Televízny seriál podľa románu Jana Kozáka "Čapí hnízdo". Dramatické osudy ľudí z východného Slovenska, ktorých osobné osudy, lásky i konflikty  v mnohom vypovedajú o našej nedávnej minulosti. Aj keď ich odvaha a chuť žiť v súlade so svojím svedomím napokon víťazia.
Jednotlivé časti:  1.-Dovolenka
2.-Dvaja tajomníci
3.-Kosa a kameň
4.-Lámanie chleba
5.-Pomstiteľ
6.-Kým priletia bociany (oficiální text distributora)

Martin741

Nic viac, nez len priemerny normalizacny serial o kolektvizacii. Ale vzhladom na to, aky hnoj sa toci teraz /Chlapi neplacu, Burlive vino ....../ je toto fakt slusny normalizacny priemer. 69 % ()

retroslovak

Výborné sfilmovanie románu Jána Kozáka. Zaujal ma aj dej, ale hlavne vynikajúce výkony hercov. Naozaj nechápem, prečo tento seriál RTVS niekedy nezreprízuje. Som rád, že som toto dielo mohol zhliadnuť. ()

PatoP

Slovenský šesťdielny televízny seriál z roku 1981 natočený podľa rovnomenného románu Jana Kozáka pojednáva o tvrdých podmienkach kolektivizácie na východnom Slovensku. Je tu veľmi realisticky, surovo a objektívne stvárnená jedna etapa našich povojnových dejín. Hlavnú úlohu mladého gazdu a neskôr zakladateľa roľníckeho družstva Michala Kopčíka skvelo stvárnil český herec Svatopluk Skopal, otca mu hral nemenej výborný Elo Romančík. ()

javlapippi

"Víte, my si tu kolektivizaci nesmíme nijak idealizovat." Zakladanie JRD to nebolo len rozorávanie medzí pri dychovke s občasnou hysterickou scénou, v tomto seriáli ide pri pokusoch o kolektivizáciu ozaj do tuhého. Ľudia si tu pred sebou odpľúvajú, vytĺkajú si okná, zakladajú požiare, spôsobujú si ublíženie na zdraví rôzneho stupňa, prípadne sa rovno lynčujú. Súdruhovia strácajú vieru, prípadne funkciu, prepadajú alkoholu, jediný kto ozaj drží líniu sú ako-tak uvedomelí občania cigánskej národnosti (ako sa vtedy vravelo) a Krónerov brat. Vynikajúci seriál, bez zbytočného prikrášľovania zobrazuje pohnutú dobu aj medziľudské vzťahy na dedine. U českých hercov spočiatku prekáža predabovanie, ovšem Čepkovej postave ten súdružský hlas Ľuba Romana celkom pristane a hlas Evy Hudečkovej ma vždy skôr iritoval, takže u nej to vidím skôr ako plus. Dobre napísané, dobre zahrané, nejaká ta ideológia k tomu, čo chcieť viac. ()

Jonatthan

Výborný slovenský seriál, který až překvapivě realisticky (na dobu svého vzniku) mapuje období kolektivizace na východním Slovensku. Je zajímavé, že ani komunisti nejsou zobrazeni jako vyloženě kladní hrdinové (Svatopluk Skopal v hlavní roli váhajícího mladého Kopčíka nebo skvělý Petr Čepek v roli bývalého partyzánského velitele Petrička). Nejsilnější scéna je drsný lynč starého Kopčíka (Elo Romančík), když ho zfanatizovaný dav mlátí a nutí pít močůvku. To je fakt docela síla... ()

Hombre8

Dvě hvězdy jen k úcty k okradeným, jinak je to hrůza. I když to asi byl záměr, aby se vyjádřily ty emoce spojené s násilnou kolektivizací. Celkově to ale vyšlo dost blbě. O co je slabší scénář a hraní, o to je silnější neustálý řev, který je místy až nesnesitelný. Celkem hezky ukázáno, jak se vůči sobě "sousedi" krásně dokážou chovat, když je zle, ale koukat se na to nedá. Nedodíván ani třetí díl. ()