Chtěli být jako on, ale romantické ideály jim dlouho nevydržely. Lee Marvin jako stárnoucí bankovní lupič, jenž inspiruje tři mladíky k zločinecké dráze. Když tři dospívající mladíci naleznou ve křoví vážně postřeleného muže, rozhodnou se ho zachránit a poskytnout mu přechodné útočiště na rodinné farmě. Vzápětí se ukáže, že se jedná o známého bankovního lupiče Harryho Spikese, na něhož je vypsána vysoká odměna. Charismatický Spikes ovšem dokáže svým vyprávěním mladíky natolik okouzlit, že se mu zatouží podobat. V mladické touze po společenské vzpouře se rozhodnou odejít z domova a s vidinou lehkého výdělku vyloupit banku. Celá akce ovšem skončí fiaskem a při pokusu o útěk mladíci zastřelí významného senátora. Poté je osud znovu spojí s jejich idealizovaným hrdinou Spikesem, který se stává vůdcem jejich bandy. Společně plánují velkou bankovní loupež, ale mladické romantické představy o životě zločineckého gangu začínají dostávat povážlivé trhliny. Zdá se, že na lítost je pozdě a hrozí, že členové bandy budou muset za své činy zaplatit vlastním životem.
V hlavní roli desperáta Spikese se představí Lee Marvin, jenž zde typově navázal na své role drsných záporných hrdinů ze začátků své herecké kariéry v 50. letech. Pro zajímavost lze zmínit, že roli jednoho z nerozvážných mladíků ztvárnil v té době začínající herec Ron Howard, z něhož se později stal respektovaný filmový režisér (Apollo 13, Čistá duše, Rivalové). (Česká televize)

Pohrobek

Tři mladí farmářští synci z Texasu, vypudnuvše z domova, sní o velkém dobrodružství. Po nešťastném přepadení se zdá jejich návrat k občanskému životu zcela vyloučen. Upnou se na stárnoucího bankovního lupiče Harry Spikese (Lee Marvin), ale jejich sny čeká jen rozčarování... Poutavý "nový western" o tvrdé deziluzi. ()

RHK

Alternativní název: Spikeova banda. Neveselá westernová moralita s Lee Marvinem, bohužel bez vypracovanějšího příběhu a bez happyendu. Tři mladíci zachrání raněného lupiče Spikese, pak se rozhodnou utéct z domova a loupit banky jako on. Místo svobody a radostí života je čeká však těžké zklamání ze života na útěku a ztráty přátel. Ukázka - závěr (spoiler): http://www.youtube.com/watch?v=K1_xrPeC_jQ ()

sud

Westerny 70. let povětšinou bořily mýty divokého Západu. "Spikesova banda" mezi ně rovněž patří. Nenajdete zde žádnou kladnou postavu, není zde souboj dobra a zla. Smutný, ale skvělý film. ()

ClintEastwood

Fleischerův (např. Fantastická cesta, Ničitel Conan) podařený western s charismatickým Lee Marvinem v hlavní roli. Film má zajímavý děj a není zrovna optimistický. Taková ta nová vlna v tomto žánru. Za pozornost stojí i začínající mladíci Ron Howard a Charles Martin Smith, kteří se už o rok dříve sešli v Lucasově kultovním snímku Americké graffiti. ()

gogo76

Lee Marvin nosil klobúk i kolty dosť často, preto mi tento western pre svoju neznámosť neprišiel až taký lákavý, ale to iba do chvíle, kým som v obsadení nenašiel zkúseného režiséra Rona Howarda. Western o troch mladíkoch, ktorí majú svoj vzor v bankovom lupičovi Spikesovi zbehol ako voda. Vzhľadom na rok výroby ma na tv Joj plus prekvapila čistota, ostrosť obrazu a sýta čierna farba. Priestor dostali hlavne postavy a príbeh, akcia tu je, ale nie je jej veľa. Napriek tomu si trúfam film označiť za pomerne napínavý a kvalitný. Milé prekvapenie, ktoré by si nemali nechať ujsť predovšetkým priaznivci žánru. Pochváliť musím hlavne nekompromisný záver, moment, keď sa z chlapca stáva chlap...Tam v mestečku Piedras Negras sa to všetko vyrieši...80%. ()

Aky

Spíše než klasický westernový příběh je to klasický příběh mladíků, pro které poté, co udělají první životní nepromyšlený krok na šikmé ploše, už není cesty zpátky. Nevyhnutelné směřování k závěru, který navzdory žánru postrádá happy end, se spíše jen odehrává ve westernovém kabátě. ()

