Jedná se v podstatě o klasický bildungsroman, kdy sledujeme jednu rodinu, která se rozvíjí a stárne na Divokém západě, jenž prochází hodně zásadními změnami. Snažíme se pak prostřednictvím této rodiny pochopit dějiny. Asi jsem westernový typ, protože tohle dramaticky-politicky-sociální pojetí mě moc nebavilo.(24.3.2017)

Cimmaron je další ze zapomenutých oscarovek. Nabízí klasický americký příběh rozvitý do období 1889-1929 a sledovaný z pohledu jedné rodiny. Je to v podstatě totéž co Cavalcade z roku 33, akorát zasazený do amerických reálií. Musím uznat, že první půlka z Divokého západu má něco do sebe, takové to budování městečka od počátku je výborné, je tu i jedna přestřelka. Ale jinak je to vlastně drama převlečené za western, řeší se tu práva indiánů nebo žen a navíc hlavní hrdina se chová jak totální idiot (odejde si tu na pět let, tu na dýl). A hlavně je to moc dlouhé, průměrně zahrané, natočené a v porovníní s pár filmy z téhož roku bych Cimmaronu zlatou sošku rozhodně nedal.(24.9.2015)

Vážna problematika Američanov koncom 19. storočia a nevyhnutné osídľovanie, ktoré ale kazí zaobchádzanie s nevinnými obyvateľmi. Z tohoto hľadiska sa tvorcovia držali laťky. Táto filmová adaptácia je ale vyslovene veľmi veľmi priemerná, ale s krásnymi obrazmi na komparzistov a dobové okolie s pár žánrovými pozlátkami. Komorné momenty sú ale rozvlákle a nezáživné (samozrejme až na výnimky-koniec napríklad). Max Steiner dáva na začiatku a na konci jednu zo svojich kultových westernových kompozícií a zachraňuje "cool feeling". U mňa zatiaľ bezpečne najslabší oscarový film - 55-60% (je to až k neuverenie, aké klasiky boli úplne ignorované akademikmi a čo s prehľadom víťazilo). Ale opäť sa to dá pozerať z inej nadšeneckej perspektívy, kde bude divák kvitovať zaslúženého oscara (opäť raz vec názoru).(28.9.2013)

• JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1931. . Predstaviteľ hlavnej úlohy Richard Dix mi v mnohom pripomínal herca Benicia Del Tora, v tvári, herectve, aj ten výraz mali podobný. Svoju úlohu zahral celkom slušne, s porovnaním s ostatnými chabými výkonmi, asi jediný herec ktorý mi tam bol sympatický avšak pri prestrelkách to bolo aj s ním hrozné. Svoju zbraň držal neustále u boku, vyzeralo to dosť trápne. Prvá polovica filmu bola v duchu slabučkého Westernu. Druhá už bola čisto pseudo-životopisná dráma. Nebolo to podľa môjho vkusu(24.2.2013)

Více než dvouhodinové rodinné drama s prvky westernu o založení státu Oklahoma. Vadily mi tam ty velké časové skoky, díky kterým byl příběh (sám o sobě ne špatný) hodně zkratkovitý a epizodický a nedržel příliš pohromadě, dále mě dost štvalo nelogické jednání některých postav a k nikomu jsem si nevytvořil žádný velký vztah.(18.7.2011)