Holky z Belfastu

(festivalový název)
  • Francie Belfast Girls
všechny plakáty

Příběh se odehrává v Belfastu na severu Irska. Městem prochází zeď, která rozděluje katolíky od protestantů jako vzpomínka na dřívější krutý střet obou stran. Film se zaměřuje na dvě mladé dívky – MairéadMc Ilkenny (20 let), která žije na katolické straně a Christine Savage (18 let), která je protestantkou. Žijí ve stejném městě a přitom v jiném světě. Postupně sledujeme jejich cestu, která začíná izolací a vede k seznamování se se světem, který je na druhé straně zdi. Postupem času jejich zakořeněné předsudky opadávají. Dokument diváka vtahuje do dvou rozdílných světů, ale také nahlíží do intimních životů dospívajících. Je ukázkou toho, jak zaslepený idealismus a politická moc poznamenává životy obyčejných lidí. (pufina)

pufina

Vypadá to jako obyčejný dokument, jako jeden z mnoha těch, které se zabývají pořád stejným tématem. Ale zdání klame! Katolíci a protestanti, dva odlišné světy, které žijí v jednom městě, tak blízko vedle sebe.. Jedinou překážou je Zeď, která prochází městěm a odděluje jejich světy. Mairéad a Christiane, hlavní představitelky a nedokážu říct, čí příběh mi přišel zajímavější.. Co všechno dokáže odporná politická moc a beznadějně zaslepený idealismus nebo hluboce zakořeněné předsudky? Tady to uvidíte.. ()