čem dokument bude, tady je to horší. Je to dokument americký a výsledek je tomu podřízen ( ostatní spojenecké akce pouze letmo zmíněné nebo vůbec opomenuty). Vzpomínky veteránů jsou sice emotivní, místy ale převažují nad výkladem, což je škoda... Přesto je to ale zajímavý dokument. Znalosti mám odjinud, takže nové záběry a vzpomínky veteránů jsou pro mě jen a jen přínosem. V tomto duchu bych uvítal i další série (Korejská válka, Afganistán vs. SSSR, Irák vs. USA (obě verze)(5.3.2012)

Až na menšie nedostatky ktoré vyplývajú z toho že sa jedná o americký dokument s výsostne americkými hrdinami (preto absencia východnej fronty v dokumente; ale tiež prvých rokov vojny - pre Američanov vojnové ťaženie reálne začalo až niekedy v r.1942, keďže len v decembri 1941 po Pearl Harbore sa zapojili do vojny keď vyhlásili vojnu Japonsku/ následne na konci 1941 zase Hitler Američanom), je to zaujímavý dokument, ktorý sa nebojí ukázať autentické hrôzy vojny ako sú hromady mrtvol a pod., ktomu podmanivý text pôsobí niekedy naozaj mrazivo..(10.1.2019)

Hezky odvyprávěné a sestříhané příběhy lidí, kteří se podíleli na tom dosud největším válečném konfliktu na zemi. Je to mnohdy sirové a depresivní, většina příběhů je vyprávěna obyčejnými lidmi, pěšáky, sestrami v nemocnicích a piloty stíhaček, takže se zde nekoná staré pozlátko alá paměti generála McArthura v křesle s vínkem a doutníkem(1.5.2015)

Viděl jsem díl o Tichomoří, které není tak zajímavé jako Evropa. Vlastně se opakuje pořád to samé. Hezká pointa na závěr - Roosevelt film s drastickými válečnými záběry povolil, protože si to přáli vojáci a ejhle - podpořilo to prodej válečných dluhopisů a podporu veřejnosti k válečnému úsilí. Japonský císař byl zrůda a Američané ho kvůli stabilitě v zemi nechali vládnou i po válce. To čínští císaři po celou historii neměli touhy rozšiřovat své území a handrkovat se se sousedními národy o území jako to dělali Evropané.(2.10.2018)

Série, jejíž neobvyklé chronologické řazení množství dílčích válečných operací v Tichomoří i na evropském bojišti může pro diváka představovat klad nebo zápor. Nad zpracováním i zajímavými osobními svědectvími většinou vyčnívá unikátnost převážně barevných záběrů. (Mládežníky pak může v původním znění překvapit účast LL Cool J-e, který propůjčil hlas vzpomínkám jednoho z účastníků). 3-4*(19.5.2012)