Jsem brána

Nicolas Bordier

Robin Kašpařík

Michal Dvořák
  • PushkyBezhky

Myslim si, že by bylo lepší kdyby si režisér tento film spíše narval tam odkud odchází potrava než ho ukazoval na veřejnosti. Dalo by se to srovnat skoro s Babovřeskami. Jestli někdo todle platil tak se teď proklíná a proklíná celý štáb protože todle byla taková blbost, že si myslim, že to ani King nemohl napsat. Upřímně jsem už od začátku čekal málo, nebo spíš, dno, ale překvapilo mně jak hluboko může český film klesnout s takovou nemožností jako je tento "film", který bych spíše nazval "televizním pořadem o těhotenství a rozvnosti matek na mateřské s ostatními". Absolutní propadák dadaistických rozměrů!(1.3.2018)

• Pennywise168

Čekali jsme sedm let. Čekali jsme s napětím a nemalým nadšením. Mladý český tvůrce získal práva na adaptaci povídky od Stephena Kinga! Robin Kašpařík se navíc rozhodl film natočit poměrně originálním způsobem a vyprávět z pohledu první osoby, takže i po technické stránce mělo jít o úkaz, a to jsme ještě ani nezačali mluvit o verzi určené pro promítání v dómech planetárií! Po slavnostní premiéře filmu je ovšem na čase si nalít čistého vína. Jsem brána se nepovedlo. A může za to pravděpodobně hlavně autorovo ego. Po prvotních plánech na věrnou adaptaci se totiž rozhodl jen velmi volně vyjít z Kingova nápadu a natočit si vlastní vyprávění. Udělal to tak, že doslovně převzal několik motivů a scén, jenže je zapomněl spojit jakýmkoliv příběhem. Takže divák nakonec 15 minut kouká na sérii stále stejných záběrů rozdělených do tří dějství, a jakmile to celé skončí, přemýšlí, co měl pochopit a nepochopil. Po přečtení povídky zjistí, že nic k pochopení opravdu nebylo, ale alespoň odhalí, co se asi režisér snažil naznačit. Bohužel ani technická stránka příliš neodpovídá všem těm velkým jménům, která se povedlo do projektu uvrtat. A tak režisérovi nezbývá než se schovat za historky z natáčení, které naopak stojí za to, nutí člověka mu fandit a vzbuzují o to větší lítost nad výsledným produktem. (30%)(29.9.2018)

Velmi zvláštní adaptace, která si z původní povídky bere opravdu jen základní myšlenku a jinak vše mění. Tohle je ovšem jedno z mála děl, u kterých mi to nevadí. Samotný kraťas je velmi zvláštní, ale líbil se mi. Co mě však absolutně nadchlo, byla následná diskuze s režisérem a zjištění jak film vznikal - punkově a s nadšením všech zůčastněných. A za to, že to tvůrci po cestě nevzdali, si ode mě vysloužili plné hodnocení. Viděno v rámci Future Gate.(11.12.2017)

PRO NEZNALECE POVÍDKY ASI SPOILERY: Když se někdo rozhodne vyrábět krátký film déle, než jaká je jeho festivalová životnost (1.5 - 2 roky), riskuje nejen peníze a čas (a zdravý rozum), které mu tento formát už nikdy neoplatí (tuplem ne King´s Baby), ale hlavně vytváří ono nebezpečné očekávání, které je největší hrozba jakéhokoli tvůrčí činnosti. Aby režisér dostál očekávání je nutné přijít zaprvé s něčím absolutně nevídaným a precizním a zadruhé festivalově nebo alespoň divácky vděčným. Jak to s těmi festivaly a malými či velkými lesklými trofejemi dopadne, ukáže čas, ale s diváky to Jsem brána bude mít nelehké. Vyžaduje totiž toleranci, která se při vzrušení ze čtyř (nebo pěti?) leté mediální masáže vůbec nemusí dostavit. Specifičtější divák pro lyricko epickou snovou scifi-hororovu abstrakci být snad ani nemůže. Kromě Kingova funclubu, na kterým je sláva filmu postavena, hádám, že spíš scifisté ocení dlouhé tiché pohledy do mlhovin plných pestrobarevných kubrickovských struktur a textur a klaustrofobickou osamělost z vypolstrovaného vesmírného modulu. Naopak horové fanoušky film asi zklame nejvíc. Pár zvukových nepříliš originálních lekaček, POV třesoucí se kamerový pohled a velmi těžko čitelný příběh, na který se musí běžně chápající divák připravit alespoň základním povědomím o předloze. Němému ději by se možná dalo jít naproti k lepšímu pochopení nějakou větičkou na začátku nebo na konci, ale ani tak by to téhle "počítačové hře" moc nepomohlo. Člověk se holt musí nechat unášet temným duněním do uplné divácké meditace a otevřít stavidla emočnímu prožitku, jakoby tenhle film byl určený pro polohu v leže (a taky že je!) či pro galerii. Na druhou stranu je ale potřeba ocenit právě tu preciznost zpracování, která při pominutí délky výroby dělá z filmu skutečně světově nejlepší kingovskou krátkometrážní! podívanou, jakou jsem zatím měl možnost vidět. Každý obraz je kompoziční i vizuální poctivá práce, atmosféra s hudbou funguje, SFX masky s efekty jsou dobré, malovaný plakát žánrově nádherný. V omezeném tuzemském sci-fi výběru je sice stále nepřekonán Jsem větší a lepší, to je můj osobní dojem, ale formální originalita těžko hledá v Česko-slovensku konkurenci. Nevídaný zážitek čeká na planetarium (případně i VR by film neskuteřně slušel), kterého se snad v tomto roce dočkáme, přestože nevím jak produkce filmu zařídí nějakou větší distribuci, protože fronta na placené vstupenky se asi na 15ti minutový film stát nebude. Závěrem škoda, že si film dává tolik záležet na zdůrazňování prvenství tuzemské adaptace Kinga a ambice nejsou trochu vyšší, což by eventuelně možná mohlo souviset s výběrem jiné látky. Snad film přinese tvůrcům nejaké to štěstíčko festivalové pozornosti a pana Kinga zahřeje u srdce.(23.1.2017)

Ač je z toho místy cítit "punkovitost," stále film rezonuje po emoční stránce především díky barvám a hudbě. Pro mě dále jde o příklad maximálně funkčního využití dvou problematických formátů - krátkého filmu (který umírá pod nátlakem celovečerní konvence) a POV snímání (které obecně má tendenci zcizovat, k čemuž ovšem zde nedochází, ale naopak jde o důležitou složku narace).(24.1.2017)

• - Jedná se o první českou adaptaci díla Stephena Kinga. (POMO)

• - Hlavní roli měl původně hrát  Karel Roden, po úpravě scénáře a byl ale osloven mim Radim Vizváry. Důvodem je skutečnost, že natáčení probíhalo z vlastního pohledu hrdiny a důležitá proto byla gestikulace a vyjádření emocí rukama. Natáčení probíhalo pomocí technologie FullDome. (zelenymuzik)

• - Bestsellerový spisovatel Stephen King poskytl práva na zfilmování své povídky "Jsem brána" za symbolický jeden dolar. Podmínkou bylo, že film nesmí být využíván ke komerčním účelům a může být promítán pouze na filmových festivalech. (POMO)