"Nechť žijú jednoduché veci"... Kdyby se tohoto principu drželi autoři tohoto snímku, mohla to být další skvělá detektivka s Ladislavem Chudíkem. Filmu by rozhodně svědčila kratší stopáž a vypuštění minimálně některých vedlejších dějových linek (např. škrtnutí postavy Růženy a zejména pak scény řádění ředitele Čerrnoka v jejím bytě). Zbytečně složitý mi přišel i způsob, jakým kapitán Jakubec nakonec vypátrá vraha. Moc nechápu, co jej tak dlouho vedlo v přesvědčení, že již první úmrtí byla vražda. Kdyby měl v tomto směru od začátku jasno, patrně by se k pachateli druhého neštěstí dostal mnohem rychleji. Ale tím by se celý příběh z pohledu autorů filmu asi příliš zjednodušil. No nevím. Trošku rozpaky. Určitě jde o nejslabší film této minisérie. Ale zas v něm vystupuje krásná Květa Fialová s bravurní slovenštinou.(2.8.2017)

„Dáme si ako prvú kávu?“ – „Dáme si ako prvú dámu.“ Sedel som cez víkend v robote a nemal som čo robiť, tak som si pozrel starú slovenskú kriminálku s Chudíkom a to napriek tomu, že slovenské kriminálky neuznávam a Chudíka pokladám za brutálne preceňovaného herca. Preto som bol prekvapený, že sa mi to páčilo. Samotný prípad nie je nejako extrémne zaujímavý, ale bolo pre mňa zaujímavé sledovať vtedajšie policajné postupy. Zaujímavé „retro“ :-)(29.1.2017)

"Do čoho ma to chcete namočiť, súdruhovia?" Tak já bych si troufl tipnout, že súdruh kapitán Jakubec a súdruh poručík Michalko někoho chtějí namočit do vraždy. Mě to tedy nijak zvlášť nebavilo, protože mi připadala příliš toporná snaha o zakrytí motivací vyjádřená pomateným jednáním některých postav a uši mi trhal odpudivě nervní hudební doprovod. Taky hromadné výslechy zaměstnanců působily poněkud zoufale, ale abych jen nehaněl, tak nejedna replika mě rozesmála a polévání svědomitých policistů kýblem vody bylo příjemným zpestřením.(7.12.2016)

• Gekacuk

Nemohu si pomoct, ale v rozporu s ostatními musím dát nízké hodnocení. Je to totiž mimořádně slabý film. Vykonstruovaný, nereálný, zmatený, nelogický. Chování většiny postav je divné a nepochopitelné. Jen s velkým sebezapřením jsem ho dosledoval do konce. Nemohu film chválit jen pro to, že v něm hrají vynikající herci a že byl natočen v 60. letech. Herci a několik málo vtipných hlášek z policejního pátrání nezachrání tuto slátaninu, která nemá s realitou nic společného. Například ředitel Černek prochází v krátkém časovém období prudkým duševním zvratem kdy z kariéristy toužícím po úspěchu, moci a penězích se stává neúspěšný sebevrah na útěku (proč utíká, před čím?), který se snaží všechny svoje uspořené peníze opakovaně vnutit vdově po mistrovi v továrně. Na začátku filmu se hovoří o sebevraždě upálením. Motiv je spatřován buď v náboženství (srovnáváno s buddhismem) nebo jako projev vzdoru – odporu proti nespravedlnosti. Jako by předpovídal, co se skutečně odehraje o dva roky později. Z toho je patrné, že film byl po roce 1969 odložen do trezoru. Příliš totiž připomínal čin Jana Palacha a jeho následovníků.(6.3.2012)

"A odkážte tej chudej, kostnatej, ožratej nech sa dobre baví!..." Aj posledná časť detektívnej trilógie si udržala kvalitu a zdalo sa mi, že vyšetrovacia dvojica Chudík-Polónyi sa skvele zohrala a pribudol aj humor. je tu pomerne dosť vtipných hlášok a keď pre zmenu došlo na facky tak mali grády. Elo Romančík poriadne prefackal Kvetu Fialovú, až som žasol, že si niekto v tej dobe dal prácu s tým, aby to vyzeralo realisticky. Opäť zaujímavý príbeh, množstvo postáv i podozrivých. o tejto trilógii som ešte donedávna netušil a dnes po poslednej časti musím uznať, že znesie kritické oko i náročnejšieho diváka a to i po toľkých rokoch. Sú to filmy, ku ktorým sa môžte kedykoľvek v repríze vrátiť a nebude to stratený čas. 80%.(5.2.2017)

• - Menšiu úlohu vo filme si zahrala aj vtedy mladá slovenská speváčka Zora Kolínska. (Raccoon.city)

• - Snímka sa natáčala v Bratislave a na určitú dobu sa stala "trezorovým filmom". (Raccoon.city)

• - Plagát k filmu vytvoril výtvarník bez akademického vzdelania Rudolf Altrichter v ojedinelom op-arte. (Raccoon.city)