Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Chtěli být jako on, ale romantické ideály jim dlouho nevydržely. Lee Marvin jako stárnoucí bankovní lupič, jenž inspiruje tři mladíky k zločinecké dráze. Když tři dospívající mladíci naleznou ve křoví vážně postřeleného muže, rozhodnou se ho zachránit a poskytnout mu přechodné útočiště na rodinné farmě. Vzápětí se ukáže, že se jedná o známého bankovního lupiče Harryho Spikese, na něhož je vypsána vysoká odměna. Charismatický Spikes ovšem dokáže svým vyprávěním mladíky natolik okouzlit, že se mu zatouží podobat. V mladické touze po společenské vzpouře se rozhodnou odejít z domova a s vidinou lehkého výdělku vyloupit banku. Celá akce ovšem skončí fiaskem a při pokusu o útěk mladíci zastřelí významného senátora. Poté je osud znovu spojí s jejich idealizovaným hrdinou Spikesem, který se stává vůdcem jejich bandy. Společně plánují velkou bankovní loupež, ale mladické romantické představy o životě zločineckého gangu začínají dostávat povážlivé trhliny. Zdá se, že na lítost je pozdě a hrozí, že členové bandy budou muset za své činy zaplatit vlastním životem.
V hlavní roli desperáta Spikese se představí Lee Marvin, jenž zde typově navázal na své role drsných záporných hrdinů ze začátků své herecké kariéry v 50. letech. Pro zajímavost lze zmínit, že roli jednoho z nerozvážných mladíků ztvárnil v té době začínající herec Ron Howard, z něhož se později stal respektovaný filmový režisér (Apollo 13, Čistá duše, Rivalové). (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Fleischerův (např. Fantastická cesta, Ničitel Conan) podařený western s charismatickým Lee Marvinem v hlavní roli. Film má zajímavý děj a není zrovna optimistický. Taková ta nová vlna v tomto žánru. Za pozornost stojí i začínající mladíci Ron Howard a Charles Martin Smith, kteří se už o rok dříve sešli v Lucasově kultovním snímku Americké graffiti. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Alternativní název: Spikeova banda. Neveselá westernová moralita s Lee Marvinem, bohužel bez vypracovanějšího příběhu a bez happyendu. Tři mladíci zachrání raněného lupiče Spikese, pak se rozhodnou utéct z domova a loupit banky jako on. Místo svobody a radostí života je čeká však těžké zklamání ze života na útěku a ztráty přátel. Ukázka - závěr (spoiler): http://www.youtube.com/watch?v=K1_xrPeC_jQ ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Tři mladí farmářští synci z Texasu, vypudnuvše z domova, sní o velkém dobrodružství. Po nešťastném přepadení se zdá jejich návrat k občanskému životu zcela vyloučen. Upnou se na stárnoucího bankovního lupiče Harry Spikese (Lee Marvin), ale jejich sny čeká jen rozčarování... Poutavý "nový western" o tvrdé deziluzi. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Lee Marvin nosil klobúk i kolty dosť často, preto mi tento western pre svoju neznámosť neprišiel až taký lákavý, ale to iba do chvíle, kým som v obsadení nenašiel zkúseného režiséra Rona Howarda. Western o troch mladíkoch, ktorí majú svoj vzor v bankovom lupičovi Spikesovi zbehol ako voda. Vzhľadom na rok výroby ma na tv Joj plus prekvapila čistota, ostrosť obrazu a sýta čierna farba. Priestor dostali hlavne postavy a príbeh, akcia tu je, ale nie je jej veľa. Napriek tomu si trúfam film označiť za pomerne napínavý a kvalitný. Milé prekvapenie, ktoré by si nemali nechať ujsť predovšetkým priaznivci žánru. Pochváliť musím hlavne nekompromisný záver, moment, keď sa z chlapca stáva chlap...Tam v mestečku Piedras Negras sa to všetko vyrieši...80%. ()

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Pôsobivý a vo finále aj trochu melancholický western o troch zasnených farmárskych chlapcoch, ktorí s výdatnou pomocou prešibaného starého desperáta Spikesa, stvárneného známym predstaviteľom podobných rabiátskych postáv Lee Marvinom skĺznu na šikmú plochu, z ktorej niet návratu a ich neutešenú situáciu budú musieť rozlúsknuť kolty. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (1)

  • Herec Robert Beatty, který má hrát postavu šerifa, se ve filmu vůbec neobjeví, ačkoliv je uveden v titulcích. (ČSFD)

Reklama

Reklama