My iz buduščego 2

We're from the Future 2

Válečný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Rusko, 2010, 100 min

• Aildrin

Tak jedničku jsem sice neviděl, ale u dvojky se musel smát nebo nevěřícně kroutit hlavou. Už podle názvu a země původu jsem čekal, že pujde o naprostou slátaninu a nespletl se. Počáteční zápletku jak vystřiženou z dobrodružného filmu na sobotní odpoledne, bych ještě překousnul, ale to co následovalo potom, bylo nad mé chápání. Pokud by byl celý film pojatý jako válačný a nikoli ve stylu scifi-pohádka, mohl by dostat alespoň průměrné hodnocení. Patetická hudba u utahaných "srdceryvných" scén se mísila s rockovou a vůbec, celý děj mi přišel jak výplod z hlavy kouzelníka Pokustóna. Béčkovitost se tomu rozhodně nedá upřít. Nadruhou stranu mě potěšily válečné scény. Když si člověk odmyslel děj, koukalo se na ně skvěle. Závěr mi trochu připomenul CoD - Hill 400. Film se téměř přiblížil k jakémusi průměru, ale třemi hvězdičkami rozhodně hodnotit nemohu.(6.6.2010)

Je to celkom dobrý dobrodružný vojnový film, ktorý je pokračovaním slušnej jednotky. Má dosť dobrý príbeh o dvoch priateľoch, ktorí spolu prežili už minulé udalosti, teda znalec histórie a bývalý skinhead, ktorí sa tentoraz zúčastnia rekonštrukcie bojov na Ukrajine, ale po roztržke s dvomi miestnymi dôjde k výbuchu starej munície a všetci sa presunú opäť späť v čase do vojnového obdobia, kde okrem Nemcov majú problémy aj so svojimi, ktorí ich pokladajú za špiónov a navyše znalec histórie chce nájsť aj svoju lásku, o ktorej zistil, že stále žije. Spracovanie je celkom slušné, síce dej je opäť dosť priamočiary, ale pozerá sa na to dobre, či už kvôli ideálnej dĺžke, ktorá filmu zabezpečila dobré tempo, alebo aj kvôli tomu, že sa už k trom postavám z minulého dielu dokázal vytvoriť nejaký vzťah, zaujmú scény zo zajatia, spoločné scény dvoch odlúčených zamilovaných alebo aj znepriatelený vzťah medzi dvomi národmi, tentoraz Rusmi a Ukrajincami, takže film zaujme aj mimo akcie, Akcie je tu priemerné množstvo a síce mohla byť aj lepšia, ale prevládajú dobré pocity. Nachádza sa hlavne v druhej polovici, v prvej sa nájde len pár maličkostí a je výborne natočená, chválim v nej celú vizuálnu stránku, dobrá kamera, slušné efekty, aj keď to prevrátenie tanku po výbuchu bomby si mohli odpustiť, k tomu vydarené krvavé priestrely, ktoré mi v jednotke chýbali a oceňujem aj dobre zvolené prostredie, či už celé finále na kopci alebo aj boj v dedine. Ale akcia ma sklamala po obsahovej stránke, často pôsobí až príliš umelo, dobre to vidieť napríklad v akcii v dedine, kde proti sebe stojí niekoľko desiatok vojakov na oboch stranách, ale miesto realistickej akcie, kde kvôli rozmiestneniu vojakov guľky lietajú zo všetkých strán to celý čas vyzeralo, ako keby strieľali možno dvaja vojaci na dvoch, nič viac. A niečo podobné sa týka väčšiny akcie. Takže bavila ma, ale po obsahovej stránke si mohli dať na nej viac záležať. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavný hrdina síce predstavuje tú istú postavu, ako v jednotke, ale hrá ju iný herec, tentoraz o dosť charizmatickejší a zaujímavejší, bavil ma už aj bývalý skinhead, opäť príjemná postava sestričky a nesklamali ma ani nové postavy. Réžia a technická stránka sú o triedu lepšie, ako predtým, výborná kamera, ale aj celkovo o dosť nápaditejší a lepší vizuál, kvalitnejšie efekty, som dosť spokojný. Ani tomuto filmu nedávam lepšie hodnotenie, za čo môže hlavne tá umelá akcia, ale inak mám z toho dobré pocity prakticky po všetkých stránkach. O trochu lepšie ako jednotka. 67%(28.9.2012)

"Banderovcov do stodoly a tých ďalších dvoch na výsluch..." Trochu divné pokračovanie. Nebyť podpichovania medzi Rusmi a Ukrajincami (chytaj granatku!..), tak tam humor vôbec nie je. Filatov nie je Filatov a Nina mi pripadala nejaká divná a celý čas som si nebol istý, či je to tá istá herečka z prvého dielu s peknými zelenými očami. Tu mi jej oči pripadali veľmi umelé, ako kontaktné šošovky z upírskeho filmu Svitanie. K čomu je pokračovanie, v ktorom traja z piatich hlavných hrdinov odmietnu účasť? Ruský skinhead z prvého dielu už nie je skinhead, takže ani v tomto smere humor nečakajte. Niektoré bojové scény sú výborné, ale väčšina z nich je naivná a podmazaná príšernou disco-hudbou pre puberťákov. Dôstojník z 2. svetovej sa vôbec nepozastaví nad tým, že má v ruke mobil? Nemali náhodou bábuške vrátiť tabatierku? Nižšie hodnotenie je v tomto pokračovaní zaslúžené a v podstate je úplne zbytočné, pretože nevyužil a nerozvinul tak skvelý námet. 60%.(3.6.2013)

Tak dvojka se také vydařila. Filatov s kámošem skinheadem z jedničky (skin už ale po zkušenostech z bojů za matičku Rus s náckovstvím seknul) jedou na Ukrainu zúčastnit se rekonstrukce bojů v Brodském kotli z roku 1944. Oba mají historické uniformy i výstroj jak se na takovou akci sluší. Ještě se dvěma nadšenci se při výbuchu staré pumy z války zase přenesou v čase, tentokráte do roku 1944 a hned se ocitnou v rukách Banderovců.... dál nebudu spilerovat. . --- Ohledně bojových scén jsem už opravdu dlouho neviděl takhle provedené boje. Zpracování i pyrotechnické efekty jsou naprosto dokonalé a fascinující. Filatov se opět setká s Ninou, což je romantická zápletka, která lehce kazí tuhle hodně vydařenou válečnou jízdu. I já se kloním k názoru, že některé z písní, které tvořily doprovod k bojům nemusely znít tak tipicky rusko-diskotékově a odpustím i ten rádoby SDKFZ a papundeklový tank... Oproti tomu nálet bitevníků byl famózní!!! Válečným faknšmekrům doporučuji. Už jen za to zpracování zákopových bojů musím dát zase 4 * * * * .(29.4.2012)

Pogodin se naštěstí ukázal jako daleko zručnější režisér než Maljukov (svými filmařskými schopnostmi se nám taky okázale pochlubil ve frajerské jednozáběrové sekvenci z bitevní vřavy), takže na debilní první díl dokázal navázat docela efektní jednohubkou, jíž se povedlo vyhnout většině hlavních nedostatků původního filmu (zvlášť pokud jde o kvalitu výpravy a hereckých výkonů), ale zůstala jí prostičká a nudná fabule.(12.5.2013)

• - Příbližně v čase 1:32, kdy čtveřice hrdinů střílí před domem a vybíhá z domu, má nejmladší člen Siva pušku. V detailním záběru však drží samopal. (Topper.H)