Novodobí centurioni

• Japonsko

Centurion

Krimi / Drama

USA, 1972, 99 min

IF THAT DOESN'T WORK, I'LL COME BACK AND I'LL BEAT THE SHIT OUT OF YOU. YOU'LL WISH TO GOD YOU'D NEVER SEEN ME!!! Film celkem zajímavej, ale přestal jím být po odchodu Andyho do penze. S Royem to pak šlo z kopce a to už nebyla zábava, spíš utrpení. Ožralej ve službě a tak. Konec mi byl naprosto jasný hned jak zastavili u občanky se zlomenými žebry. Sad but true.(6.10.2017)

Asi jeden z najkvalitnejsich filmov o policajnej praci v americkom velkomeste aky som videl. Bez balastu a pekne na rovinu. Uveritelny pribeh a realne vykreslene postavy. Porada so sefom o tom ako si prokuratura sudcovia vysvetluju zakony. Rodinny zivot vs. pracovny cas. Proces vnutorneho vyhorenia. Dennodenna rutina a realne policajne zasahy: slapky, lupezne prepadnutia, bitky, domace nasilie. Naucny film o policajnej praci s atmoskou 70 rokov. Respekt. Takyto film uz nebude. Ak by sa The Patrol zbavil marketingivych kecov a nerealnej zavarecnej prestrelky kde chalan schyta aspon 10 priestrelov a prezije mohol by sa stretnut s tymto filmom na rovnakej urovni.(14.12.2013)

Policajtských filmů jsem viděl dost, ale nemohu si vybavit žádný, který by nahlížel na jejich práci takhle vyváženým pohledem, který ukazuje její krásné i nepříjemné stránky. Jsou to takové policejní historky, výborně zahrané (Stacy Keache mám čím dál radši) a sedmdesátkově syrové. Pokud se v USA pouští studentům policejní akademie nějaký film, určitě je to tenhle. Podle bestselleru Josepha Waumbaugha, bývalého policisty, aneb jak praví tagline filmu - The nationwide bestseller about cops - by a cop!(15.3.2010)

Nevzpomínám si, kdy bych viděl takhle realistickej film o policejní práci. Nemít to typické příznaky filmového příběhu, jako třeba herce, nebo hudbu myslel bych si, že jde o nějakej šikovně prostříhanej přímej přenos se života řadovejch policajtů se vším tím voňovaým a hlavně smradlavým co jejich práce nabízí.(14.9.2014)

Noční nepřikrášlená rutina řadových policistů v podobě syrového policejního procedurálu, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu (na tento styl naváže až Pevnost Apačů v Bronxu o dekádu později; většina podobných snímků se věnuje detektivům nikoli právě pochůzkářům/jízdním patrolám). Děj absentuje, jedná se čistě o historky z nočních šichet v pokleslé čtvrti z dob, kdy nikomu nepřišlo nepatřičné, že si LAPD nebrala zrovna dvakrát velké servítky, pravidla a předpisy byly značně uvolněné (či rovnou neexistující) a role Hispánců i Afroameričanů ve společnosti byla z pohledu policejního sboru druhořadá. Naturalistické, do morku kostí sedmdesátkové, výtečně zahrané, s láskou k profesi i městu a v druhé polovině přeci jen citelně postrádající gradaci či alespoň nějaký vývoj.(9.2.2017)