poster

25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna

 • Česko

  25 ze šedesátých

  (festivalový název)
 • Slovensko

  25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna

 • Slovensko

  25 zo šesťdesiatych

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2010, 2x100 min

 • Stegman
  ****

  Pokud vás minul vcelku zevrubný cyklus Československý filmový zázrak i ultra-podrobná Zlatá šedesátá [tam doporučuju zhlédnout jen díly s tvůrci, co vás eminentně zajímají, příp. s dobrými vypravěči (Forman, Mahler,...)], tak by se tohle asi dalo hodnotit i pěti hvězdičkami. Pro mě to bylo už jen opáčko, ale překvapivě mě to pořád docela bavilo. Nicméně musím ještě poznamenat, že -stejně jako oba zmíněné cykly- je to plné spoilerů. Naštěstí už jsem všech 25 filmů viděl, ale jinak by mi to občasné vyzrazení pointy dost vadilo. Vidíte-li to stejně jako já, doporučuju se před tímto dvoj-dokumentem podívat nejdřív na mnou uvedené filmy (a hlavně na ty, co jsem ztučnil). Právě u nich se totiž v dokumentu objevují největší SPOILERY: Postava k podpírání, Každý den odvahu, Démanty noci, Obchod na korze, Romance pro křídlovku, Sedmikrásky, Ostře sledované vlaky, Stud, Svatba jako řemen, Spalovač mrtvol, Pasťák, Případ pro začínajícího kata, Všichni dobří rodáci.(25.8.2016)

 • Matty
  ***

  Sestřih Zlatých šedesátých doplněný tím, co ambicióznímu televiznímu projektu chybělo – komentáři odborníků (povětšinou se specializujících právě na novou vlnu), kteří vybrané filmy zasazují do širšího kontextu a nabízejí analytičtější pohled (tzn. s odstupem). Již odvysílané výpovědi filmařů přesto jasně převažují a s nimi i pocit déjà vu. 65%(11.3.2011)

 • vixina
  ***

  Odo mňa 3,5*, hlavne asi z toho dôvodu, že druhý diel mi prišiel tak trochu "mimo (novovlnovú) mísu" a menej k veci. Ako celok mi to ale dalo veľa, som tomu rada a najradšej by som sa k nemu vrátila ešte pár krát. Konečne mám (v spolupráci s inými zdrojmi a filmami, samozrejme) vystavanú mozaiku o tom, čo novovlnizmus vlastne obnáša.(17.5.2012)

 • Flakotaso
  ***

  Předpokládám, že jednotlivé díly z původního cyklu budou mnohem informačně hutnější a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení. Ne tak tato zkrácená verze. Sestříhat desítky hodin materiálu do relativně krátkého dokumentu mi připadá zbytečné, nemluvě o tom, že připojená vyjádření odborníků byla poněkud slabá a neužitečná a co mě jako neodborníka překvapovalo, mnohdy i lehce nepřesná či nakousnutá tak podivně, že mohou nepřesně působit. Navíc by z nich neznalý divák mohl seznat, že v 50.letech se točil pouze naprostý odpad, který nemá cenu ani slovem zmiňovat, přitom i v těchto letech se točilo množství množství kvalitních filmů, pohříchu více než dnes. Plusové body za jazzové skladby skvělého Luďka Hulana!(24.3.2014)

 • Hamaradža
  ***

  Stručný (oproti seriálu určite), no informačne pomerne bohatý súhrn niekoľkých najdôležitejších filmov novej vlny, s nenahraditeľnými a dnes (keď väčšina prítomných režisérov je už zosnulá) už neopakovateľnými výpoveďami ich tvorcov a nepochybne i s edukatívnou hodnotou. Každému filmu sa venuje približne 8 minút.(3.2.2019)

 • - Snímok získal štyri národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie "Slnko v sieti 2012" (za obdobie 2010 – 2011) ako najlepší dokumentárny film. (Raccoon.city)

 • - První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou. Celkem proběhlo 33 natáčecích dnů v osmi etapách. (Rugero)

 • - Natáčelo se v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a v Bratislavě ve Slovenském filmovém ústavu. (Rugero)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace