Bold Native

Drama / Krimi / Road movie / Akční

USA, 2010, 105 min

Film odhaľuje v reálnom svetle aktivistov z hnutia za oslobodenie zvierat, ako aj aktivistku za welfare zvierat, ktorá odhodlane lobuje priamo v kanceláriách šéfov firiem. Film priam až dokumentárnou formou zobrazuje ideológiu aktivistov, rozoberá viaceré problematiky, od utrpenia zvierat v pokusných laboratóriách a veľkochovoch, až po otázku (ne)opodstatnenosti násilia v hnutí. Násilie drvivá väčšina aktivistov zásadne odmieta. Animal Liberation Front nie je násilie, napriek tomu sú v USA títo ľudia označovaní za teroristickú hrozbu. Z odhodlania hlavných hrdinov srší cez obrazovku pozitívna energia, a z honu na nich pocit beznádeje. Jednoznačne top film pre všetkých aktivistov, bez zbytočných superefektov a drsňáckych hlášok. Historicky všetci bojovníci za slobodu boli perzekvovaní, démonizovaní a zatváraní – od abolicionistov po bojovníkov proti nacizmu – ale iba do určitej doby.(15.11.2013)

Zajímavý film, u kterého jsem si prakticky za celou jeho dobu nedokázal zvyknout na střih a záběry kamery. Byl to pro mě značně rušivý element. Co však mohu pochválit, je hudba a řada scén, které jsou výborně natočené. Jedná se zejména o pasáže v druhé půlce filmu. Zvažoval jsem i 4*, ale závěrečný doslov shodil dojem na 3*, neboť celý počin pak vyznívá jako prachsprostá agitka za vegetariánství a veganství.(11.6.2014)

*navyše za ojedinelú tému......(19.10.2013)

Neodvracala som zrak ani pri najkrutejších scénach, pretože to nemám vo zvyku. Chcem vedieť, proti čomu stojím! Prečo je tu tak málo hodnotení a komentárov a prečo ľudia nesledujú podobné filmy? Priamo sa to týka každého z nás, tak prejavte záujem aby ste vedeli, čo máte denne na tanieri. Ste schopní v obchodoch študovať letáčiky s cenami, ale skutočnú cenu toho, čo konzumujete môžete vidieť práve vo filmoch, ako je tento. OTVORTE UŽ KONEČNE OČI! Tí, ktorí bojujú za práva zvierat nie sú žiadny hlupáci, väčšinou to sú vzdelaní a citlivý ľudia, ktorým nie je ľahhostajný osud bezbranných tvorov. Nezdá sa vám, že toto je tá najvyššia forma ľudskosti? Zase musím poďakovať tomu, kto ma na film nepriamo upozornil-díky whack :)(8.10.2013)

Tohle je hodně zvláštní a netradiční film. Poletující kamera působí dokumentárně. Celé je to vlastně o jednom týpkovi, který se svými přáteli bojuje proti týrání zvířat ve výzkumných laboratořích, na jatkách, v chovných stanicích a podobně. Celé to působí na první pohled ekologicky a "vegansky", ale na mne to osobně působilo dost lidsky v tom, že na příkladu ochrany práv zvířat a odsouzení jejich týrání se film zabývá jednou zásadní celosvětovou hodnoutou a to je svoboda. A je jedno, jestli svoboda zvířat nebo svoboda člověka. Je to dost "těžký" film, hlavně drama. Chvílemi působí jeho filosofování naivně, ale bez toho to asi nešlo. !!POZOR!! - film obsahuje mnoho dokumentárních záběrů skutečného týrání, mučení a vraždění zvířat!!! Tyto záběry jsou odporné, šokující a strašně smutné. Osobně jsem dost otrlý, ale většina normálních lidí asi u tohoto bude odvracet zrak...(15.6.2012)

• - V scéne, kde hlavné postavy spomínajú tzv. feral childs, majú na mysli takých aktivistov, ktorí vybočili z nenásilného hnutia a v snahe pomôcť zvieratám páchajú násilie voči ľuďom. Je to ale dvojzmysel, feral child je v skutočnosti označenie človeka, ktorý vyrastal bez kontaktu s ľudskou spoločnosťou a má preto veľmi obmedzené schopnosti sociálneho správania. (whack)

• - Keď sa na konci Jane (Jessica Hagan) spýta Richarda (Randolph Mantooth), prečo zmenil postoj, on ukáže na knihy, dobre známe v ochranárskom hnutí, ktoré má na stole: Making a Killing (Bob Torres), Slaughterhouse (Gail A. Eisnitz), Terrorists or Freedom Fighters? (Steven Best) a DVD filmu Earthlings (2005). (whack)