Jamieho revoluce ve stravování (TV pořad)

Food Revolution

Reality-TV

USA, 2010, 12x60 min

Každý normálny človek ihneď pochopí o čo tu ide. To aby už opäť medicína pokročila o poriadny skok, pretože vychovávame ďalšie generácie, ktoré budú mať ohromné zdravotné problémy kvôli tomu ako sa stravujú teraz. Nie je normálne, aby šesť, sedem ročné dieťa nevedelo ako vyzerá zemiak, paradajka, resp. ešte horšie – aby nevedelo čo to vlastne je. Donedávna som si myslela, že na školách v Británii sú stravovacie návyky a systém = katastrofa, ale na školách v USA je to ešte horšie – poniektoré deti (samozrejme česť výnimkám, nehádžeme všetkých do jedného vreca) ani nevedia používať nôž alebo vidličku. No vlastne na čom by im to aj bolo, keď na tie žbrndy, ktoré jedia to asi ani nepotrebujú. Potom to nevyzerá ako školská jedáleň, ale skôr ako „rýchlovýkrmňa“. Hovoríme o krajine, ktorá má najprestížnejšie Univerzity na svete, a ktorá poslala človeka na mesiac a pri tom poniektoré deti nepoznajú, čo je to zemiak a paradajka a to tieto plodiny pochádzajú práve z Ameriky . ----------- Dôležité je brať do úvahy, že toto nie je problém len školstva, ale predovšetkým hlavne rodičov, ktorí nenaučili svoje deti základné veci – a v ostatnom rade je to problém spoločenský, ktorý siaha od rozpočtu v školskej jedálni, mastných kšeftov rôznych potravinárskych spoločností až po nariadenia vlády. Myslím, že dnes sa dá povedať, že toto je už problém aj globálny, pretože aj v Európe je stále viac obéznych ľudí, ktorí sa stravujú katastrofálne, vyplýva to z lenivosti, zo zlých návykov a tiež zo spôsobu života. Všetci majú možnosť to kedykoľvek zmeniť, pretože dostupné riešenia, ktoré poznali už aj naši predkovia – a dokonca rýchle a lacné - sú všade, len ich treba vidieť, na to stačí použiť jednoduchý sedliacky rozum.(22.4.2012)

Úžasné. Jamie propaguje v najnezdravšom meste sveta zdravú stravu a dokonca sa mu to darí. Neviem nakoľko je to reality show, ale ako už spomenul F.man - hlavné je to, že táto relácia môže veľa zmeniť a nie je to len tradičný výplach mozgu, ktorý môžeme vidieť u väčšiny podobných relácií. Niektoré fakty zo života miestnych ľudí vyrážajú dych, ale je dobré informovať o tom priamo. Občas sa vyskytovalo dosť veľa sentimentu a mám pocit, že to bolo úmyselné, ale vzhľadom na veľkú užitočnosť tohto programu mi to nevadilo.(9.6.2010)

Konečně zase někoho napadlo, aby se v ve školních jídelnách, v nemocnicích a podobně jedlo zdravě. V dnešní době jsou lidé čím dál více závislí na fastfoodech a polotovarech. Ale tohle chce Jamie změnit. Jeho nápad se mi moc líbí. Nejde totiž jenom o dospělé, kteří si "úmyslně" ničí zdraví, ale tito dospělí dávají takové jídla svým dětem. O to je to smutnější. Nejde pouze o obezitu, která se mimo jiné u dětí vyskytuje mnohem častěji, ale o zdravý růst, který je pro ně pro život nejdůležitější. Špatnou stravou se děti nebudou vyvíjet a tohohle si je Jamie vědom. Všímá si, že se rodiče většinou vymlouvají, proč jejich děti jí polotovary a jídla z fastfoodu. Prostě jsou jen líní a neuvědomují si, že udělat normální zdravé jídlo je mnohem snazší, a pochopitelně levnější než si myslí. 4, 90*.(19.7.2012)

Ten chlap mě inspiruje. Má zaujetí, vášeň pro věc a dává do toho celé své srdce. A když se mu něco nepodaří, tak stejně nepřestane a hledá nové způsoby a nikdy se nevzdává. Nevím, na kolik je to pravdivé a nakolik nafilmované, ale na tom upřímně zas tak moc nezáleží. Hlavní je pozitivní odkaz, který tento seriál nese. Já nejsem proti fast-foodům, ráda si tam občas zajdu. Ale rozhodně prosazuju to, že lidi by měli více přemýšlet nad tím, co jí, protože správná strava může vyřešit spoustu fyzických i psychických problémů, únavu, stres... může fantasticky změnit váš život. A to je to, co vidím jako hlavní poselství tohoto seriálu.(21.8.2012)

Po třech dílech jsem z téhle "Reality show" nadšen. Oliverovo zapálení a snaha vypadá hodně upřímně (slzy při kritice městečka) a já mu fandím. Navíc to co ukazuje ABC o místní stravě / výchově člověku až vyráží dech. Aby děti v sedmi letech nedokázali poznat brambor či rajče a neuměli držet nůž... To je vážně moc. Jasně že je to "jen" reality show o sledovanosti, ale vyjimečně točená (snad) s opravdovou snahou něco změnit.(7.4.2010)