Strážce divočiny

• Slovensko Strážca divočiny (více)

Není to tak dávno, co se po celé Evropě prostírala nespoutaná příroda. Dnes takových míst zbývá jen několik. Patří k nim záhadná Tichá dolina ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Odlehlé soutěsky a čarovné lesy jsou domovem asi čtyřiceti medvědů, kteří zde žijí volně a bez jakéhokoliv konfliktu s člověkem. Dva mladí filmaři se nechali inspirovat těmito skvostnými tvory, nazývanými strážci divočiny, a zachytili jejich život. Ukazují při tom pomíjívý svět nezkrocené divočiny, v němž je člověk pouhým pozorovatelem. (oficiální text distributora)

klerik

Fajn dokument, ktorí ťaží zo svojej neveľkoleposti. A rovnako z toho, že necháva na divákoch, aby si o situácii okolo Tatier i medveďov urobili vlastný názor... Názov je trochu zavádzajúci - súvisiaca kniha sa volá Posledná pevnosť, čo je omnoho výpovednejšie, keďže film nie je len o medveďoch... Ale to by sa asi horšie predávalo... ()

Linki

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť! ()

Kwaichi

"Stretnutie šeliem v prírode sa zväčša zaobíde bez krvi, a tak to bolo aj tento raz." Tu vidíme hlavný rozdiel medzi podávaním informácií nás európanov a senzácie chtivých američanov. V ich dokumentoch takmer vždy prezentujú len akčné scény s krvilačnými, agresívnymi tvormi. V tomto dokumente je zobrazená malebná, tichá a pokojná slovenská príroda s jej prirodzenými obyvateľmi. Medvede, ktorých mnohí považujú za najnebezpečnejších predátorov našich končín autori vykreslili vo svetle ako ich nepozná skoro nikto. Ako múdre, rozvážne a ostražité zvieratá, ktoré netúžia po ničom inom, len po pokojnom prežití svojho života. ()

mi-ib

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera. ()

Radko

Prístup tvorcov pri filmovaní života medveďov a iných tatranských zvierat (napr. skvelé zábery lovu vlkov na jeleňa, kamzíčie súboje počas ruje v horolezeckom teréne a pod.) rešpektoval nezasahovanie. Nezasahovanie do života týchto zvierat a najmä do prostredia, ktoré obývajú. V Tichej doline už roky odohráva tento konflikt: neustála snaha lesníkov mechanizmami vyčistiť územia napadnuté lykožrútom vs. snaha ochranárov zachovať prirodzené spoločenstvá pre druhovo pestrý tatranský život. Strážca divočiny ukazuje život, aby nepriamo upozornil na hrozbu zániku necitlivým zásahom zvonka. K negatívam: príliš pateticky znejúci komentár; záberov s rýchlo plynúcou hmlou pomedzi tatranské štíty a romantizujúcou MAOKOVOU hudbou bolo priveľa; v snahe vytvoriť "hodinovku" tiež vznikali obrazy síce rozdielne, ale vo výsledku ukazujúce to isté: pasúce sa medvede. Sú to sú len drobnosti, a napriek nim si film 100% určite zaslúži! ()

• Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)
  • Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)