Gorily v mlze

Arne Glimcher

Stuart Baird

Scénografie:

John Graysmark

V tomto životopisném snímku ztvárnila Sigourney Weaver neuvěřitelný příběh ženy, která více než lidi milovala "své" gorily horské a za něž nakonec zaplatila svým životem. Její herecký koncert je obdivuhodný a scény s gorilami se zdají být až neskutečné a dechberoucí. Tento snímek je pro mě nejdojemnějším, nejkrásnějším a nejvěrohodnějším popisem části černého kontinentu a tvorů na něm žijících. S. Weaver zde předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů své herecké kariéry a společně s úžasnými gorilami připravili pro diváka bohémskou podívanou. Z dokonale zvolené hudby člověka až mrazí. Jediné co mi trošku vadilo byla místy málo barevně pestrá kamera. Tím pro mě hodnocení tohoto nadějě plného filmu končí.(24.9.2007)

Tenhle skvělej film jsem viděl de facto náhodou, ale ten pocit úžasu, napětí, strachu, dobrodružství, krásy, něhy, zhnusení a znechucení zároveň, jsem si v sobě tiše nesl spoustu dalších let... ■ Vzpomínky jsou sice zrádné a mnohdy nám lžou, ale přesně si pamatuju, jako by to bylo dnes, když film končil, jak jsem si utíral z tváře slzy, ale tak trochu jakože to nesouvisí s filmem, co se promítá na plátno před námi, protože kluci přece nepláčou, že? ■ Byly jsme na dovolené v Železné Rudě, bylo tam takové to malé staré klasické kino, přesně takové mám rád; ta vůně dřeva, vůně staré budovy, emoce, které tě pohladí po tváří, když vstupuješ do takového sálu, prostě žádné nudné chladné sterilní prostředí dnešních multikin... Někdy k večeru jsme s tátou a bráchou šli na inkriminovaný film, nepamatuju si kolik lidí tam bylo, byl to takový maličký vesnický sál, ale vím, že nás tam bylo opravdu, ale opravdu málo... ■ Jako milovník Vetřelce, mám Sigourney WEAVER spojenou s rolí Ellen RIPLEYOVÉ, ale jestliže existuje její hypotetická druhá největší role, tak je to právě Dian FOSSEYOVÁ. ■ Když jsme odcházeli z kina, byla již černočerná tma, venkovní osvětlení nesvítilo, a tak trochu, jen tak mimochodem, se zvedla mlha... ■ (C) [95/100](22.9.2017)

Antropoložka Sigourney Weaver podnikla náročnou výpravu do afrických hor, aby zde pomáhala přežít ohroženým gorilám. Dokázala si získat jejich důvěru, před krutostí lidí však nemohla zachránit je ani sebe. Poutavé drama o životě Diany Foessey natočil režisér Michael Apted a Sigourney Weaver v hlavní roli hraje vzorně, ale film i přes své silné momenty dost často nudí. Mé hodnocení: 60%(10.2.2009)

Dian Foessey je největší a i mezi laiky nejznámější ochránkyně goril a přírody. Film na její počest je toho důkazem. Skvělá Sigourney a skvěle natočené scény s gorilamy i když falešnými. Jen nevím jestli já být na jejím místě bych ty pytláky pouze strašil falešnou oprátkou. Jedna ze srdcovek u který mám na krajíčku.(8.9.2009)

• Lacike

Tak toto ma uplne minulo. Cely cas som sa nudil a po kratkej chvili som si prial, aby tu nesympaticku aktivistku nejaka gorila bacila po hlave a bol koniec. Aspon zaver ma v tomto smere potesil. Ked uz nejaky film o gorilách, tam ma ovela viac bavi Instinkt s Hopkinsom alebo uplne najlepsie je Kongo s hovoriacou gorilou. Aspon je to dobrodruzna zabava a nie nejaka otravna agitka v ktorej musia rodiny pytliakov hladovat na ukor goril. 3/10.(27.5.2017)

• - Během filmu si můžeme všimnout, že některé gorily mají anatomické rozdíly oproti ostatním gorilám. Takto lze rozeznat pravé gorily a herce. Hercům jdou v maskách totiž vidět jejich pravé oči. (PußyMagnet)

• - Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)

• - Když byla Dian Fosseyová, autorka literární předlohy, nalezena mrtvá, její poslední záznam v deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ (nezavisla)