Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný celovečerní dokument 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna představuje komplexní pohled na fenomén české a slovenské nové vlny v kulturních a společenských souvislostech epochy šedesátých let. Dvacet pět stěžejních snímků komentovaných jejich tvůrci a filmovými historiky nabízí divákovi dramatický vhled do období zlaté éry společné kinematografie.

Snímek navazuje na televizní cyklus osobních portrétů Zlatá šedesátá (ČT, 2009), který byl založen na individuálních výpovědích tvůrců. Oproti němu ukazuje českou a slovenskou kinematografii šedesátých let v kontextu domácím, nadnárodním i mezigeneračním. Pojmenovává, čím nová vlna překročila dosavadní umělecká měřítka, o co obohatila světovou kinematografii, kde zanechala nesmazatelnou stopu. Analyzuje práci filmaře ve státem financované kinematografii, pod tlakem ideologických požadavků na jedné straně a komerce na straně druhé. Předkládá dilema člověka a umělce na hraně mezi protikladnými společenskými systémy i nesourodými estetickými požadavky. Existenciální drama člověka svobodně jednajícího i nemilosrdně drceného soukolím okolností.

Šedesátá léta jsou z tohoto zřetele převážně epochou šťastné historické konstelace nejen v tehdejším Československu, ale i v měřítku celosvětovém. Epochou naděje a vzestupu, ale také epochou exemplárního lidského rozhodování a uměleckého hledání. I to chce 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna připomenout. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

Stegman 

všechny recenze uživatele

Pokud vás minul vcelku zevrubný cyklus Československý filmový zázrak i ultra-podrobná Zlatá šedesátá [tam doporučuju zhlédnout jen díly s tvůrci, co vás eminentně zajímají, příp. díly s dobrými vypravěči (Forman, Mahler,...)], tak by se tohle asi dalo hodnotit i pěti hvězdičkami. Pro mě to bylo už jen opáčko, ale překvapivě mě to pořád docela bavilo. Nicméně musím ještě poznamenat, že -stejně jako oba zmíněné cykly- je to plné spoilerů. Naštěstí už jsem všech 25 filmů viděl, ale jinak by mi to občasné vyzrazení pointy dost vadilo. Vidíte-li to stejně jako já, doporučuju se před tímto dvoj-dokumentem podívat nejdřív na mnou uvedené filmy (a hlavně na ty, co jsem ztučnil). Právě u nich se totiž v dokumentu objevují největší SPOILERY: Postava k podpírání, Každý den odvahu, Démanty noci, Obchod na korze, Romance pro křídlovku, Sedmikrásky, Ostře sledované vlaky, Stud, Svatba jako řemen, Spalovač mrtvol, Pasťák, Případ pro začínajícího kata, Všichni dobří rodáci. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

(Podstatně obsáhlejší „Zlatá šedesátá“ jsem zatím neviděl) Přínosný a podnětný cyklus výpovědí historiků/tvůrců a ukázek filmů Nové vlny, jenž mi přišel co do zvolených osobností vyvážený a i vybrané scény ze snímků (tedy alespoň těch, které jsem měl doposud možnost vidět) myslím docela dobře vystihovaly daná díla. Vlastní sym(anti)patie k daným filmařům a jejich tvorbě nezohledňuju. Obě 2 části jako celek hodnotím slušnými 4*. ()

Reklama

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Stručný (oproti seriálu určite), no informačne pomerne bohatý súhrn niekoľkých najdôležitejších filmov novej vlny, s nenahraditeľnými a dnes (keď väčšina prítomných režisérov je už zosnulá) už neopakovateľnými výpoveďami ich tvorcov a nepochybne i s edukatívnou hodnotou. Každému filmu sa venuje približne 8 minút. ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Předpokládám, že jednotlivé díly z původního cyklu budou mnohem informačně hutnější a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení. Ne tak tato zkrácená verze. Sestříhat desítky hodin materiálu do relativně krátkého dokumentu mi připadá zbytečné, nemluvě o tom, že připojená vyjádření odborníků byla poněkud slabá a neužitečná a co mě jako neodborníka překvapovalo, mnohdy i lehce nepřesná či nakousnutá tak podivně, že mohou nepřesně působit. Navíc by z nich neznalý divák mohl seznat, že v 50.letech se točil pouze naprostý odpad, který nemá cenu ani slovem zmiňovat, přitom i v těchto letech se točilo množství množství kvalitních filmů, pohříchu více než dnes. Plusové body za jazzové skladby skvělého Luďka Hulana! ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Sestřih Zlatých šedesátých doplněný tím, co ambicióznímu televiznímu projektu chybělo – komentáři odborníků (povětšinou se specializujících právě na novou vlnu), kteří vybrané filmy zasazují do širšího kontextu a nabízejí analytičtější pohled (tzn. s odstupem). Již odvysílané výpovědi filmařů přesto jasně převažují a s nimi i pocit déjà vu. 65% ()

Galerie (6)

Zajímavosti (3)

  • Natáčelo se v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a v Bratislavě ve Slovenském filmovém ústavu. (Rugero)
  • Snímok získal štyri národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie "Slnko v sieti 2012" (za obdobie 2010 – 2011) ako najlepší dokumentárny film. (Raccoon.city)
  • První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou. Celkem proběhlo 33 natáčecích dnů v osmi etapách. (Rugero)

Reklama

Reklama