Jamieho revoluce ve stravování

Reality-TV
USA, 2010, 12x60 min

Účinkují:

Jamie Oliver, Ryan Seacrest

Jamieho revoluce ve stravování začala v Huntingtonu, dle statistik místem s největším počtem obézních lidí. Jamie přijíždí do města a otevírá tam „kuchyň“, kam může kdokoli zajít a zdarma dostat lekci vaření. Tímto Jamie usiluje o to, aby lidé opět začali doma vařit a nejedli pouze jídla z fastfoodu, jak činili doteď. (Zuzitto)

Sinn

Britský hrdina v hlavní roli šílené americké reality show. Myšlenka fajn, ale některé scénky si vážně mohli odpustit. Proč se mám dívat na to, jak se třikrát rozbrečí ta samá tlustá teen holka, která může kvůli své váze do pěti let zemřít? Tak tolik nežeru, když to vím, ne? Celé to působí šíleně nahraně, tahle Amerika mě už vážně nebaví. Ale Jamieho vaření mám ráda a je sladký, tak dokoukáno. ()

Pacco

Vypadá to jako pohádka. Ve skutečnosti spíš jde o realitu vmanipulovanou do žárnových prvků pohádky, kdy Jamie jako chrabrý rytíř bojuje se svými artyčoky proti kapitalisticky bezduchému hranolkoidnímu systému konzumu. Nevěřila jsem černobílému rozdělení postav podle stravování (tím pádem zastánci toho zlého stravování spadali do kategorie „zlí/blbí idioti“) a otázkou pro mě zůstává, zda se vše odehrálo přesně, jak nám to syžet předkládá. /// Zase ale budu věřit, že někomu mohl tento pořad opravdu pomoci ve stravování…protože někteří američané/lidé prostě potřebují pohádky. ()

F.man

Po třech dílech jsem z téhle "Reality show" nadšen. Oliverovo zapálení a snaha vypadá hodně upřímně (slzy při kritice městečka) a já mu fandím. Navíc to co ukazuje ABC o místní stravě / výchově člověku až vyráží dech. Aby děti v sedmi letech nedokázali poznat brambor či rajče a neuměli držet nůž... To je vážně moc. Jasně že je to "jen" reality show o sledovanosti, ale vyjimečně točená (snad) s opravdovou snahou něco změnit. ()

BigDeal

Nejde o žiadne lekcie varenia a nepovedal by som ani, že ide o klasickú reality show. Food Revolution mi skôr pripomína dokumentárne filmy, ktoré tvrdia,že naša konzumná spoločnosť je riadne skazená. A ona skazená aj je - Jamie zavíta do mestečka Huntington, ktoré je podľa štatistík "najtučnejším" a teda najnezdravším mestečkom v USA a že štatistiky neklamú vidíme takmer okamžite; deti dostávajú na raňajky pizzu, na obed hamburger (v školskej jedálni!), nevedia jesť s nožíkom, nevedia, ako vyzerá rajčina, či zemiak a mamičky im balia k obedu čipsy s cukríkmi. Na rozdiel od klasických dokumentov, Jamie nielen problémy ukazuje, ale sa ich snaží aj riešiť tým, že by sa zaviedla do jedální zdravá strava. A ide to teda sakra ťažko! Na moje prekvapenie je väčšinou obyvateľov nenávidený, braný ako votrelec, ktorý sa snaží meniť to, čo (vraj) funguje. Jamie teda musí riešiť problémy s financiami, ľudskými návykmi na fast food jedlá, byrokraciou (v USA sú hranolky brané ako zelenina!), ale aj kuchárkami, či moderátorom miestneho rádia. Nehľadiac na to, že Jamie bojuje za dobrú vec, funguje Food Revolution aj ako riadne návyková TV Show, ktorá vo vás vyvolá viac emócií, ako kadejaká talentová súťaž. Zaslúžená výhra Emmy! ()

hunty

F.man má pravdu, že je to jen tv-show, ale taky v ní vidím tu vyjímečnost a překvapivě jim to zatím žeru (snad ted beef mezi rádiem a Jamiem není zkonstruován:). Trochu Polreicha a "Jste to, co jíte" dohromady, vše ale ve větším měřítku a přímo na amerických školách, tak uvidíme, jestli to nebude jen lákačka na ABC. Třetí díl byl poměrně emotivní a "Jamie's gang" by ještě mohl do budoucna zabavit, tak ho snad uvidíme i nadále. ()