Mníchov, 1918. Mladá mníška Pascalina sa stáva domácou pápežského nuncia Eugenia Pacelliho. Hoci spočiatku majú len málo spoločného, postupne na neho urobí dojem svojim intelektom. Keď v roku 1929 odchádza do Vatikánu, Pascalina ho nasleduje. Okrem nových podmienok musí ako jedna z mála žien vo vtedajšom Vatikáne bojovať aj s odmietaním a intrigami. Ale tie sa čoskoro stanú malichernosťami v porovnaní s hrôzami 2. svetovej vojny, ktorá vypukla v tom istom roku, ako sa z Eugenia Pacelliho stal pápež Pius XII. Pascalina však stále stojí pri ňom a stáva sa jeho dôležitým prostredníkom so svetom trpiacich a prenasledovaných... (oficiální text distributora)

hygienik

Sestra Pascalina Lenhertová je v tomto filme vykreslená ako odporne dominantná ženská, ktorá dosiahla svoje tým, že okolie sa jej nemohlo zbaviť inak než urobiť to, čo chcela. Výroky: "Nikdy sa nepodvolím" a "Ja sama viem, čo je pre pápeža najlepšie", sú minimálne v rozpore so sľubom poslušnosti a pre mňa sú šokujúce. Otázkou je do akej miery verný obraz Pascalininej povahy sme videli. Mám podozrenie, že cieľom filmu nebolo ani tak vykresliť ju, ako skôr pozitívne vykresliť rolu PIia XII., ktorý je, nie neprávom, považovaný za najkontroverznejšieho pápeža v 20. storočí. Pokiaľ to naozaj malo byť o ňom, tak to bolo neobjektívne a povrchné. Miloval Nemecko a ono ho takmer zničilo. Mnoho z toho, čo sa mu vyčíta tam nezmienili a aj to málo čo tam bolo nevysvetlili. ()