25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna

25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna

25 zo šesťdesiatych

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2010, 2x100 min

Pokud vás minul vcelku zevrubný cyklus Československý filmový zázrak i ultra-podrobná Zlatá šedesátá [tam doporučuju zhlédnout jen díly s tvůrci, co vás eminentně zajímají, příp. s dobrými vypravěči (Forman, Mahler,...)], tak by se tohle asi dalo hodnotit i pěti hvězdičkami. Pro mě to bylo už jen opáčko, ale překvapivě mě to pořád docela bavilo. Nicméně musím ještě poznamenat, že -stejně jako oba zmíněné cykly- je to plné spoilerů. Naštěstí už jsem všech 25 filmů viděl, ale jinak by mi to občasné vyzrazení pointy dost vadilo. Vidíte-li to stejně jako já, doporučuju se před tímto dvoj-dokumentem podívat nejdřív na mnou uvedené filmy (a hlavně na ty, co jsem ztučnil). Právě u nich se totiž v dokumentu objevují největší SPOILERY: Postava k podpírání, Každý den odvahu, Démanty noci, Obchod na korze, Romance pro křídlovku, Sedmikrásky, Ostře sledované vlaky, Stud, Svatba jako řemen, Spalovač mrtvol, Pasťák, Případ pro začínajícího kata, Všichni dobří rodáci.(25.8.2016)

Sestřih Zlatých šedesátých doplněný tím, co ambicióznímu televiznímu projektu chybělo – komentáři odborníků (povětšinou se specializujících právě na novou vlnu), kteří vybrané filmy zasazují do širšího kontextu a nabízejí analytičtější pohled (tzn. s odstupem). Již odvysílané výpovědi filmařů přesto jasně převažují a s nimi i pocit déjà vu. 65%(11.3.2011)

Odo mňa 3,5*, hlavne asi z toho dôvodu, že druhý diel mi prišiel tak trochu "mimo (novovlnovú) mísu" a menej k veci. Ako celok mi to ale dalo veľa, som tomu rada a najradšej by som sa k nemu vrátila ešte pár krát. Konečne mám (v spolupráci s inými zdrojmi a filmami, samozrejme) vystavanú mozaiku o tom, čo novovlnizmus vlastne obnáša.(17.5.2012)

Předpokládám, že jednotlivé díly z původního cyklu budou mnohem informačně hutnější a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení. Ne tak tato zkrácená verze. Sestříhat desítky hodin materiálu do relativně krátkého dokumentu mi připadá zbytečné, nemluvě o tom, že připojená vyjádření odborníků byla poněkud slabá a neužitečná a co mě jako neodborníka překvapovalo, mnohdy i lehce nepřesná či nakousnutá tak podivně, že mohou nepřesně působit. Navíc by z nich neznalý divák mohl seznat, že v 50.letech se točil pouze naprostý odpad, který nemá cenu ani slovem zmiňovat, přitom i v těchto letech se točilo množství množství kvalitních filmů, pohříchu více než dnes. Plusové body za jazzové skladby skvělého Luďka Hulana!(24.3.2014)

Stručný (oproti seriálu určite), no informačne pomerne bohatý súhrn niekoľkých najdôležitejších filmov novej vlny, s nenahraditeľnými a dnes (keď väčšina prítomných režisérov je už zosnulá) už neopakovateľnými výpoveďami ich tvorcov a nepochybne i s edukatívnou hodnotou. Každému filmu sa venuje približne 8 minút.(3.2.2019)

• - Snímok získal štyri národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie "Slnko v sieti 2012" (za obdobie 2010 – 2011) ako najlepší dokumentárny film. (Raccoon.city)

• - První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou. Celkem proběhlo 33 natáčecích dnů v osmi etapách. (Rugero)

• - Natáčelo se v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a v Bratislavě ve Slovenském filmovém ústavu. (Rugero)