Karamanlis

Pôsobivý a vo finále aj trochu melancholický western o troch zasnených farmárskych chlapcoch, ktorí s výdatnou pomocou prešibaného starého desperáta Spikesa, stvárneného známym predstaviteľom podobných rabiátskych postáv Lee Marvinom skĺznu na šikmú plochu, z ktorej niet návratu a ich neutešenú situáciu budú musieť rozlúsknuť kolty. ()

slunicko2

Pokus o mravoličný western drží nad vodou tři pěkní kluci. 1) A protože z obrazovky prakticky neslezou, je i celý snímek pro mě lépe skousnutelný. Budoucí úspěšný režisér 20letý Ron Howard (blonďák Les), 21letý Charlie Martin Smith (Todd s brýlemi) a 19letý Garry Grimes (Will)._____ 2) Výstižný koment: RHK**, sud****. ()

YURAyura

7/10 Podobne jako o dva roky starsi Bad Company tu mame tema maloletych na divokem zapade. 3 farmarsti synci chteji rychle dospet, at uz to v jejich hlavach znamena cokoli. "Poblazneni" romantickym pranim stat se NEKYM a od nikoho si nenechat poroucet se upnou na Marvina starnouciho to bankovniho lupice. Ovsem diky fatalnimu klopytnuti v zacatku je jasne, ze ze sikme plochy uz se jen tak nedostanou. Hodne deziluzivni, hodne moralistickem, hodne kratke. Stejne jako film zmineny v uvodu je dobre, aby ho omladina videla cim driv, nez ji stoupne do hlavy nejaka blbost ;]] ()

kinderman

L.Marvin není J.Wayne, takže tam, kde Duke v Malých kovbojích mentoroval skupinu dětských honáků dobytka, tam Marvin s trojicí výrostků (R.Howard a Ch.M.Smith) přepadne banku a v příběhu podvracejícím vše, co jste kdy o dětech na Divokém západě viděli, dovede svou „bandu“ do realistického konce. ()

Martin741

Nemam rad tieto westerny, co v 70s borili vsetky myty o Divokom Zapade. Marvin zbytocny a nudi ... zvysok som ani nepoznal : 30 % ()

andrii

Místo mléka jim po bradě krev stéká. Příliš krutá maturita. Jejich hlavy opanovaly báchorky ďáblovy a jejich těla k sobě přivinuly víly smrti. ()

Mirokukii

Drsný baladický příběh o třech mladících utíkájících před osudem zpustlého farmáře. Bořič mýtů o dobrodružném, zábavném, slávou honosném životě bandity, jehož představu jsme si vykreslily v jiných filmech. Skvělé. ()

Autogram

Chlapci si zvolili svoj osud a tak okúsili školu života na úteku. Bola to tvrdá škola a tvrdé vytriezvenie z ideálov voľného života. Aj z ideálov priateľstva na život a na smrť. K poctivej štvrtej hviezde filmu možno niečo chýbalo, ale tri by nestačili. –––– Nikdo z nás se už nebude před nikým ponižovat. Jdeme si pro štěstí! –––– Vždyť to měla být zábava... ()

Han22

První z pouhých čtyř westernů v roce 1974. Spikesova banda je dalším z mnoha antiwesternů počátku 70. let, které místo klaďáků sleduje bandity a také dalším z teenage westernů. Jsou tu tři kluci, kteří se vydají do světa, aby zjistili že poctivě se neuživí a s pomocí starého bandity se dají na zločin. A je to čistý průměr. Fleischer sice točit umí, mladí herci umí hrát a Marvin ač vypadá jak rozvláčný dědula si svoje taky odehraje. Nicméně je to pomalé, místy nudné, kluci jsou příšerně naivní a neschopní a v zásadě jim není proč fandit. SPOILER: A nakonec jak to v podobných filmech chodí všichni zařvou... což mi vlastně bylo úplně jedno. 3*. ()

Radek273

Jestli tohle má být "nový western", tak snad aby zůstaly u toho "starého"! Příběh bez kladného hrdiny, kde figurují děti hrající si na bandity a nemastný-neslaný Lee Marvin. Nic zvláštního. ()

Cesty timem

Dle obsahu dva mladíci. Ale já tam viděl tři. Však se z toho nestřílí. Nakonec se všichni pos tří lí :-) Celkově průměrný western. ()