Náměstí svaté Alžběty (festivalový název)

• Československo

Námestie svätej Alžbety

• angličtina

St. Elizabeth Square

Drama / Válečný

Československo, 1965, 85 min

Spočiatku som mal pocit, že ma tento postarší film príliš neosloví, pretože taká tá zastaralejšia forma, v ktorej sa či už naše alebo zahraničné (no predovšetkým tie cz/sk) snímky natáčali ma nikdy nevedela osloviť. Postupom času som si ale vytvoril k postávam určitý vzťah a najviac ma zaujala najmä kvalitne vyobrazená, z knižnej predlohy prevzatá, krutá dobová situácia na území Slovenska z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú podčiarkovala naozaj hutná atmosféra. Igorovi som fandil, Flórika preklínal a v konečnom dôsledku sa mi k záveru dostalo aspoň akej takej satisfakcie, aj keď bol osud mnohých deportovaných vopred jasný.(29.3.2017)

Bahnu mám spojeného spíš s historickými dramaty laděnými do humoru. V Námestí svätej Alžbety si stihnul prvotřídní drama poskládané z malých obrázků, zpočátku poeticky laděných, se stupňujícím se napětí až k drsnému závěru. I když si snímek nezjískal takový ohlas jako Obchod na korze, jde o velmi silný divácký zážitek. Je poznat, že se Bahna věnoval dramaturgii, všeho je tak akorát, neobjevují se hluchá místa. Skvělá práce kamery i hudebního skladatele Jozefa Malovce. Další z klenotů slovenské kinamatografie.(28.6.2016)

Jasne, Obchod na korze (muj nejoblibenejsi ceskoslovensky film), ktery byl natocen ve stejnem roce je o stupen lepsi. Presto je Namestie sv. Alzbety vyborny film. Uveritelny pribeh, dobre zahrane postavy, ktere jsou dostatecne vykreslene. Postava holice Florika je vyborna. Mam rad podobne slovenske filmy pojednavajici o arizaci a Hlinkovych gardach. Celkem nechapu, ze tento film hodnotilo jen neco malo pres 200 uzivatelu.(3.1.2014)

...a farár pýta 10 000...To sú nenormálne peniaze aj dnes, vtedy to bol celý majetok. Keďže moje meno je tiež Igor, veľmi dobre si pamätám na povinné čítanie v škole, kde sme aj na hodine slovenčiny čítali ukážky z knihy na základe ktorej vznikol tento výborný film. Július Vašek tradične v úlohe hajzlíka, v tom bol vždy skvelý. Ctibor Filčík zahral žida tak presvedčivo, že som mu ho veril na 100%..."Kde máš hviezdu?, ..."Na zadku..." Atmosféra doby výborná i príbeh samotný, škoda len niekoľkých krátkych momentov, kde sledujem ozubené kolieska a počúvame tikot hodín. Tých záberov je dosť a trvajú dlhšie než je potrebné. Inak výborný slovenský film. 80%.(19.7.2012)

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie a zároveň asi najlepší Bahnov film aký som mal doteraz možnosť vidieť. Téma fašizmu v slovenskej kinematografií bola vždy veľmi výrazná a filmy ako Námestie alebo Obchod to potvrdzujú. Príbeh sleduje niekoľko postáv a ich počínanie v dobe kedy sa fašizmus až nebezpečne rozpínal. Príbeh sleduje obdobie pred deportáciou židov a preto si myslím, že sa vo všeobecnosti nevyhne určitému prirovnávaniu k oscarom ocenenému snímku. Majú totiž veľa spoločného. Inak sa jedná o výbornú ukážku slovenskej kinematografie 60 rokov, ktoré boli najvýraznejšie a pre slovenskú kinematografiu aj najlepšie. Bronislav Križan a Emília Vášáryová boli vo svojich úlohách uveriteľný a prirodzený a hlavne im to spolu pasovalo. Ale najvýraznejšou postavou bol pre mňa Ctibor Filčík. Ten doslova na plátne exceloval. Výborná atmosféra, výborný príbeh a výborné filmové spracovanie literárnej adaptácie.(25.5.2012)

• - Na konci filmu nie sú žiadne titulky ani nápis KONIEC, film uzavrie len zvuk vežových hodín. (Autogram)

• - Nakrúcalo sa v Novom Meste nad Váhom, konkrétne v rímsko-katolíckom kostole a jeho okolí. Taktiež sa filmovalo v Bratislave, Šamoríne a Trnave. (dyfur)