Gorily v mlze

Arne Glimcher

Stuart Baird

Scénografie:

John Graysmark

Skutečný příběh legendární mladé antropoložky Diany Fosseové (Sigourney Weaver), která uskutečnila osamocenou výpravu do afrických hor na záchranu ohrožených horských goril před krutostí největšího predátora - člověka. Podařilo se jí změnit vše, co bylo o těchto nádherných zvířatech napsáno a popsáno. Diana Fosseová získala v roce 1974 doktorát ze zoologie na Cambridgeské univerzitě. Její láska ke gorilám byla v ostrém kontrastu s nenávistí vůči pytlákům. Pytláky nemilosrdně pronásledovala. Brala jim osobně zbraně.Tvrdě bojovala i s místními úřady. Svou cílevědomou obětavost a statečnost krutě zaplatila. Byla zavražděna 26. prosince 1985. Hlavu měla rozseknutou mačetou. Podařilo se jí zachránit jeden živočišný druh téměř před vyhynutím. Hlavně její zásluhou nejsou horské gorily jen několika obrázky na starých zašlých fotografiích. Dnes je situace ještě horší.(3.10.2008)

O Dian Fossey jsem už slyšel poměrně dost a možná jsem i kdysi viděl minimálně kus tohodle filmu, ale vlastně mě její příběh nijak zvlášť neuhranul, ačkoliv se jedná o hojně propírané téma, které mě osobně velice zajímá. Ze začátku dost nuda, schyluje se pořád k tomu, co chceme vidět, ale tempo k tomu vedoucí je až vražedně pomalé. V druhé půlce už jsem se vyloženě lapil a poměrně dobře se bavil. Je to sice hodně sterilní a nenápadité, přičemž Michael Apted vyloženě chtěl pouze představit příběh a ničím jiným se nezaobírat. Ale i díky tomu je to i dnes snadno stravitelné a Sigourney si to ocenění zasloužila...7/10(27.7.2017)

• Lacike

Tak toto ma uplne minulo. Cely cas som sa nudil a po kratkej chvili som si prial, aby tu nesympaticku aktivistku nejaka gorila bacila po hlave a bol koniec. Aspon zaver ma v tomto smere potesil. Ked uz nejaky film o gorilách, tam ma ovela viac bavi Instinkt s Hopkinsom alebo uplne najlepsie je Kongo s hovoriacou gorilou. Aspon je to dobrodruzna zabava a nie nejaka otravna agitka v ktorej musia rodiny pytliakov hladovat na ukor goril. 3/10.(27.5.2017)

Film, odohrávajúci sa v krásnom prostredí Konžského pralesa, poskytoval jedinečnú možnosť sledovať nádherné gorily z bezprostrednej blízkosti, a aj napriek tomu, že len objektívom kamery, tak to bol fascinujúci zážitok. Ale aj napriek tomu všetkému a tomu, že obdivujem dokonal e zvládnutú prácu s gorilami, ktorá určite nebola o nič menej namáhavá ako, nepochybne, zaujímavá, tak po ostatných stránkach tam bolo toho málo, čo by mojej "dorých filmových zážitkov chtivej" časti môjho vnútra poskytlo dostatočné uspokojenie.(14.4.2006)

Gorily v hmle sú nesmierne emotívne, hýria citmi a nútia človeka zamyslieť sa. Každá scéna je ako prekrásna fotografia, ktorej dôkladne navzájom prepojené farebné odtiene vytvárajú akési čaro, ktoré si film drží a ktorým podpiera tak ako aj negatívne, tak aj pozitívne skutočnosti, ktoré splietajú svižný na obsah bohatý príbeh a vedú ho do depresívneho a mrazivého konca. Gorily v hmle vždy zostanú v mojom srdci ako jeden z najlepších filmov. Dian by bola pyšná. CELKOVÉ HODNOTENIE: 100%.(11.7.2015)

• - Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)

• - Když byla Dian Fosseyová, autorka literární předlohy, nalezena mrtvá, její poslední záznam v deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ (nezavisla)

• - Sigourney Weaver byla první umělec v historii, která se stala po získání Zlatého glóbu za hlavní roli v dramatu držitelkou dvou Zlatých glóbů v jednom roce. Tou druhou byla cena pro nejlepší vedlejší herečku ve filmu Podnikavá dívka (1988). (Ruuzha)