Gorily v mlze

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey

Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej

Drama / Životopisný

USA, 1988, 125 min

Sigourney Weaver je herečkou, kterou jsem docenil až po letech. Nejprve napodobovala jejich zvuky i posunkovou řeč, skláněla hlavu před vůdcem skupiny, likvidovala pytlácké nástrahy, aby důkladným přístupem z politicky nestabilní země upozornila svět na kriticky ohrožený druh společensky žijících zvířat a vyvrátila mýtus o gorilách, považovaných za nějaké bestie. Výsledek je velmi příjemný, nesklouzává k sentimentalitě, jen velká škoda, že nikdy nejdeme úplně na dřeň, nikdy se o zooložku uprostřed obtížných podmínek skutečně nebojíme. Leccos je naopak zřejmě dost idealizováno (hlavní hrdinka byla ve skutečnosti značně rozporuplnou postavou), přesto spokojenost. I díky hudbě legendárního Maurice Jarreho.(27.6.2018)

Výborná Weaver, výborný Brown, výborné gorily (hlavně ta černá). Společně s Instinktem asi nejlepší film s opicema. Bacha, zrada: pokud máte rádi filmy s obdobnou tématikou, vyhněte se širokým obloukem filmu 12 opic! Já tam totiž napočítal (vyjma těch ze ZOO; točený z dálky a v rychlém prostřihu, takže to vlastně klidně mohly být veverky) všehovšudy jednu!! ..a to jsem si ještě musel trochu "upravit" definicí těchto primátů, abych mohl do výsledného počtu zařadit aspoň Willise.(12.3.2009)

Výborná Sigourney Weaver ve vyloženě "oscarové" roli, v tomto případě mě docela mrzí, že se papírové předpoklady nepotvrdily, akademie sice občas překvapí, když udělí Oscara někomu jinému, ale ne vždy je to šťastné, Sigourney by si ho za intenzivní a silně prožitý výkon zde zasloužila, jinak co se týče toho zvláštního "gorilího happyendu", tak nevím, zda to nebyl trochu iluzivní triumf, téma boje a záchrany životů těchto kongů je stále aktuální...myslím, že Gorily nám to pak zas vrátí...ale to až na planetě opic, tady nemaj šanci.(9.4.2011)

• gudaulin

Máme tu přitažlivý živočišný druh na pokraji vyhubení, obtížné podmínky života ve střední Africe, statečnou ženu, která neváhá z lásky ke zvířatům obětovat dosavadní život a vzdát se pohodlí civilizace ve prospěch boje za práva zvířat... Může se najít pacholek, který dá za film s takovým námětem pouhé dvě hvězdičky? V mém případě opravdu může. Snímek je totiž dějově řídký jako má stolice po nákaze salmonelou, má přetaženou stopáž, kterou jsem si bohužel prodloužil i tím, že jsem v první půli třikrát usnul a musel příslušnou část filmu absolvovat znovu. Scénář je velmi průměrný a celkově Gorily v mlze vyloženě těží z poselství filmu a mýtu kolem Dian Foessey. Její životní příběh patří přesně k těm romantizujícím pohádkám, které se tak dobře poslouchají tisíce kilometrů od místa děje, a s absencí znalosti reality. Dian Foessey byla ve skutečnosti značně rozporuplnou osobou, kdy scénář sice některé její úlety lehce načrtnul, ale zdaleka nepopsal v celém jejich rozsahu. Byla to sebestředná osůbka, která se zamilovala do goril takovou tou nekritickou láskou milovníka zvířat, který si své miláčky pouští do postele a jí s nimi z jedné misky. O problémy zemí, kde přebývala, se nezajímala a mezi místní komunitou se pohybovala s lehkostí slona v porcelánu. Všudypřítomná chudoba a podvýživa černošských dětí ji vzrušovala mnohem méně než úhyn jediné gorily z tlupy, kterou sledovala. Protože obětovala své vášni osobní život, stala se pro ni ochrana goril posedlostí a vedla soukromou válku s pytláky, na kterou nakonec doplatila. Koncem života se z ní stala v podstatě semetrika, se kterou bylo možné jen obtížně vyjít. Sigourney Weaver svou postavu pochopitelně silně zlidšťuje a vylepšuje. Herečka za sebou měla v té době už pár veleúspěšných komerčních hitů a sklízela tučné honoráře, nicméně, jak už to chodí, toužila po nějakém festivalovém úspěchu a ocenění Akademie. Ty se ale obvykle za hlavní role ve sci-fi hororech nedávají. Hlavní role v autobiografickém dramatu tohoto ražení pro ni byla cílevědomým kalkulem při cestě za Oscarem. Vytěžila z toho, pokud vím, aspoň nominaci. Můj celkový dojem 45 % je ovlivněn vztahem ke skutečné postavě Dian Foessey, byť jí neupírám podíl na záchraně jednoho živočišného druhu. Příznivci Greenpeace a vyretušovaných životopisných vyprávění si klidně mohou přidat dvě hvězdičky. Mimochodem, na smrti Dian Foessey nebylo nic záhadného. Dokonce mám pocit, že vrah je dnes už znám.(21.1.2010)

Krásný film, který má co říci i dnes. Dian Fossey je opravodvá legenda v boji za práva zvířat a tenhle film ji vzdává hold velmi důstojně zejména díky jako vždy skvělé Sigourney Weaver a úžasně věrohodné práci s gorilami při natáčení. I slzička ukápla a kudla v kapse se otvírala, když jsem viděl ty ohavnosti, které je člověk schopen udělat zvířatům (navíc tak nádherným a tak moc podobným lidem) jen kvůli nějaké trofeji. (HD, orig.)(22.10.2018)

• - Sigourney Weaver byla první umělec v historii, která se stala po získání Zlatého glóbu za hlavní roli v dramatu držitelkou dvou Zlatých glóbů v jednom roce. Tou druhou byla cena pro nejlepší vedlejší herečku ve filmu Podnikavá dívka (1988). (Ruuzha)

• - Jessica Lange odmítla hlavní roli. (PußyMagnet)

• - Když byla Dian Fosseyová, autorka literární předlohy, nalezena mrtvá, její poslední záznam v deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ (nezavisla)