Andy Warhol - Silver Factory (TV seriál)

• Kanada

Andy Warhol's Factory People

Dokumentární

Kanada, 2008, 3x53 min

Možná zbytečně rozsáhlý a nepříliš objektivní dokument mapující aktivní tvůrčí období extravagantní ikony amerického pop artu, složený téměř výhradně ze vzpomínek jeho spolupracovníků, přátel, známých a partnerů. Kromě nekritického zbožňování Stříbrného skalpu se dozvíme něco málo o jeho tvůrčím procesu i problematické osobnosti, a poměrně dost o životě ve slavné Továrně (bohužel podle z výpovědí působí spíš jako drogové doupě než umělecké studio). Po těch třech hodinách jsem si nicméně přiznala, že ze mě asi nikdy skutečný umělec nebude. Předpoklady by sice byly, ale nejsem dostatečný magor.(20.6.2014)

Jedno z nahlédnutí do života Andy Warhola a lidí, pro mnohé z nich byl vrcholem jejich životů pobyt v tgz. "Factory". V knize o A. Warholovi - od A až po Z a zase zpět...Andy ve stručnosti vylíčil hlavní okamžiky svého života, názory na život, zatímco tenhle dokument působí jako směsice nejrůznějších momentek z jeho života, a lidí kolem něho. Řada jeho výroků se stala populární, i když v dnešních časech mi někdy připadá, že už jen osaměle trčí bez podpory společenské atmosféry, postrádají pro mě filozofickou nadčasovost. Zajímavé je, že dokument - Andy Warhol - kompletní portrét - ukazuje A.W. už poněkud v jiném světle, než tenhle trojdílný dokument. Kdo se ale bude zabývat životem a dílem A.W. dlouhodoběji, ten uvítá různé úhly pohledu na jeho život, který je podle mě, a pro mě a doufám i další, nepochybně inspirující.(19.9.2012)

Příjemný dokument, jež sice přeci jen staví do ústřední role Andyho Warhola, jakožto šéfa Silver Factor, ale také se hodně věnuje ostatním postavám a jak je z názvu patrno i samotné Silver Faktory. Lou Reed, Ultra Violet a ostatní "stars" se v třech hodinách docela solidně rozpovídají, přinesou spoustu nových informací a utvoří tak docela koplexní dokument.(23.6.2010)

Jeden z mnoha dokumentárních snímků o ikoně pop artu Andy Warholovi (původem Rusín z malé obce Miková na Slovensku), kontroverzním umělci a zvláštním člověku, který vzbuzoval silné emoce, jedna z nichž ho nakonec stála život... Kanadští tvůrci se soustředili tentokráte především na Warholovu filmovou tvorbu, přičemž do dokumentu použili celou řadu autentických záběrů z Andyho osobité dílny. Silver Factory na východní čtyřicáté, sugestivní osudy (i když z perspektivy tak trochu bulvární), silný lidský příběh a nádherná hudba, kterou Warhol ve své factory soustředil (Velvet Underground, Nico...)... A jak říká přímo v dokumentu sám Andy: ,,To nejkrásnější na světě je být mrtvý..." Podobné filmy: Andy Warhol - kompletní portrét(29.4.2010)

Tenhle dokument se opravdu povedl. Né moc krátké, né moc dlouhé, poutavé vyprávění o jednom z pánů umělců skvěle rozdělené do tří částí, které se každá věnují jiné oblasti.(31.8.2010)