Spikesova banda

Spikova banda

The Spikes Gang

Western

USA, 1974, 96 min

7/10 Podobne jako o dva roky starsi Bad Company tu mame tema maloletych na divokem zapade. 3 farmarsti synci chteji rychle dospet, at uz to v jejich hlavach znamena cokoli. "Poblazneni" romantickym pranim stat se NEKYM a od nikoho si nenechat poroucet se upnou na Marvina starnouciho to bankovniho lupice. Ovsem diky fatalnimu klopytnuti v zacatku je jasne, ze ze sikme plochy uz se jen tak nedostanou. Hodne deziluzivni, hodne moralistickem, hodne kratke. Stejne jako film zmineny v uvodu je dobre, aby ho omladina videla cim driv, nez ji stoupne do hlavy nejaka blbost ;]](4.4.2012)

• RHK

Alternativní název: Spikeova banda. Neveselá westernová moralita s Lee Marvinem, bohužel bez vypracovanějšího příběhu a bez happyendu. Tři mladíci zachrání raněného lupiče Spikese, pak se rozhodnou utéct z domova a loupit banky jako on. Místo svobody a radostí života je čeká však těžké zklamání ze života na útěku a ztráty přátel. Ukázka - závěr (spoiler): http://www.youtube.com/watch?v=K1_xrPeC_jQ(31.10.2009)

Lee Marvin nosil klobúk i kolty dosť často, preto mi tento western pre svoju neznámosť neprišiel až taký lákavý, ale to iba do chvíle, kým som v obsadení nenašiel zkúseného režiséra Rona Howarda. Western o troch mladíkoch, ktorí majú svoj vzor v bankovom lupičovi Spikesovi zbehol ako voda. Vzhľadom na rok výroby ma na tv Joj plus prekvapila čistota, ostrosť obrazu a sýta čierna farba. Priestor dostali hlavne postavy a príbeh, akcia tu je, ale nie je jej veľa. Napriek tomu si trúfam film označiť za pomerne napínavý a kvalitný. Milé prekvapenie, ktoré by si nemali nechať ujsť predovšetkým priaznivci žánru. Pochváliť musím hlavne nekompromisný záver, moment, keď sa z chlapca stáva chlap...Tam v mestečku Piedras Negras sa to všetko vyrieši...80%.(3.3.2013)

Pôsobivý a vo finále aj trochu melancholický western o troch zasnených farmárskych chlapcoch, ktorí s výdatnou pomocou prešibaného starého desperáta Spikesa, stvárneného známym predstaviteľom podobných rabiátskych postáv Lee Marvinom skĺznu na šikmú plochu, z ktorej niet návratu a ich neutešenú situáciu budú musieť rozlúsknuť kolty.(27.5.2010)

Tři mladí farmářští synci z Texasu, vypudnuvše z domova, sní o velkém dobrodružství. Po nešťastném přepadení se zdá jejich návrat k občanskému životu zcela vyloučen. Upnou se na stárnoucího bankovního lupiče Harry Spikese (Lee Marvin), ale jejich sny čeká jen rozčarování... Poutavý "nový western" o tvrdé deziluzi.(6.6.2005)

• - Herec Robert Beatty, který má hrát postavu šerifa, se ve filmu vůbec neobjeví, ačkoliv je uveden v titulcích. (Zdroj: ČSFD.cz)