4-dielného televízna adaptácia románu R. Martina du Garda. Prenikacá analýza spoločenských pomerov vo Francúzsku na prelome 19. a 20. storočia. Obraz mladej generácie, ktorá vtedy vstupovala do života a hladala si v ňom svoje miesto, vedomá si skutočnosti, že ideály a predstavy 19. storočia neobstáli v konfrontácii s novou dobou. V centre príbehu stoja dvaja bratia Thibaultovci, ktorí pochádzajú z váženej parížskej buržoáznej rodiny. Hoci sa od seba takmer vo všetkom odlišujú, jedno majú spoločné - nedoberu a odpor k názorom svojho otca, snahu ísť vlastnou životnou cestou. Starší, vážny a pracovitý Antoine, hladá istotu v lekárskom povolaní. Impulzívny Jacques sa pokúša riešiť situáciu radikálnym rozchodom s rodinou. Do ich súkromnych zápasov však čoraz viac vstupuje napätá atmosféra vtedajšieho obdobia. (oficiální text distributora)

retroslovak

Veľmi dobré spracovanie. Bavilo ma to od začiatku až do konca. Mám veľmi rád filmy s pánom Obšilom, nie je ich až tak veľa. Vlastne vďaka nemu som mohol zhliadnuť túto peknú 4-dielnu inscenáciu, nahral si to niekedy ešte v 90-tych rokoch na VHS kazetu, už to dlhooo nereprízovali, kto vie kedy - či sa to ešte niekedy v televízií objaví. Nemenej dobré boli aj herecké výkony Milana Kňažka a Ivana Mistríka. ()