Až na kraj světa (TV seriál)

Journeys to the End of the Earth

Land of Fear, The

Dokumentární

Austrálie, 1999, 13x50 min

Škoda že to dávají v neděli odpoledne a ještě ke všemu v létě čili šance že uvidím všechny díly je téměř nulová, ale musím se přiznat, že bych rád, protože už po jednom díle můžu říct, že je na co se dívat a co poslouchat. Vlastně ani nevím jaký díl v pořádí jsem viděl - LIDÉ OHNĚ: IRÁN - Moc potřebný cestopis, hlavně proto že výrobci pravdy a stavitelé veřejného mínění média, vytvořili na Irán a o Iráncích naprosto zcestný pohled a právě tenhle díl věci dává na pravou míru. Poznáme obyčejné Iránce v podobě o jaké jsem slyšel od jiných cestovatelů tedy jako přátelské, otevřené lidi, kteří nevahájí pozvat cizince k sobě domu a podělit se s ním o jídlo i pití. Irán, stejně jako každá země má své zvyky a tradice a jeden z nich si tady průvodce pořadu dokonce vyzkouší ! Průvodce na první dojem působí hodně nedobrodružně, ale zdání klame a po chvilce mě ten australskej kluk byl hodně sympatickej, zejména jeho sarkastický poznámky, tady si myslím že dabing hodně ubližuje. Snaha jít vstříc zažitkům, přicházet do styku z místníma a originální cestovatelský cíle dělají z pořadu mimořádně kvalitní, zábavný, ale i poučný zážitek. Svahilští Sindibáti - nádhera, pokud máte rádi námořní dobrodružství a slabost pro plachetnice bez monitoru a litujete že v rodním listě nemáte napsáno, mořský vlk, pak si dejte Tv do prostřed pokoje a udělejte kolem ní oslavnej taneček, protože tohle mořský putování po východafrickém pobřeží si ho fakt zaslouží. Možná to pro někoho může být nuda, ale kdo jednou držel v ruce kormidlo plachetnice byť třeba na Jadranském moři bude nadšen. Každá zastávka u břehu nás navíc zase obohatí o nějaký ten zvyk či tradici místních obyvatel. Z tohoto dílu jsem nadšen.(6.6.2011)

Prvý dokumentárny seriál Davida Adamsa, ktorý som videl. Ani po rokoch nenudí a navyše. Obsahuje niektoré, dnes už bohužiaľ drahocenné záznamy - napr. pravdepodobne posledné nakrútené zábery afghánskych sochov Buddhu, ktoré Taliban nanešťastie zničil iba o nejaký rok či dva neskôr. Tak trochu dokument, ktorý je momentkou stavu týchto lokalít koncom 90. rokov. Vrátane lokalít, ktoré už pravdepodobne nikdy znova nepovstanú vo svojej pôvodnej kráse.(15.6.2015)

Viděl jsem pouze díl o Afghanistanu. Ale dle všeho to vypadá, že nejde o tradiční západně mediální vymývání mozků o teroristech. Poutavý objektivní dokument. Pod pokličkou tisícileté historie.(12.1.2014)

8.-Hledání Iásóna a Argonautů , 9.-Ztracení afghánští Buddhové , 11.-Tajemství černých faraonů, 12.-Ztracený svět Rudých Khmerů, 13.-Staré libyjské válečné vozy(1.11.2012)

nerobím to často, ale tentokrát sa odvážim hodnotiť už po prvej videnej časti o Afghánskych Budhoch. Ten chlapík mi nie je zase až tak sympatický (je to profesiónálny fotograf z "vojnových oblastí"), klasický blonďaví austrálec, ktorého si dokážete predstaviť skôr niekde na surfe ako "na kraji sveta", ale po videní jedinej časti som musel uznať, že vie, ako sa správať v cudzích kultúrach, ako komunikovať s miestnymi a keď sa dá, dosiahnuť svojho (v tomto prípade natáčať na inak zakázaných miestach). Nepovyšoval sa, nevysmieval, nemal unáhlené závery a bolo vidno, že sa v tamojšej kultúre orientuje. Rozhodne chcem vidieť aj ďalšie časti...(18.1.2014)