Filmový prepis rovnomenného románu Rudolfa Jašíka. Dej filmu je situovaný do štyridsiatych rokov nášho storočia, do prvých rokov druhej svetovej vojny. Zachycuje politickú a spoločenskú atmosféru jedného zo slovenských mestečiek, ktoré žije zdanlivo v závetrí, ďaleko od sveta a vojny. No zdanie klame. Pod povrchom pokojného, každodenného života prebieha tragický proces urýchľujúci osudy ľudí, rozpad ich charakterov, no aj dozrievanie ich vťahov. Film je príbehom Evy a Igora, ich lásky, násilne prerušenej vplyvom politických udalostí. V tejto epoche osobných i spoločenských tragédií sa z detí takmer cez noc stávajú dospelí, z poctivcov obete a z duševných úbožiatkov vrahovia. Film na osudoch Evy a Igora, židovských povozníkov Samka a Maxiho a kariéristu Flórika podáva vierohodný, presvedčivý obraz doby, poznačenej expanziou fašizmu. (oficiální text distributora)

sportovec

Výborný slovenský film o odvrácených stránkách slovenské historie. Vynikající Ctibor Filčík a Emília Vášáryová. Totéž platí i o literární předloze. ()

Rex Mundi

Knihu som čítala ešte v puberte a bola výborná. Film som videla teraz, no jednak mám odjakživa problém so starým štýlom hrania (či už bol hollywoodsky alebo domáci, prehnaná štylizovanosť pohybov a celková divadelná teatrálnosť mi vadí), jednak sa mi záverečných pár minút filmu zdalo uponáhľaných, nedotiahnutých, odfláknutých. Tam by som veruže prijala viac výrazu i emócií, než zopár krátkych záberov na mladého Križana, ktorý teda vôbec nevyzerá na to, že práve videl zomrieť zopár blízkych ľudí... Ale musím uznať, že po všetkých stránkach je to dobre spravený film, samozrejme s ohľadom na rok výroby. ()

troufalka

Bahnu mám spojeného spíš s historickými dramaty laděnými do humoru. V Námestí svätej Alžbety si stihnul prvotřídní drama poskládané z malých obrázků, zpočátku poeticky laděných, se stupňujícím se napětí až k drsnému závěru. I když si snímek nezjískal takový ohlas jako Obchod na korze, jde o velmi silný divácký zážitek. Je poznat, že se Bahna věnoval dramaturgii, všeho je tak akorát, neobjevují se hluchá místa. Skvělá práce kamery i hudebního skladatele Jozefa Malovce. Další z klenotů slovenské kinamatografie. ()

gogo76

...a farár pýta 10 000...To sú nenormálne peniaze aj dnes, vtedy to bol celý majetok. Keďže moje meno je tiež Igor, veľmi dobre si pamätám na povinné čítanie v škole, kde sme aj na hodine slovenčiny čítali ukážky z knihy na základe ktorej vznikol tento výborný film. Július Vašek tradične v úlohe hajzlíka, v tom bol vždy skvelý. Ctibor Filčík zahral žida tak presvedčivo, že som mu ho veril na 100%..."Kde máš hviezdu?, ..."Na zadku..." Atmosféra doby výborná i príbeh samotný, škoda len niekoľkých krátkych momentov, kde sledujem ozubené kolieska a počúvame tikot hodín. Tých záberov je dosť a trvajú dlhšie než je potrebné. Inak výborný slovenský film. 80%. ()

Shakers

Pre mňa takéto staré československé filmy niesu a pozeral som to len z donútenia v škole, pretože profesor vravel, že to môže byt aj maturitná otázka.Snáď si to na maturitách nevytiahnem :-) 45% - 2* ()

Cappuccino

Spočiatku som mal pocit, že ma tento postarší film príliš neosloví, pretože taká tá zastaralejšia forma, v ktorej sa či už naše alebo zahraničné (no predovšetkým tie cz/sk) snímky natáčali ma nikdy nevedela osloviť. Postupom času som si ale vytvoril k postávam určitý vzťah a najviac ma zaujala najmä kvalitne vyobrazená, z knižnej predlohy prevzatá, krutá dobová situácia na území Slovenska z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú podčiarkovala naozaj hutná atmosféra. Igorovi som fandil, Flórika preklínal a v konečnom dôsledku sa mi k záveru dostalo aspoň akej takej satisfakcie, aj keď bol osud mnohých deportovaných vopred jasný. ()

mchnk

Celkovou vážnost a tragičnost narůstajících a nevyhnutelných časů, mi nezkazila ani částečná Igorova naivita, ani prvorepublikoví frajírci, kteří ovšem v sobě dokáží nalézt kousek cti, ale co je to proti zradě. Naopak, sílu filmu podporuje slušná režie, překrásná a skvělá Emília i silný, i když lehce ukvapený závěr. Proměna jednoho impotentního holiče v odporně sebevědomého gardistu a vraha, nebo láska, která i rasové zákony přenáší. To vše je provázeno komorní, ale do filmu krásně pasující hudbou, která skvěle dolaďuje tento pohled na jeden z miliónů lidských osudů, který přinesla nadcházející zlá léta. Možná bylo mé natěšení přehnané, i když jde o silný snímek, čekal jsem více. ()

