Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film, natočený podle stejnomenného slavného románu Edny Ferberové, líčí typický úsek z americké historie - osidlování Divokého západu koncem 19. století. Yancey Cravat (Richard Dix) a jeho žena Sabra (Irene Dunne) přicházejí do Oklahomy, aby tu založili noviny. Po počátečních obtížích jejich podnik začne vzkvétat. Když vláda povolí osidlování nové země, dobrodruha Yanceyho už nemůže v městě nic udržet. Jeho manželka sama dál řídí noviny, on však vyrazí znovu na cestu. Na novém působišti se vrhne na politiku a posléze je dokonce zvolen jako senátor do Kongresu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1931. . Predstaviteľ hlavnej úlohy Richard Dix mi v mnohom pripomínal herca Benicia Del Tora, v tvári, herectve, aj ten výraz mali podobný. Svoju úlohu zahral celkom slušne, s porovnaním s ostatnými chabými výkonmi, asi jediný herec ktorý mi tam bol sympatický avšak pri prestrelkách to bolo aj s ním hrozné. Svoju zbraň držal neustále u boku, vyzeralo to dosť trápne. Prvá polovica filmu bola v duchu slabučkého Westernu. Druhá už bola čisto pseudo-životopisná dráma. Nebolo to podľa môjho vkusu ()

metfor

všechny recenze uživatele

Jedna paní zřejmě sloužila jako předloha pro Monty Pythonovské dámy. Hlavní hrdina zas vypadal na příbuzného Mirka Dušína a Supermana. Jako aktuální záležitost mi přišlo jeho odhodlání coby novináře psát kdykoli o čemkoli, co považuje za důležité, byť by ho to mohlo stát život. V dnešní době by podobně stál před cancel culture. Film byl pro mne cenný tím, že zobrazoval pro nás už historické, leč tehdy skoro soudobé události, šel jen čtyřicet let do minulosti, takže asi předměty a chování lidí byly zachyceny věrně. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Cimmaron je další ze zapomenutých oscarovek. Nabízí klasický americký příběh rozvitý do období 1889-1929 a sledovaný z pohledu jedné rodiny. Je to v podstatě totéž co Cavalcade z roku 33, akorát zasazený do amerických reálií. Musím uznat, že první půlka z Divokého západu má něco do sebe, takové to budování městečka od počátku je výborné, je tu i jedna přestřelka. Ale jinak je to vlastně drama převlečené za western, řeší se tu práva indiánů nebo žen a navíc hlavní hrdina se chová jak totální idiot (odejde si tu na pět let, tu na dýl). A hlavně je to moc dlouhé, průměrně zahrané, natočené. Drama roku 1931, leč v porovnání s pár filmy z téhož roku bych Cimmaronu zlatou sošku rozhodně nedal. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Více než dvouhodinové rodinné drama s prvky westernu o založení státu Oklahoma. Vadily mi tam ty velké časové skoky, díky kterým byl příběh (sám o sobě ne špatný) hodně zkratkovitý a epizodický a nedržel příliš pohromadě, dále mě dost štvalo nelogické jednání některých postav a k nikomu jsem si nevytvořil žádný velký vztah. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jedná se v podstatě o klasický bildungsroman, kdy sledujeme jednu rodinu, která se rozvíjí a stárne na Divokém západě, jenž prochází hodně zásadními změnami. Snažíme se pak prostřednictvím této rodiny pochopit dějiny. Asi jsem westernový typ, protože tohle dramaticky-politicky-sociální pojetí mě moc nebavilo. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama