Zabil jsem svou matku

(festivalový název)

I Killed My Mother

Drama / Životopisný / Psychologický

Kanada, 2009, 96 min

Kdo někdy nenáviděl svou matku? Tolik pravdivé a ze života.(28.8.2010)

3,5. Čakal som viac, ale na debut vôbec nie zlé (v niektorých mikro okamihoch som sa dokonca našiel). Okrem hercov treba vyzdvihnúť zárodky Dolanovej videoklipnej štylizácie a odvážne spracovanú tému problémového vzťahu matky a syna, ktorej sa dostalo patričnej hĺbky až vo fenomenálnej Mami! (aj keď tu sa už s hĺbkou dostavila aj väčšia miera maniery, ktorá nemusela sadnúť každému). Z raného Dolana mám však radšej jeho Imaginárne lásky a Laurenca.(13.9.2016)

Tak už podruhé musím obdivovat tohoto mladičkého a velice schopného režiséra, který se nyní projevil i jako talentovaný herec. Tento snímek mě skutečně oslovil také proto, že sama mám se svou matkou přinejmenším...komplikovaný vztah, s podobnými střídajícími se obdobími klidu a hádek, takže jsem docela chápala, co oba prožívají, ale zároveň jak nemožné někdy je najít společnou řeč.(27.12.2012)

Silné téma, nádherná hudba a talentovaný mladý režisér, na jehož další snímky jsem velmi zvědavá.(13.12.2010)

Veľmi osobitý film, silné téma a hlavne na debut mladého režiséra celistvý a precízny celok.Nie je až toľko filmov, z ktorých emócie idú až na dreň.(25.2.2011)

Syn je fracek, matka je kráva, blbost v rodině je zřejmě dědičná. Autor asi moc četl Freuda (a pokud ho nečetl, tak by měl navštívit nějakého psychoanalytika!). Ale je to hrozně pěkně natočené, zábavné a nevšední. Přímo se vybízí srovnání s Imaginárními láskami, které z tohoto souboje vycházejí jako trochu slabší.(19.1.2013)

Prekrásny film s množstvom pravdivých myšlienok: Matka a syn nemôžu byť priatelia. Matku môžeš nenávidieť, ale nemôžeš ju nemilovať.(8.6.2013)

Mladý nadějný režisér, scénárista a herec Xavier Dolan tímto údajně částečně autobiografickým snímkem nejen řeší svůj vztah s matkou, ale zároveň též dokazuje, že v něm už v tlak mladém věku třímá značný potenciál (grr je mladší než já, asi bych měl též něco natočit ). Musím vyzdvihnout práci s hudbou a kamerou, ale také je třeba říct, že bych nechtěl být ani na straně matky ani syna, oba se chovají hnusně, protivně, furt křičí a navíc nějakou divnou francouzštinou ..(8.2.2013)

• Piggsy

Velmi nudné drama o nevychovaném přitepleném spratkovi, který by ze všeho nejvíc potřeboval dostat pár facek a navštívit psychiatra.(9.1.2011)

Je to o mnoho lepší než Imaginární lásky. Nejvíce je stejně fascinující ten fakt, že to dal do kupy 21. letý fakan, sám to sepsal, sám to zrežíroval a ještě si vzal hlavní roli. Klobouk dolů před ním. Jinak děj je zajímavý a postava matky je místama opravdu na facku. A snad nespoileruju, pokud řeknu, že žádné vraždění se tam neděje.(29.1.2011)

Dolanův debut si zasluhuje pozornost nejenom vzhledem k věku samotného režiséra. Jeho filmařský přístup je totiž nesmazatelně osobitý a zapamatovatelný. Na něčí vkus si možná až příliš libuje v estetickém manýrismu, ale to bohatě kompenzuje jeho herecký tandem s Anne Dorval věrohodně vyobrazující konflikt mezi matkou a synem. Byť je tento pokrevní svazek vůbec nejsilnějším poutem, jaké známe, snímek popisuje nutnost hledání si k sobě vzájemné cesty v podobě respektu k druhé osobnosti. Když už se však filmoví hrdinové rozhodnout tuto pomyslnou cestu vstříc druhému vystavět, jejich úsilí se nesetkává s úspěchem a napětí mezi odi et amo přetrvává. Co se audiovizuální složky týče, na film je díky Dolanu uměleckému cítění takříkajíc radost pohledět. Hudbu používá střídmě a citlivě ji zasazuje do míst, kam naprosto zapadá.(10.5.2011)

Hysterické a afektované...ztrácím iluze o umírněnosti severských národů. Nejhorší na tom je, že ani syn ani matka nemají pravdu. Film je natočený nijak objevným, ale líbivým stylem, který mám rád. Artové až běda, ale zábavné (tím se u mě film patrně minul účinkem, docela jsem se smál, i když by mi asi mělo být do pláče).(3.8.2012)

Režisérsky debut Xaviera Dolana, ktorý si v tomto filme zahral aj hlavnú rolu a napísal aj scenár. A to mal v dobe uvedenia tohto filmu /2009/ iba 20 rokov! Stvárnenie veľmi komplikovaného vzťahu matky a jej syna nebolo, napriek názvu, až také úderné ako som zvyknutý z novších Dolanových filmov. Napriek tomu veľmi kvalitný debut s ktorým Dolan dobil festival v Cannes. 70%(10.8.2016)

Nechápu, jak ji Hubert může tak absolutně nenávidět a přitom ji o pár hodin později vyznávat lásku. Jestlipak to takhle zažíval v tom samém věku samotný Dolan? Možná, ale nějak tomu i tak nevěřím. Ono to je taky tím, že nedospělí vztahy vidí dosti černobíle. A matky už vnímají šedivě. Leda takto? No každopádně myslím, že je Xavier talentovaný.(23.9.2011)