Anderton

Pomerne naivne podaná téma židovskej otázky na Slovensku. Teda aspoň oproti skutočnému klenotu, Obchodu na korze. Postavy sú čiernobielo podané, respektíve situáciu nechápu a nechajú sa okolím prevalcovať. V popredí je však milenecký pár typu Rómea a Júlie, s ktorým máme sympatizovať a držať mu palce, čo sa Bahnovi darí naopak veľmi dobre. Všetky výčitky nakoniec zachraňuje posledná polhodina, kde sa silno tlačí na divákove emócie a vypláva na povrch fakt, že Námestie svätej Alžbety je veľmi temný film. Jeho akademizmus by mi vadil v európskej alebo americkej veľkoprodukcii, lenže naše povinné filmové čítanie berieme predsa len trochu inak. Viac napínavá záležitosť ohľadom záchrany ženy v ťažkej situácii, ako vyrovnávanie sa s krutou minulosťou, ale možno mladým, ktorým je už naša minulosť plná hanby úplne šumafuk, dá film poriadne za ucho. ()

nascendi

Film nesie pečať povinnosti. Literárna predloha bola povinným čítaním, židovskú otázku počas Slovenského štátu bolo treba povinne vyjadriť aj filmovým príbehom. Dalo sa to urobiť buď tak, ako to urobili Kádar s Klosom v Obchode na korze, alebo tak, ako to urobil Vladimír Bahna v Námestí svätej Alžbety. Nemohol urobiť viac. Nemal taký úderný príbeh, ani takých hercov, ako tvorcovia Obchodu na korze. I keď aj v tomto filme exceloval napr. Ctibor Filčík a mladučká Milka Vášáryová neupútavala iba svojou dievčenskou krásou. Celkovo teda film, za ktorý sa slovenská kinematografia nemusí hanbiť, aj keď určite nepatrí k jej vrcholom. ()

Willy Kufalt

„Je nevyliečiteľne chorý, je Žid...“  Téma holokaustu mě dokáže zasáhnout už jen při vzpomínkách na stovky obětí i následné celospolečenské trauma, jakým si zejména středoevropské národy ještě dlouho po válce procházely. Námestie svätej Alžbety je jeden z filmů, do něhož se (také s ohledem na rok vzniku) podařilo protavit prožitky z nesnadné doby tvůrcemi přímo zažité i potřebu vyrovnání se s těmito událostmi. Svou atmosférou mě po celou dobu pohltilo a dokázalo pravidelně vyvolat silné emoce bez jakýchkoliv stop po citovém vydírání, což se při tak citlivém tématu vidí málokdy! Prostředí Slovenského státu dýchá temnotou a tísní, ponurou atmosféru dějiných událostí uprostřed stále přísnějších podmínek zároveň doplňuje hutné psychologické drama několika postav různých charakterů. Objevují se všední problémy obyčejných lidí, láska se špetkou naděje ústící do odhodlanosti pro čin, bezskrupulózní přechod na stranu k vládnoucímu režimu (holič) i morální dilema ve vztahu k rozhodnutí mezi prospěchem plynoucím ze zrady nebo zachováním čistého svědomí (jeden z Igorových kamarádů). ***** Ani netuším, proč se mi tento snímek až doposud vyhýbal, ale pro jeho působivost a díky celkově silnému prožitku s plným počtem hvězd neváhám. Také protože podobně vzácných dramat na tohle téma jako je tenhle nebo Obchod na korze se už asi v současnosti jen tak nedočkám. [90%] ()

Arsenal83

Príbehovo sa to na Obchod nakorze nechytá. Napriek tomu nezaškodí občas sa pozrieť na herecké legendy v mladom veku, tu konkrétne Vášaryová, Dančiak a samozrejme Filčík, ktorý tu maximálne vyčnieva a pred jeho výkonom skutočne klobúk, vlastne jarmulku dole. ()

