Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2011, 102 min

Když jsem si pouštěl tento film, věděl jsem o něm jen jedinou věc - že tam hraje Elizabeth Olsen. Nevěděl jsem příběh filmu, nevěděl jsem, že to je režisérův debut, nic. A možná proto mě to tak překvapilo. Martha Marcy May Marlene je dost působivé komorní drama, které je neskutečně uvěřitelné, především díky hercům. Ne příliš známí (i když u Elizabeth se to změní a věřím tomu, že za pár let ji bude znát daleko více lidí) přesto hodně dobří herci tomu dodávají punc opravdovosti a divák se tak může více přiblížit postavám jako takovým. Navíc ta všudypřítomná temnota a paranoia, která prostupuje celým filmem… k plnému počtu mi chyběla snad jen nějaká opravdu zapamatování hodná scéna či více detailů o sektě jako takové a hlavně o hlavní hrdince. Jinak jsem hodně překvapen, ale co je hlavní, spokojen. A když si uvědomím, že to je režisérův debut, nezbývá mi než smeknout. 80 %.(25.2.2014)

• Guzo

Dost slabé. Jak už je tu několikrát zmíněno, celkově je to takové pomalé, utahané, děj se v podstatě nikam neposouvá a postavy už vůbec ne. Přitom podle mě nebylo vykročeno špatným směrem, herci i hlavní myšlenka jsou v pořádku, ale chtělo to uchopit lépe. Film navíc sráží dost úděsný konec, horší jsem neviděl ani nepamatuji. 40 %(27.2.2014)

Můj tajný tip na letošní nominace Cen akademie. Skoro pokaždé se mezi nominovanou desítku vklíní nějaký ten mrazivý thriller, stavící převážně na prostředí, komunikační syrovosti a výborných hereckých výkonech - loni to byly hned dva filmy, podobně syrová Winter's Bone a v hereckých kategoriích ještě Blue Valentine s Ryanem Goslingem a Michelle Williams. Mimochodem, ani jeden ze zmíněných nebyl v ČR v kinodistribuci a zatím ani nevyšel na DVD.... co dodat? Jen že MMMM je film, který se nebude zdaleka líbit každému.(29.11.2011)

• Pedestrian

Martine, ať tě ani nenapadne přidat se k podobné sektě! Nevázaný sex, zahradničení, prohlídky honosných domů a nezájem o kariéru, by jistě mohly být lákavé vyhlídky. :) Ale k filmu. S Marcy mám podobný problém jako se Snowtownem. Občasnou nesrozumitelnost zejména v přechodech do flashbacků. Mínusem je pak i celková nepopisnost, tak typická pro tyhle indie filmy. Tenhle film je totiž mnohem zajímavější v tom, co si o něm přečtete na internetu (např. podobnost s "Rodinou" Charlese Mansona), než v tom, co sám interpretuje. 50 % a jsem v očekávání, co bude s Martinem dál...(26.2.2012)

On to není vůbec špatný film. Většina lidí ale nejspíš nezkousne absenci nějakého smysluplnější děje. Škatulka thriller je dobrý hoax, protože zde není žádný zvrat, žádné rozuzlení, ba ani žádný závěr. Příběh přešlapuje a mizí kdesi v dáli, tak jako pohled zbloudilé Marcy, jejíž osud a vnitřní pochody zůstanu utajeny už nejspíš navěky. Ikdyž ono "navěky" by nebylo vůbec zlé, pokud by šlo alespoň v závěru trochu víc cítit. Film totiž končí tak, že prostě a náhle jen přestane přešlapovat. Odnesl jsem si však poselství. A to, že žádná společnost není horší či lepší než ty ostatní, protože žádná vás nepřijme cele takového, jaký jste. Každá vás bude chtít zotročit přemírou norem a pravidel. A mně tohle poselství i docela stačí. 66%(27.9.2012)

• - Elizabeth Olsen (Martha) byla do své role obsazena jen dva týdny před začátkem natáčení filmu. (Terva)