Jamieho revoluce ve stravování

Reality-TV
USA, 2010, 12x60 min

Účinkují:

Jamie Oliver, Ryan Seacrest

Jamieho revoluce ve stravování začala v Huntingtonu, dle statistik místem s největším počtem obézních lidí. Jamie přijíždí do města a otevírá tam „kuchyň“, kam může kdokoli zajít a zdarma dostat lekci vaření. Tímto Jamie usiluje o to, aby lidé opět začali doma vařit a nejedli pouze jídla z fastfoodu, jak činili doteď. (Zuzitto)

hunty

F.man má pravdu, že je to jen tv-show, ale taky v ní vidím tu vyjímečnost a překvapivě jim to zatím žeru (snad ted beef mezi rádiem a Jamiem není zkonstruován:). Trochu Polreicha a "Jste to, co jíte" dohromady, vše ale ve větším měřítku a přímo na amerických školách, tak uvidíme, jestli to nebude jen lákačka na ABC. Třetí díl byl poměrně emotivní a "Jamie's gang" by ještě mohl do budoucna zabavit, tak ho snad uvidíme i nadále. ()

Paity

Líbí se mi, že Jamie Oliver neusíná na vavřínech, nebo ho také jeho agent nenechá, co já vím. Každopádně jednou je to pořad o vaření (klasika), pak zve své známíé "jakoby" k sobě domů na jídlo, pak jezdí po Evropě, třeba Itálii a tam vaří místním jejich vlastní jídla a teď "školí" své vlastní obecenstvo ve vaření. Paráda. ()

BigDeal

Nejde o žiadne lekcie varenia a nepovedal by som ani, že ide o klasickú reality show. Food Revolution mi skôr pripomína dokumentárne filmy, ktoré tvrdia,že naša konzumná spoločnosť je riadne skazená. A ona skazená aj je - Jamie zavíta do mestečka Huntington, ktoré je podľa štatistík "najtučnejším" a teda najnezdravším mestečkom v USA a že štatistiky neklamú vidíme takmer okamžite; deti dostávajú na raňajky pizzu, na obed hamburger (v školskej jedálni!), nevedia jesť s nožíkom, nevedia, ako vyzerá rajčina, či zemiak a mamičky im balia k obedu čipsy s cukríkmi. Na rozdiel od klasických dokumentov, Jamie nielen problémy ukazuje, ale sa ich snaží aj riešiť tým, že by sa zaviedla do jedální zdravá strava. A ide to teda sakra ťažko! Na moje prekvapenie je väčšinou obyvateľov nenávidený, braný ako votrelec, ktorý sa snaží meniť to, čo (vraj) funguje. Jamie teda musí riešiť problémy s financiami, ľudskými návykmi na fast food jedlá, byrokraciou (v USA sú hranolky brané ako zelenina!), ale aj kuchárkami, či moderátorom miestneho rádia. Nehľadiac na to, že Jamie bojuje za dobrú vec, funguje Food Revolution aj ako riadne návyková TV Show, ktorá vo vás vyvolá viac emócií, ako kadejaká talentová súťaž. Zaslúžená výhra Emmy! ()

Mauric

Chápu, že je to natočené pro americké diváky, což zrovna není můj šálek čaje, ale takových snílků, jako je Jamie, potřebuje svět plný kamión. Je to sice přehnaně černobílé, zbytečně hrající na city a mnohdy až přílišně schématické, ale pokud to někomu změní život k lepšímu, tak skousnu i povícero dalších kvalitativních nedostatků. Po technické stránce: 65%, srdcem: 100%. ()

lareinna

Každý normálny človek ihneď pochopí o čo tu ide. To aby už opäť medicína pokročila o poriadny skok, pretože vychovávame ďalšie generácie, ktoré budú mať ohromné zdravotné problémy kvôli tomu ako sa stravujú teraz. Nie je normálne, aby šesť, sedem ročné dieťa nevedelo ako vyzerá zemiak, paradajka, resp. ešte horšie – aby nevedelo čo to vlastne je. Donedávna som si myslela, že na školách v Británii sú stravovacie návyky a systém = katastrofa, ale na školách v USA je to ešte horšie – poniektoré deti (samozrejme česť výnimkám, nehádžeme všetkých do jedného vreca) ani nevedia používať nôž alebo vidličku. No vlastne na čom by im to aj bolo, keď na tie žbrndy, ktoré jedia to asi ani nepotrebujú. Potom to nevyzerá ako školská jedáleň, ale skôr ako „rýchlovýkrmňa“. Hovoríme o krajine, ktorá má najprestížnejšie Univerzity na svete, a ktorá poslala človeka na mesiac a pri tom poniektoré deti nepoznajú, čo je to zemiak a paradajka a to tieto plodiny pochádzajú práve z Ameriky . ----------- Dôležité je brať do úvahy, že toto nie je problém len školstva, ale predovšetkým hlavne rodičov, ktorí nenaučili svoje deti základné veci – a v ostatnom rade je to problém spoločenský, ktorý siaha od rozpočtu v školskej jedálni, mastných kšeftov rôznych potravinárskych spoločností až po nariadenia vlády. Myslím, že dnes sa dá povedať, že toto je už problém aj globálny, pretože aj v Európe je stále viac obéznych ľudí, ktorí sa stravujú katastrofálne, vyplýva to z lenivosti, zo zlých návykov a tiež zo spôsobu života. Všetci majú možnosť to kedykoľvek zmeniť, pretože dostupné riešenia, ktoré poznali už aj naši predkovia – a dokonca rýchle a lacné - sú všade, len ich treba vidieť, na to stačí použiť jednoduchý sedliacky rozum. ()