Flego

Kvalitné odkrývanie našej histórie, ktorá nie je na chválu. Osudy postáv z námestia svätej Alžbety a jeho okolia sú postihnuté nešťastnou dobou fašistického Slovenska. Na príbehu čistej lásky dvoch mladých ľudí, keď sa Igor ( Bronislav Križan ) snaží bojovať proti rozdeľovaniu ľudí na židov a tých dobrých a chce ochrániť svoju lásku Evu ( Emília Vášáryová ) od potupného nosenia židovskej hviezdy, sa režisér snažil detailne zobraziť vtedajšiu spoločnosť. Pamätám si na školské časy, keď bol Jašíkov román povinnou četbou, čo som úspešne ignoroval, o to viacej som si užil po rokoch toto filmové spracovanie. ()

ScarPoul

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie a zároveň asi najlepší Bahnov film aký som mal doteraz možnosť vidieť. Téma fašizmu v slovenskej kinematografií bola vždy veľmi výrazná a filmy ako Námestie alebo Obchod to potvrdzujú. Príbeh sleduje niekoľko postáv a ich počínanie v dobe kedy sa fašizmus až nebezpečne rozpínal. Príbeh sleduje obdobie pred deportáciou židov a preto si myslím, že sa vo všeobecnosti nevyhne určitému prirovnávaniu k oscarom ocenenému snímku. Majú totiž veľa spoločného. Inak sa jedná o výbornú ukážku slovenskej kinematografie 60 rokov, ktoré boli najvýraznejšie a pre slovenskú kinematografiu aj najlepšie. Bronislav Križan a Emília Vášáryová boli vo svojich úlohách uveriteľný a prirodzený a hlavne im to spolu pasovalo. Ale najvýraznejšou postavou bol pre mňa Ctibor Filčík. Ten doslova na plátne exceloval. Výborná atmosféra, výborný príbeh a výborné filmové spracovanie literárnej adaptácie. ()

fragre

O tomto filmu jsem neměl ani tušení, jméno režiséra mi nic neříkalo, o to větší bylo překvapení, jak kvalitní film to je. Má ovšem smůlu, že je ze stejného roku jako Obchod na korze, takže je jím zastíněn, neb ve srovnání s ním je kapánek slabší. Tísnivá atmosféra, která postupem děje nabývá na intenzitě, je zachycena skvěle. Hlavní nevýhodou oproti Korzu je asi představitel hlavní mužské role B. Križan, který toho neuhraje tolik jako J. Króner. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Nakrúcalo sa v Novom Meste nad Váhom, konkrétne v rímsko-katolíckom kostole a jeho okolí. Taktiež sa filmovalo v Bratislave, Šamoríne a Trnave. (dyfur) ()

Martin741

Kvalitny film o Zydoch, nastavajucich deportaciach, procese premeny ludi pod pokrievkou kludneho zivota isteho mestecka. Bahna ako reziser mi toho vela nehovori, ale tematika ma zaujala. 78 % ()

zette

Jasne, Obchod na korze (muj nejoblibenejsi ceskoslovensky film), ktery byl natocen ve stejnem roce je o stupen lepsi. Presto je Namestie sv. Alzbety vyborny film. Uveritelny pribeh, dobre zahrane postavy, ktere jsou dostatecne vykreslene. Postava holice Florika je vyborna. Mam rad podobne slovenske filmy pojednavajici o arizaci a Hlinkovych gardach. Celkem nechapu, ze tento film hodnotilo jen neco malo pres 200 uzivatelu. ()

majo25

Klasický snímok z obdobia Slovenského štátu, v ktorom je dobre spracovaná ťaživá atmosféra blížiacich sa neskorších krutostí. Tradičné výborné herecké prevedenie - vyzdvihnem napr. Filčíka, Vašeka, Polónyiho či Gregora. Človek si celý čas musí klásť otázku, ako sa mohlo dopustiť, aby sa tieto a podobné veci udiali. ()

dr.fish

Napadá mne srovnání s Obchodem na korze, který byl ale točen pro Ameriku, na efekt a byl plný patosu. "Námestie" je točené pro místní populaci, pečlivě vykresluje soužití místní populace, neúspěšné zmrdíky, kteří nasedli na vlnu doby, která je vynesla do funkcí, v nichž beztrestně ničili lidské existence, přivlastňovali si jejich majetky a původní majitele nakládali do vlaků směrem do ghet a táborů. Slovenský štát si sám aktivně zažádal německého bratra o likvidaci svých Židů a byl jedním z prvních států, který zahájil deportace. To je věc, se kterou se Slováci budou muset hned vyrovnat, stejně jako Češi s odsunem Němců po válce. Zpět k filmu- vypráví velice civilně o postupném odvrácení všech obyvatel města od židovské minority a následném "zmizení" ze života obce. Temný, mrazivý a působivý příběh, ač holokaustové záležitosti obvykle vůbec nedávám. 85% ()

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)