Úžasné, úžasné, úžasné!!!! Pravda, zpočátku jsem byla znechucena hysterickými výlevy, ale postupně jsem tomu propadala čím dál více. Šestnáctiletý puberťák a matka. Kolikrát už jsem tohle viděla naživo. Nejlepší byla ta jejich vzájemná podobnost v povaze. Názory se různí, ale ta povaha... Není čemu se potom divit, že lítají hromy a blesky. Chápala jsem Huberta. V šestnácti letech má snad každý, aspoň na chvíli pocit nenávisti. Ale míváme k tomu sourozence, nebo oba rodiče, prarodiče. Ale jedináček zavřený doma pouze s hysterickou manipulativní matkou... Jinak to dopadnout nemohlo. Umělecké provedení filmu jak střihově, tak kamerově, barevně i světelně bylo úžasné. Použití známých maleb, coby umělecká podpora - výtečné. O hereckých výkonech Xaviera ani nemluvím - brilantní.(6.7.2013)

• KOZEL84

To už se musím smát,jak při všem co mi v současném filmu leze na nervy,narazím na zapadlé soustředění všech mých filmových nočních můr.Původní název byl,počítám,''Jak se pubertální,labilní,teatrální a hysterický gay hodinu a půl hádá se svou labilní,hysterickou matkou,která nikdy neměla mít dítě''.Slovo,které ve všech směrech vystihuje tohoto hada,co sem si hřál na hadru,je slovo nabubřelý!Ovšem je-li vám kolem patnácti,zříte spoustu pravdy.Věty typu ''Nikdy na tebe nezapomenu''(paní učitelka asi viděla prvního pubert'áka co si nerozumí s rodičem),''Proč nemůžu být jako ostatní''(chlapec ve své teatrálnosti netuší,že je jedno obrovské klišé),nebo nedejbože vyděračská scéna,kdy našeho hrdinu skopou dva homofobní kreténi,což by si spíš přál-to aby zdůraznil,jak moc trpí a nemá to lehké,když mu mamka nechce v šestnácti platit podnájem a tlačí ho zlaté střevíčky,už by jednoho snad i urážely.A jako kdyby toho bylo málo,tak si ještě myslí,že je je umělec,když pocáká stěny barvou a ojede přitom Čezare Boržu (tohle mohlo být zajímavé,když to někdo udělal poprvé,a pak už nikdy).Objektivně by z Dolana mohl být i režisér,když si nebude psát scénáře,nebo z toho vyroste.Mě stačilo.(12.10.2011)

Pro mě to byl druhý režisérský kousek od Dolana (první byl Imaginární lásky). Kdybych měla srovnat, tak filmem Imaginární lásky více zapůsobil. Je opravdu vidět, že se zlepšuje, všímá si chyb a pracuje na detailech. Fakt smekám...tak mladý a tak šikovný. :) A teď k filmu : franocuzština - hltala jsem každý jejich slovo,hudba krásná, barvy též ( velmi zajímavá scénka s vymalováním kanclu), citáty a myšlenky inspirující a hlavně z života. Co víc chtít...4 hvězdy (i ve srovnání s Imaginárními lásky) 79% :)(29.8.2011)

Il n´est d´autre chose à tuer dans cette vie que l´ennemi intérieur, le double au noyau dur. Le dominer est un art. (Pokud je nutné se v životě s něčím prát, tak jen s tím špatným uvnitř nás. A zkrotit ho - to je umění.) Nejhezčí gay sexuální scéna.(13.2.2012)

Nebyla jsem si tím filmem jistá. Po prvním shlédnutí to byl vážně silný zážitek, ale dokáže se něco takového umístit v mých top? Už asi tušíte...ANO, dokáže! Zatraceně dobrý na někoho, kdo si scénář vycucal z prstu v 17 letech. Při dalším a dalším shlédnutí mě čím dál tím víc fascinuje hodně artové pojetí, které se pro mě stává téměř alfou a omegou snímku. A upřímně - novinová scéna musí rozproudit krev v žilách každého.(13.6.2012)

Já vlastně ani nevím, co se mi tak moc líbilo.. ta Hubertova rozervanost, to jak jedná, jak řeší problémy to jak tíhne k umění..to jak jsem mu v mnoha věcech podobná. Ačkoli já svou matku miluji, jeho svět děsně chápu. Asi víc než bych chtěla..jsem stejná Huberte.. Za mě jedinečných 5*..(22.9.2012)

Podobáš se rybě z hlubin - slepé, ale svítící jasným světlem. Každý to určitě někdy zažil, zvlášť pokud vyrůstal bez otce. Vztahy s matkami bývají často vyhrocené, někdy míň, někdy víc, a to hlavně v tomhle období dospívání, kdy se člověk většinou hledá, utvrzuje v sobě a v podstatě se nejvíc začíná formovat. A pokud má k tomu ještě pocit jisté odlišnosti od ostatních, na svůj věk duševní vyspělosti, potom nabývá o to víc dojmu, že ho rodiče nechápou a nic nedělají správně. Matku ale nelze tím zvláštním, pro nikoho jiného určeným, druhem lásky nemilovat a přesně tohle J’ai tué ma mère ukazuje. Před Xavierem (ještě navíc fešákem) tak divák nemůže nic jiného než smeknout. V devatenácti se mu podařilo napsat a natočit audiovizuelně a obsahově skvělý film, ze kterého si něco odnese každý - protože každý si aspoň trochu něčím podobným prošel. Bez debat.(4.8.2013)