Nebezpečný útěk (festivalový název)

The Target

(pracovní název)
  • Austrálie

• Kanada

Krimi / Film-Noir / Drama / Thriller

USA, 1952, 71 min

Škoda, že zápletka a jeden zásadní zvrat jsou postaveny na poněkud neuspokojivých základech, ale Narrow Margin ubíhá tak svižně a je tak výborně natočená, že to během sledování filmu nevadí. Kamera je i ve stísněných podmínkách vskutku nápaditá, herci přesvědčiví (zvlášť drsňák McGraw) a tempo vysoké. Lahůdka.(13.7.2008)

Škoda, že zápletka a zvrat stoja na málo pravdepodobnom predpoklade (SPOILER: gangstri nevedia ako vyzerá človek, po ktorom idú... KONIEC). Svižnú vlakovú jednohubku ťahá dopredu príjemná minutáž, drsný Charles McGraw (v baloniaku s cigaretou v ústach vyzerá naozaj cool) a svižná kamera v úzkych priestoroch vlaku pracujúca s dvojitým rámovaním a odrazovými plochami. Od Fleischera rozhodne TOP B-noir (spolu s Follow Me Quietly).(25.4.2020)

Svižný vlakový noir těžící z atraktivního uzavřeného prostředí. Tenhle kousek nepatří mezi ty, co hutně využívají základních noirových znaků ( nasvícení, femme fatale, fatalismus, slovní přestřelky ). Zato výtečně pracuje s dramatickými situacemi na malém prostoru a mnoha invenčními režijními zkratkami a nápady (např. využívání odrazových ploch a oken obecně). Švihem, fyzičností a úsporností mi připomínal Fullerův Pickup On South Street, ten je ovšem díky chemii hlavních postav ještě o třídu výš. P.S. Kopanec téměř do kamery při rvačce - výborné!(19.2.2007)

Docela to ušlo. Na tehdejší dobu opět skvělé a břitké dialogy, jen ten děj se tak trochu vlekl a přišlo mi, že zločinci se chovají poněkud hloupě, zatímco polda až moc ušlechtile. A těch náhod! Hned dvakrát vpadly dvě postavy náhodou do toho správného kupé nebo si někdo k někomu přisedl v jídelním voze, i když se mohl dotyčný setkat se stovkou dalších cestujících. Ale přes všechny ty nepravděpodobnosti a podivná jednání postav mne film bavil, u několika hlášek jsem se srdečně zasmál a nakonec i ten vlak mám rád.(6.7.2019)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Námět(20.5.2004)