Náměstí svaté Alžběty (festivalový název)

• Československo

Námestie svätej Alžbety

St. Elizabeth Square

(festivalový název)

Drama / Válečný

Československo, 1965, 85 min

Pomerne naivne podaná téma židovskej otázky na Slovensku. Teda aspoň oproti skutočnému klenotu, Obchodu na korze. Postavy sú čiernobielo podané, respektíve situáciu nechápu a nechajú sa okolím prevalcovať. V popredí je však milenecký pár typu Rómea a Júlie, s ktorým máme sympatizovať a držať mu palce, čo sa Bahnovi darí naopak veľmi dobre. Všetky výčitky nakoniec zachraňuje posledná polhodina, kde sa silno tlačí na divákove emócie a vypláva na povrch fakt, že Námestie svätej Alžbety je veľmi temný film. Jeho akademizmus by mi vadil v európskej alebo americkej veľkoprodukcii, lenže naše povinné filmové čítanie berieme predsa len trochu inak. Viac napínavá záležitosť ohľadom záchrany ženy v ťažkej situácii, ako vyrovnávanie sa s krutou minulosťou, ale možno mladým, ktorým je už naša minulosť plná hanby úplne šumafuk, dá film poriadne za ucho.(26.1.2014)

Kvalitné odkrývanie našej histórie, ktorá nie je na chválu. Osudy postáv z námestia svätej Alžbety a jeho okolia sú postihnuté nešťastnou dobou fašistického Slovenska. Na príbehu čistej lásky dvoch mladých ľudí, keď sa Igor ( Bronislav Križan ) snaží bojovať proti rozdeľovaniu ľudí na židov a tých dobrých a chce ochrániť svoju lásku Evu ( Emília Vášáryová ) od potupného nosenia židovskej hviezdy, sa režisér snažil detailne zobraziť vtedajšiu spoločnosť. Pamätám si na školské časy, keď bol Jašíkov román povinnou četbou, čo som úspešne ignoroval, o to viacej som si užil po rokoch toto filmové spracovanie.(28.3.2010)

O tomto filmu jsem neměl ani tušení, jméno režiséra mi nic neříkalo, o to větší bylo překvapení, jak kvalitní film to je. Má ovšem smůlu, že je ze stejného roku jako Obchod na korze, takže je jím zastíněn, neb ve srovnání s ním je kapánek slabší. Tísnivá atmosféra, která postupem děje nabývá na intenzitě, je zachycena skvěle. Hlavní nevýhodou oproti Korzu je asi představitel hlavní mužské role B. Križan, který toho neuhraje tolik jako J. Króner.(27.3.2011)

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie a zároveň asi najlepší Bahnov film aký som mal doteraz možnosť vidieť. Téma fašizmu v slovenskej kinematografií bola vždy veľmi výrazná a filmy ako Námestie alebo Obchod to potvrdzujú. Príbeh sleduje niekoľko postáv a ich počínanie v dobe kedy sa fašizmus až nebezpečne rozpínal. Príbeh sleduje obdobie pred deportáciou židov a preto si myslím, že sa vo všeobecnosti nevyhne určitému prirovnávaniu k oscarom ocenenému snímku. Majú totiž veľa spoločného. Inak sa jedná o výbornú ukážku slovenskej kinematografie 60 rokov, ktoré boli najvýraznejšie a pre slovenskú kinematografiu aj najlepšie. Bronislav Križan a Emília Vášáryová boli vo svojich úlohách uveriteľný a prirodzený a hlavne im to spolu pasovalo. Ale najvýraznejšou postavou bol pre mňa Ctibor Filčík. Ten doslova na plátne exceloval. Výborná atmosféra, výborný príbeh a výborné filmové spracovanie literárnej adaptácie.(25.5.2012)

Knihu som čítala ešte v puberte a bola výborná. Film som videla teraz, no jednak mám odjakživa problém so starým štýlom hrania (či už bol hollywoodsky alebo domáci, prehnaná štylizovanosť pohybov a celková divadelná teatrálnosť mi vadí), jednak sa mi záverečných pár minút filmu zdalo uponáhľaných, nedotiahnutých, odfláknutých. Tam by som veruže prijala viac výrazu i emócií, než zopár krátkych záberov na mladého Križana, ktorý teda vôbec nevyzerá na to, že práve videl zomrieť zopár blízkych ľudí... Ale musím uznať, že po všetkých stránkach je to dobre spravený film, samozrejme s ohľadom na rok výroby.(5.8.2011)

• - Na konci filmu nie sú žiadne titulky ani nápis KONIEC, film uzavrie len zvuk vežových hodín. (Autogram)

• - Nakrúcalo sa v Novom Meste nad Váhom, konkrétne v rímsko-katolíckom kostole a jeho okolí. Taktiež sa filmovalo v Bratislave, Šamoríne a Trnave. (dyfur)