Jsem číslo čtyři

• Austrálie

Sci-Fi / Thriller / Drama / Dobrodružný / Akční

USA, 2011, 105 min

• StarsFan

Zajímavý nápad, který je v konečném důsledku scénáristicky strašlivě nedotažený. Pokud č. 1, č. 2 a č. 3 byli zlikvidováni potichu a beze svědků, proč pro zabití č. 4 padne prakticky celé město? Má nějaký smysl, aby se č. 4 bránil svým pronásledovatelům, když proti němu stojí celá mimozemská civilizace? Jaktože se všichni mimozemšťani bez ohledu na rasu tolik podobají lidem? Není zvláštní, že si hlavní hrdina za nejlepšího kamaráda vybere náhodou zrovna člověka, který má v celém příběhu svou roli? Měl ten ťuťuňuňu pejsek nějaké hlubší poslání, než aby skupina pubertálních slečen v řadě za mnou při jeho poslední scéně sborově pronesla empatické: "Och!"? Normálně nejsem nějaký šílený rýpal, kterému vadí, že je děj historicky nepřesný nebo obsahuje chyby v kontinuitě (aneb v posledním záběru bylo pět jablek a v dalším je jich šest), ale autor I Am Number Four zjevně neovládá ani tu nejzákladnější logiku. Škoda, protože díry ve scénáři a digitálně velkolepý konec zabíjejí jinak poměrně originální námět o tom, jaké to je, když jste číslem v řadě těch, kteří mají zemřít. Nedůležitá poznámka: Vzhledem k lehce otevřenému závěru očekávám, že už teď se připravuje pokračování ve stylu I Am Number Five.(5.3.2011)

Při zpětném pohledu jsou jasné dvě věci: 1) že Caruso dostal obtížný úkol, když měl natočit první část očividně několikadílného akčního sci-fi příběhu; 2) že jestli někdy na tu filmovou dvojku (nebo klidně i trojku!) dojde, bude to nehorázná akce srovnatelná s těmi největšími blockustery několika posledních let. I Am Number Four totiž není ničím jiným, než jen nezajímavým rozjezdem pro jedno gigantické kulervoucí dobrodružství: -náct mi dávno není a líbilo se mi to.(17.4.2011)

Podhledy a práce se světlem ala Michael Bay, akce rovněž velmi dobrá, hlavní hrdinové sympatičtí, ale koncepčně je to ryzí béčko, které si naštěstí ani na nic nehraje. Vše vybuchuje tak jak má a nikdo ani s jiným koncem nepočítá. Naštěstí je to dynamické a v rámci mezí i zábavné. Neočekával jsem větší pecku, nedostal jsem pecku. Je to solidní akčňárna a pevně doufám, že nebude pokračování. Nemělo by vůbec nic co nabídnout.(21.7.2011)

Nechapu, co tu na to kazdej kyda za hnuj, me se to nahodou libilo. Jasne, je to vlastne takova variace na Stmivani a jeho pokracovani, jenze zatimco u sledovani Stmivani jsem nevedel, jestli se smat nebo brecet a bylo mi az trapne sledovat takovou sracku, tohle ma proste solidni atmosferu, dobre natocenou akci a paradni triky. Jasne, celej scenar je silne deravej, o vsech tech vetrelcich a jejich problemech se clovek nic moc nedozvi a ve vysledku to je proste jen pubertak se super schopnostma motajici se po malomeste, a prostredni cast filmu, kdy se sblizuje s mistnima, chodi do skoly a vlastne se nic nedeje, je lehce otravna. Ale vynahrazuje to uvod a hlavne zaver. Herci nic moc nehrajou a Pettyfer neni ani moc velkej sympatak, ale vylozene nenaserou (opet oproti Stmivani). Takze ve vysledku spokojenost, i pres mizerny hodnoceni me Caruso ani tentokrat nezklamal.(25.5.2011)

• Fr

,,JSME POSLEDNÍ SVÉHO DRUHU. TŘI Z NÁS UŽ JSOU PRYČ... MRTVÍ. LOVÍ NÁS JEDNOHO PO DRUHÉM, PO POŘÁDKU. VÍM, ŽE JSEM DALŠÍ NA ŘADĚ. JSEM ČÍSLO ČTYŘI“...... /// Daniel je borec, kterýmu se při romantickým večeru rozsvítí noha. Důležitý není, že je mimozemská zrůda, ale fakt, že ČÍSLO 3 JE MRTVÝ! Z Daniela se musí stát John a zmizet. Nejlepší by bylo, stát se neviditelným. No jo, ale řekněte to ženským! A ke všemu se v něm probudilo ,,dědictví“ – tedy schopnosti. Právě včas! Kryplové už jsou na cestě!... Žánrová rozpolcenost a scénáristická vykrádačka všeho, kde se jen trochu trochu objevují mladí lidé, hrdinové se schopnostmi a příšery. (K dokonalosti chybělo jen to, aby se (kdokoliv) proměnil v letadlo a nabral cestující.) ANO, SCÉNÁŘ JE OZDOBOU FILMU. (Když už by to mohlo bejt zajímavý a ONA mu v intimní chvilce řekne: ,,Můžeš mi to ukázat“ – tak debil začne svítit!) Malé děti se budou bát a dospělí budou znechuceni. Teenegerská stupidita, která svoji obludnost naštěstí předvede až v závěru, a která potěší milovníky CGI efektů, psů a ty, kteří nesnáší fotbalové stadiony. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem číslo 5 (slovy: pět). 2.) Jsem fanda filmů Jumper nebo třeba Percy Jackson. A taky těch, ve kterých se chodí na střední. 3.) Můj pes bejval zelená ještěrka. 4.) Jsem sběratel filmů z produkce Michaela Baye. 5.) Nebudu číst stejnojmennou knihu od Pittacuse Lore. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(9.5.2011)

• - Kedže všetci z rasy Mogadorianov merajú 210 cm, herci mali obuté špeciálne topánky Kangool, ktoré ich zvýšili o 18 cm a dodali im osobité držanie tela. (Very_kuul)

• - Do role Henriho byl obsazen Sharlto Copley. Nakonec ale z natáčení odstoupil a byl nahrazen Timothym Olyphantem. (darek kartac)

• - Na soundtracku se podíleli známí interpreti jako například kapely Kings Of Leon nebo zpěvačka Adele, ale i méně známí Jimmy Eat World nebo The Temper Trap. (toy79)