Reklama

Reklama

Hitšaráda

(pořad)
všechny plakáty
Hudební
Československo, 1978, 100x35 min

Scénář:

Karel Šíp

Účinkují:

Karel Šíp, Jaroslav Uhlíř, Pavel Horňák, Petr Čepek, Josef Somr, Vlasta Kahovcová, Karel Kahovec, Jan Spálený, Petr Kalandra, Jitka Zelenková, Vítězslav Vávra, Jan Burian, Jiří Dědeček (více)

Obsahy(1)

Hudební měsíčník vysílaný v rámci „Televizního klubu mladých“. Soutěžní pořad, ve kterém se objevovaly hudební klipy, pro něž se hlasovalo prostřednictvím poštovních zásilek. První vysílání Hitšarády proběhlo v lednu 1978 a poslední v prosinci 1986, mezitím bylo natočeno celkem 100 dílů. (triatlet)

Recenze (17)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Od nepříliš vtipného do vyloženě hloupého. 1) Pokud divák skousne komunálně-satirické většinou dost hloupé komentáře Šípa a Uhlíře, pak ho možná potěší lehce alternativní výběr písniček, mezi nimiž se občas objeví nejenom věci, o kterých jsem ani tehdy netušil, že existují (naštěstí), ale někdy (vyjímečně) i věru zajímavé songy a interpreti, kteří tehdy neměli mnoho možností, jak proniknout na televizní obrazovku. Rovněž výlety do minulosti byly tehdy prakticky jediným způsobem, jak si připomenout některé další zpěváky a umělce (například Hegerová či Petr Novák)._____ 2) Nicméně od Šípa znám podstatně lepší scénáře (skoro všechny ostatní)._____ 3) Na věci je vidět velmi nízký rozpočet a to nejen v černobílých písničkových klipech._____ 4) Ovšem ve své době to byla, připouštím, pecka._____ 5) Vyčerpávající zajímavé info uvádí Honza_St.*****. ()

helloween93 

všechny recenze uživatele

V pořadu mělo zajímavé vystoupení "Obludárium Franty Janečka" , zde hostující s Davidem - skladba "Děti Ráje" a Markétou Muchovou - "Superden". Samozřejmě playback, ale hrozně amatérský, prvně jmenovaná skladba je klasika, ale song Superden od Muchové je jen pro silné nátury. :-D Ale pořad hodnotím průměrem, kdy to zkrátka patří k normalizačnímu socík popu. 3* ()

Reklama

subic 

všechny recenze uživatele

Masakr, já to jako děcko měl rád tak jako i další hitparády (napadá mě dál už jen slovenský Triangel, pozdější Telegramiáda či Klip Klap), i když mi bylo tak 6 nebo 8 let. Jak je řečeno v dokumentu PopStory, tenkrát natočila Československá televize skupině zdarma klip, takže šlo o to se tam hlavně dostat... A ta zásadní proměna v průběhu času byla ta, že první klipy byly černobílé, to se následně skokem 1984/85 změnilo už do barvy. Teď jsem náhodně viděl jeden díl z roku 1985 na ČT3 a byl to masakr, já už dávno zapomněl, že ti 2 dělali mezi songy různé scénky v různých kostýmech a maskách, něco jako pak dělali Roman Holý s Milošem Kohoutem od roku 1993 v pořadu Kinobox. Na některé písničky si pamatuju a na některé vůbec, dávno už jsem zapomněl na ty kreatury jako Arnošt Pátek, Stanislav Procházka, Vitězslav Vávra, Marcel Zmožek, Pavel Roth, Václav Vašák a mnozí další. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Hitšaráda byla takovou knedlíkovou hitparádu po česku. Do každého dílu byla mnou nikdy neodhaleným způsobem nasazena šestice skladeb, z nichž televizní diváci hlasováním formou korespondenčních lístků určili vítěze postupujícího do dalšího kola. Největším kladem této soutěže bylo to, že se mezi neškodný popík občas povedlo propašovat nějakou tu povedenou rockovou partičku, což bylo příjemné osvěžení. O hudbu však v tomto pořadu šlo až v druhé řadě. Základem totiž byly vtipné skeče Šípa s Uhlířem, kterými uváděli následující soutěžní šlágry, v jejichž klipech pak oba často působili v pozici rušivých elementů. Já jsem se na Hitšarádu díval pravidelně a když Ringo Čech běhal s kozou po Praze nebo Karel nosil čaj, tak jsem i těch 50 halířů za koresponďák obětoval. ()

Zajímavosti (6)

  • Pořad vznikl víceméně náhodou. Karel Šíp jako pracovník televize byl vyzván, aby napsal krátký scénář k pořadu o již zaniklé skupině Faraon, ve které on hrál na basovou kytaru. A protože v té kapele hrával také Jaroslav Uhlíř, přizval si ho jako parťáka, který mu pomohl komentovat historii skupiny. Pořad se ukázal jako úspěšný a Šíp byl vyzván, aby vytvořil hudební pravidelný pořad. A tak vznikl nejen legendární pořad, ale i moderátorská dvojice. (sator)
  • Název je parafrází na tehdy světové hudební žebříčky „hitparády“ a de facto se jedná o neologismus, tedy nové slovo. Hit je populární píseň a šaráda má více významů, ale v tomto kontextu jde nejspíše o význam hádanky, protože diváci svými dopisy určovali vítěze písně a vždy bylo hádankou kdo vyhraje. Tvůrci pořadu na pořad navázali v roce 1990 cyklem Šaráda. (sator)

Reklama

Reklama